הירי בקלנדיה: אחד המאבטחים חרג מהנהלים

הירי באח ובאחות ששלפו סכין תוביל לכתב אישום? מחקירת התקרית שהתרחשה לפני כחודש בקלנדיה עולה כי רק אחד משני המאבטחים האזרחיים פעל כנדרש, בעוד בגרסתו של השני התגלו "בעיות". המשטרה מסרבת לפרסם את הסרטון מהזירה

זירת האירוע, לפני כחודש (עד ראייה)

פרסום ראשון - התפתחות בחקירת הירי במחסום קלנדיה: חקירת המשטרה סביב האירוע בו נהרגו אח ואחות פלסטינים לפני כחודש מעלה "בעיה בגרסה" של אחד משני המאבטחים היורים. תיק החקירה הועבר לפרקליטות ללא המלצה, ולכן ההחלטה בתיק הזה תתקבל רק על פי פרשנות משפטית: הפרקליטות תידרש להכריע האם להגיש כתב אישום בפרשה הטעונה, שעוררה מחאה וסערה ציבורית לצד קריאות לחשיפת התצלומים מהזירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חקירת היחידה המרכזית במחוז ש"י הסתיימה בסוף השבוע והתיק הועבר להחלטת הפרקליטות. החקירה מעלה שאין התאמה לכאורה בין הגרסה שמסר אחד המאבטחים האזרחיים שירו לבין הממצאים הבליסטיים, ובעיקר להוראות הפתיחה באש.

מדובר באח ואחות – מראם איסמעיל בת 23, ואחיה סלאח טאהא בן 16 - שצעדו במסלול המכוניות במחסום קלנדיה לעבר עמדת הבידוק. מהחקירה עולה כי השניים היו צמודים מאוד: האחות  מקדימה כשידה בתוך תיק, ואחיה מאחוריה. שוטר שהיה במחסום קרא לעברם לעצור, ואף ירה באוויר. בשלב הזה הוציאה האחות סכין מהתיק, אותה השליכה לעבר שני המאבטחים האזרחיים. השניים ירו ופגעו בה ובאחיה, ובתוך זמן קצר מתו שני האחים.

סרטון האירוע טרם פורסם (עד ראייה)

החקירה גילתה: רק אחד המאבטחים פעל בהתאם לנהלים

כבר בשלב הראשון קבעה מח"ש שבפעולת השוטר לא היה שום דופי והחקירה הועברה למשטרת ירושלים שאחראית למחסום קלנדיה - ואולם מאחר שמחוז ירושלים אחראי מקצועית גם על הפעלת המאבטחים במחסום, הוחלט שהחקירה תתבצע ביחידה המרכזית של מחוז ש"י. בידי החוקרים סרטון שמתעד את האירוע כולו, אולם המשטרה מסרבת לפרסם אותו.

מממצאי חקירת מחוז ש"י עולה כי אחד משני המאבטחים האזרחיים פעל על פי הכללים, אך בבדיקת הגרסה של המאבטח השני עולה כי אין התאמה בין הדברים שאמר לבין ממצאי הבדיקות הבליסטיות שנעשו והוראות הפתיחה באש שעל פיהן פועלים במחסום.

יצויין כי בפרקליטות שוכב כבר יותר משלושה חודשים תיק נוסף של החבלן ממשטרת ירושלים שירה והרג את מחבלת המספריים ברחוב יפו בעיר. חקירת מח"ש העלתה שאין ממצאים שמפלילים את השוטר ולפיכך מח"ש המליצה כבר לפני שלושה חודשים לסגור את התיק נגדו ולמרות זאת בפרקליטות עדיין לא מצאו זמן לקיים דיון מסכם בתיק רק מסיבות של בירוקרטיה.