האם הירי לעבר החשוד הנמלט מוצדק?

בלעדי: הקלטות רשת הקשר ממרדף דרמטי ברחובות ת"א אחרי חשוד שנמלט מעלות תהיות בנוגע לירי שביצע קצין משטרה - שפצע אותו קשה. פרקליטי הקצין: "הוא חשד שמדובר במפגע, יש לשבחו". המשטרה: "הכוחות פעלו כמצופה, המקרה הועבר למח"ש". האזינו: כך זה נשמע בזמן אמת

אסצ'אנה מונייה, צעיר ממוצא אתיופי, נורה ונפצע קשה בתום מרדף משטרתי לילי באזור תל אביב וברמת גן. בתום המרדף הוגש כתב אישום נגד הצעיר, אולם האזנה לרשת הקשר המשטרתית שהגיעה לידי חדשות 2 Online מעלה תהיות בנוגע להצדקת הירי שבוצע לעברו אחרי שכבר נבלם על ידי המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע החריג התרחש במהלך חודש מרס, כשעל פי כתב האישום, הצעיר וחברו שהו בסביבת השגרירות המצרית ברחוב בזל בתל אביב, ככל הנראה בכדי לגנוב אופניים. שוטר שהוצב באזור ביקש לבדוק את השניים, אולם אז הם דחפו אותו ונמלטו במכוניתם. תוך זמן קצר הוזעקו ניידות והחלו במרדף אחר השניים ברחובות תל אביב וברמת גן.

בשלב מסוים ירד אחד החשודים מהמכונית, וחברו המשיך בנסיעה פרועה בניגוד לכיוון התנועה תוך שהוא חולף על פני רמזורים אדומים, עד שנבלם ברחוב ביאליק ברמת גן. אז, לאחר שמכוניתו כבר נעצרה, בעודו שכוב על המושבים הקדמיים, בוצע ירי לעברו בידי קצין המשטרה. בכתב האישום שהוגש ימים ספורים לאחר מכן, יוחסו למונייה עבירות חמורות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, תקיפה בנסיבות מחמירות ונהיגה תחת השפעת אלכוהול וסמים.

בכתב האישום שהוגש נגד מונייה לא צויין כלל כי בוצע ירי לעברו. הקלטות רשת הקשר המשטרתית חושפות את סדרת ההתרחשויות במהלך המרדף, שאף מעלה ספקות בנוגע לדרכי הפעולה המשטרתיות. יש לציין שהמרדף הדרמטי ארך כ-10 דקות, אך קטע הקול המצורף קוצר לכ-2 דקות ועריכתו נותרה נאמנה למקור. כמו כן, בתמלול המשטרתי צירף המתמלל הערה לפיה בשל ריבוי המשתתפים במרדף, ייתכן בלבול בין הדוברים.

סימנים לאירוע פלילי - כבר בתחילת המרדף

בדוח הפעולה של המשטרה מפרט הקצין היורה ממשטרת ת"א כי ירה לעבר הרכב מחשש שמדובר באירוע פח"ע. למרות זאת, מההקלטות עולה כי כבר בתחילת המרדף דווח על סימנים לכך שמדובר דווקא באירוע פלילי. כך למשל, השוטר שאבטח בשגרירות המצרית מסר בתחילת המרדף תיאור של שני הנוסעים: "הנהג הוא רוסי גבוה ולידו בחור שחום, יכול להיות סודני או אתיופי, לא שמתי לב בדיוק. עם תלתלים".

"ירי תקין שלנו" (ארכיון)

כ-3 דקות לאחר מכן, המרדף צובר תאוצה. המוקד מזניק ניידות נוספות ומציף את החשש שהעלה הקצין היורה לפיו מדובר באירוע פח"ע. "ניידות, אם הוא חוצה אדומים (רמזורים) ומסכן תחבורה ציבורית, מבחינתנו ביצוע ירי לעבר הגלגלים... מבחינתנו החשד הוא פח"ע, הוא תקף שוטר בשגרירות, ניידות אני חוזר, כעת הוא חשוד מבחינתנו בפח"ע". אך גם לאחר מכן, נשמע שוטר נוסף ברשת הקשר שמנסה להרגיע את העניינים: "לא לירות, לא לירות", שתי דקות מאוחר יותר הוא מבהיר: "אני עם המאבטח של השגרירות. זה לא פח"ע. תקיפה בלבד".

