חקירה פלילית נגד בעלי חברת "אדמה"

בעקבות התחקיר בתכנית חיסכון והפרסום על הגשת תלונות נגד חברת הנדל"ן, במשטרה פתחו בחקירה פלילית נגד הבעלים אורן קובי החשוד בעבירות מרמה, גניבה והונאת רוכשים

חקירה פלילית נגדו. אורן קובי (תמונה שהפיץ אורן קובי לתקשורת)

אחרי שפרסמנו לראשונה על התלונות במשטרה נגד חברת הנדל"ן "אדמה" - בעקבות תחקיר "תכנית חיסכון" - היום (ראשון) פתחה המשטרה בחקירה פלילית נגד בעלי החברה אורן קובי. קובי ייחקר בחשד לעבירות מרמה, גניבה והונאת רוכשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחקיר ששודר "בתכנית חיסכון" נחשף כיצד מוכרת החברה קרקע חקלאית באזורי ביקוש בתוספת הבטחה כי הקרקע תופשר לבנייה בתוך זמן קצר. אלא שלרוכשים התגלה כי החברה מכרה להם הבטחות ללא כיסוי בחלק מהמקרים.

"אנחנו שמחים שהמשטרה פתחה בחקירה כי הבינה שיש כן גניבה אמתית", מספרים חלק מהרוכשים שהגישו תלונות. "אנחנו מקווים שכספנו יוחזר. עכשיו כולם מבינים שזו הונאה, שזו חברה שפשוט עבדה על זוגות ואנשים צעירים שסמכו עליהם שיבנו בעזרתם בית".

בקשת המשטרה מבית המשפט.

רשות המיסים פתחה בחקירה נגד החברה

מלבד החקירה המשטרתית, פתחו לאחרונה גם אנשי רשות המסים בבדיקת החשדות לפיהן חברת "אדמה" ובעליה אורן קובי העלימו מס שבח מעסקאותיהם בגובה של מיליוני שקלים. הבדיקה נפתחה בעקבות מידע שהגיע מרוכשים ועובדים בכירים לשעבר בחברה ובעיצומו של הדיון המשפטי בבקשת הקפאת ההליכים ופירוק החברה.

במידה והבדיקה שנפתחה תעלה שאכן לא שולמו מסים לפי חוק, רשות המסים צפויה להיות הנושה העיקרית של חברת "אדמה", וזאת מכיוון שהיא "נושה מובטחת". ברשות המסים לא הגיבו לנושא ומסרו כי הם מנועים מלהתייחס אליו בשל חובת הסודיות בחוק.

בדיקת רשות המסים נפתחה לאחרונה, ובצל הדיון המשפטי בבית המשפט המחוזי בתל אביב שדן היום בבקשת הקפאת ההליכים ובקשת הפירוק של חברת "אדמה". השופט איתן אורנשטיין הטיח בחברה ובבעליה שאלות קשות ואמר: "העסקאות לא הועברו לחשבונות נאמנות - זה אסור. איפה הכסף שאנשים שילמו?".

התלונות: לקוחות רכשו קרקע - הכסף נשאר בחשבון החברה

אור אסולין ובן זוגה הגישו תלונה במחלק ההונאה במשטרת תל אביב נגד חברת הנדל"ן. לטענתם, הם קנו קרקע בחולון לפני כשלוש שנים בהתאם למצג לכאורה שהזכויות שירכשו יקנו להם בעתיד קרקע ליחידת דיור. לבסוף התברר לבני הזוג כי הקרקע אותה רכשו הייתה מיועדת לתעשייה - דבר שלכאורה היה ידוע לבעלי חברת "אדמה".

בני הזוג שילמו לחברה 380 אלף שקלים, שחלקם הגדול לא הועבר לחשבון הנאמנות של עורך דין. הזוג הגיש תלונה על קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. "בימים האחרונים פונים אליי לקוחות שמספרים סיפור דומה", טען עו"ד אבי סולומון, המייצג את אור אסולין. "מקרים שונים של כסף שמשולם ישירות לחברה ולא לחשבון נאמנות סגור ומצגי שווא לגבי מהות הרכישה".