כך תוודאו שלא פורצים לחשבון הבנק שלכם

בעקבות חשיפת פרשת הונאה בה נגנבו למעלה ממיליון שקלים מעשרות לקוחות בנקים, מפרסמת יחידת הסייבר של המשטרה את המדריך המלא להתנהלות נכונה בשימוש בשירותים פיננסיים מקוונים. מה צריך לדעת וממה להיזהר?

חדרו לעשרות חשבונות. אילוסטרציה

בימים האחרונים נחשפה פרשה ובמרכזה חשד להונאה שיטתית של עשרות לקוחות בנקים בישראל בהיקף של למעלה ממיליון שקל. חמישה חשודים נעצרו לאחר שיחידת הסייבר של המשטרה הצליחה לפענח את שיטת העבודה של הנוכלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות המקרה ופענוח השיטה מפרסמת המשטרה מספר עצות וכללים - כך תוודאו שלא פורצים לכם לחשבון הבנק:

· בכל מקרה שבנק שולח ללקוח באופן יזום קישור, יש לוודא כי הקישור לגיטימי ומפנה את הלקוח לאתר הבנק האמיתי, בכל חשד יש לפנות לבנק.
· בנק לא יפנה באמצעות דואר אלקטרוני או באמצעות מוקד טלפוני לבקשת פרטי זיהוי של לקוחות. בכל פנייה חשודה יש לפנות לבנק.
· גופים פיננסיים לא שולחים באופן יזום קישורים המחייבים עדכון אמצעי זיהוי האישיים והחסויים של לקוחות.
· מומלץ להיכנס לחשבון הבנק מדי תקופה ולוודא שאין פעולות חשודות בחשבון. אם עולה חשד לפעילות שלא בוצעה ע"י הלקוח יש לפנות מיידית לבנק.
· מומלץ להחליף סיסמאות באופן תדיר.
· מומלץ לא לשמור סיסמאות על גבי מחשבים, לרבות טלפונים ניידים חכמים.
· אין למסור פרטי זיהוי לגורם בלתי מזוהה או להעלותם לרשת האינטרנט ולפלאטפורמות שניתן להגיע אליהן דרך הרשת .
· מומלץ להגן על המערכות האישיות באמצעות אנטי וירוסים וכיו״ב.
· כל פנייה חריגה של הבנק מומלץ לברר מול הבנק

החשודים שנעצרו ביצעו הונאה שיטתית ומאורגנת במספר שיטות של עשרות אזרחים, לקוחות בנקים שונים. החשודים נהגו להשיג במרמה ובתחבולה את פרטי חשבון הבנק ואף את פרטי כרטיס האשראי של קורבנותיהם, וגנבו למעלה ממיליון שקלים מחשבונות שונים.

המשטרה מייחסת לחשודים ביצוע של שורת עבירות ובהן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, התחזות כאדם אחר במטרה להונות, קשירת קשר לביצוע פשע, פגיעה בפרטיות, עבירות על חוק המחשבים, עבירות על חוק איסור הלבנת הון, הונאה בכרטיס חיוב בנסיבות מחמירות וגניבה.

במסגרת החקירה עוכבו לחקירה תשעה חשודים, מעצרם של חמישה מהם הוארך. המשטרה ערכה חיפושים במספר זירות ותפסה מחשבים, טלפונים, חומרי מדיה רבים, כסף מזומן בשווי מוערך של כמאה אלף שקלים וכן רכוש לצורך בקשת חילוט.