חולפות שתי דקות נוספות עד ששוטר אומר לשאר המעורבים ברשת: "יפה, יפה. כולם להירגע עכשיו. זה לא אירוע פח"ע. כרגע זה לא אירוע פח"ע. כולם להירגע, להרגיע את המצב ולהשתלט על החשודים. שניות ספורות לאחר מכן, מסר הקצין היורה כי "האירוע בשליטה, ניגחנו את הרכב ואם מקבלים דיווחים על ירי, זה ירי תקין שלנו". דקה וחצי לאחר מכן, דיווח הקצין על כך שהחשוד נפצע.

"חשתי סכנה לחיי השוטרים"

מדוח הפעולה המשטרתי עולה שהירי לעבר מונייה בוצע מטווח קצר, בזמן שמכוניתו עמדה לאחר שהתנגש עמה בגדר. בשלב זה על פי עדויות השוטרים, החשוד היה שרוע על שני הכיסאות הקדמיים.

בדוח הפעולה תיאר הקצין היורה את הרגעים הקודמים לירי: "רצתי לכיוון הרכב החשוד, לא זיהיתי את הנהג ובשלב זה חשבתי שהנהג נוטרל... קראנו לו להרים ידיים ולצאת מהרכב אך הוא לא שיתף פעולה ולא הגיב. מהמקום בו אני עמדתי, זיהיתי כי הנהג מחזיק דבר בידו, בשל העובדה שהאירוע הוגדר כפח"עי, חששתי כי הוא מחזיק בידו אקדח, מטען או סכין".

"ניסיתי לקרוא לו פעם נוספת ולנפץ את החלון עם האקדח שברשותי", המשיך הקצין. "לאחר שניסיון זה לא צלח, ובגלל הסכנה שחשתי לשוטרים שלי מצדו של הנהג החלטתי לבצע ירי נוסף לכיוון הרכב. לאחר שווידאתי שהשוטרים אינם בקו האש ולאחר שראיתי את המצב בו שוכב החשוד, ביצעתי ירי אל הפינה הימנית התחתונה של החלון בדלת האחורית על מנת לייצר גישה אל החשוד כדי לגרום לו להבין שאם לא ישתף פעולה, אנטרל אותו בירי".

"בוצע ירי שלא לצורך"

"מהשתלשלות האירוע עולה כי מרשי נורה על ידי המשטרה שלא לצורך ונפגע פגיעה קשה שבנס לא הסתיימה במותו", אמר עו"ד ניר אלפסה מטעם הסנגוריה הציבורית שמייצג את מונייה לחדשות 2 Online. "מדובר בצעיר בן 24, בן העדה האתיופית, ללא עבר פלילי, מרקע קשה. אין כוונה להצדיק את נהיגתו המסוכנת, אולם הירי שבוצע כלפיו לאחר שהרכב עצר ונוטרל - היה מיותר ופוגעני. מטבע הדברים, נפעל לקבלת ממצאי חקירת מח"ש ונעשה בהם שימוש מושכל בבית המשפט.

עו"ד ניר אלפסה, הסנגוריה הציבורית

עורכי הדין אורון שוורץ ויוגב נרקיס שמייצגים את הקצין היורה מסרו בתגובה: "ניתוח רצף האירועים מביאים למסקנה חד משמעית לפיה הקצין, באמצעות הירי המבוקר לנטרול העבריין, הציל חיים. יש להבהיר כי העבריין שנורה לא התנהג רק כעבריין נמלט, אלא אימץ דפוס פעולה של מפגע. הוא לא השתמש ברכב לצורך הימלטות אלא ככלי קטלני לפגיעה בחפים מפשע. אלמלא הירי בזמן אמת של סיכון חיי האזרחים, היה מתרחש אסון כבד. זהו המקום לשבח את הקצין ולא להטיל בו דופי".

עורכי הדין אורון שוורץ ויוגב נרקיס (יח"צ)

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "הכוחות פעלו במקצועיות כמצופה באירוע חמור מסוג זה, שעלול להסלים לכדי פגיעה באזרחים נורמטיבים חפים מפשע. מדובר בחשוד שהחל להימלט ברכבו באזור בנוי תוך כדי שהוא עובר על חוקי תנועה ומסכן את כל הסביבה. בסיום החקירה שנוהלה על פי כל דין הועבר התיק לעיון הפרקליטות וכנגד החשוד הוגש כתב אישום חמור כשהוא במעצר בגין סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו החזקת סכין שלא למטרה כשרה, החזקת מכשירי פריצה, נהיגה ללא רישיון רכב, נהיגה ללא פוליסת ביטוח, החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית ונהיגה ללא רישיון נהיגה. הדברים והאישומים המרובים מדברים בעד עצמם. השתלשלות האירוע הועברה לבדיקת מח"ש".

ממח"ש נמסר בתגובה כי המקרה נחקר וכי טרם התקבלה החלטה בעניין.

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il