פרופיל של חשוד ברצח סדרתי: מי אתה פיודור בז'נרי?

הוא חשוד בארבעה מעשי רצח אכזריים, בילה 53 ימים בחקירות ובמעצר - ובכל זאת, נותר רגוע לגמרי וחיוך דק עולה על שפתיו. הוא מתעתע בחוקרים ומכחיש את כל החשדות המיוחסים לו. האם פיודור בז'נרי הוא באמת רוצח סדרתי מסוכן? ואיך בכלל גדל אדם להיות רוצח שפל ואכזר? מסע בעקבות עברו - מחיפה ועד כפר הולדתו במולדובה

פרופיל של רוצח סדרתי: שלוש שעות נסיעה מקישינב, בירת מולדובה, נמצא הכפר פלופ. במקום הזה נולד פיודור בז'נרי, פידאוצה בלשון המקומיים. לשם הזה נחשפנו לראשונה רק בשבועיים האחרונים, מאז נודע כי הצעיר המולדובי שעלה לישראל לפני 5 שנים, חשוד בארבעה מעשי אונס ורצח של נשים בחיפה, בתל אביב ובאשדוד - ובכל המקרים, כך נראה, פעל באותו דפוס פעולה אכזרי.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איך אתם יכולים להעליל עליו? הוא נוצרי ואתם הרי אנשים מאמינים בישראל", מלינה אמו לידיה. "אלוהים גדול, הוא רואה הכל ומעניש את כולם. אני אלך לכל הכנסיות ואדליק נרות, אלוהים יעניש את כל אלה שפוגעים בנו".

הקורבן הראשון של בז'נרי הייתה אישה עיוורת מחיפה. גופתה התגלתה בדירה שרופה, בתחילה קבעו השוטרים והכבאים שהכל התחיל מקצר במזגן, אבל נתיחת הגופה שבוצעה ב-2013 העלתה שבוצעה בה עבירת מין ושהיא נרצחה באופן מאוד מסוים - אותו אופן שבו נרצחה אישה נוספת, מאשדוד.

בז'נרי בבית המשפט, בשבוע שעבר (חדשות 2)

הכבאים והשוטרים בזירה באשדוד היו מוטרדים: מנח הגופה שאותרה בדירה אינו אופייני למישהי שישנה ונלכדה בדליקה. חוקרי המז"פ החלו לעבוד והסימנים הצטברו לכדי מסקנה ברורה: היה כאן רצח - ולאחר מכן הצתה. למחרת הרצח, חוקרי המז"פ עדיין ליקטו ממצאים בדירה השרופה. לשוטרים לא היה מושג שבין הסקרנים שצפו בהם מהרחוב, עומד מי שחזר למקום הפשע - החיפאי פיודור בז'נרי.

"אם תשאלו בחיפה, במשחקייה בבת גלים, כולם יגידו שהם לא מאמינים שהוא עשה את זה. אני חושב שמלבישים עליו סתם תיקים. אני לא מאמין שהבן אדם הזה הצליח להרוג מישהו, לרצוח או לענות מישהו", סיפר אחד משכניו של בז'נרי. אפילו גרושתו נדיה תומכת בו: "הוא לא עשה כלום ואני יודעת את זה, היינו ביחד שש שנים. הכל היה יפה וטוב, הוא עבד מחמש בבוקר עד שבע בערב כל יום".

העובד שחשד: "הוא היה נראה לי משוגע"

בשלוש השנים האחרונות עבד בז'נרי בחברה שמניחה צינור גז. הוא היה חרוץ בעבודתו, התקדם להיות ראש צוות - והשתכר יפה. "זה מפחיד, אתה לא חושב שאחד שעובד לידך הוא רוצח סדרתי", סיפר אחד העובדים בחברה. "הבן שלי שעבד פה והיה נוסע איתו בהסעה אמר לי: 'מה אתם עוד מעסיקים אותו? הוא פסיכי'". 

לאחרונה, שבה אחותו של בז'נרי, ילנה, לבית הוריה במולדובה בגלל הפרשה, כדי לתמוך בהוריה. "שמעתי הרבה שטויות שאומרים עליו. גם גידלתי אותו מאז שהיה קטן. הוא גדל בידיים שלי". אמו מוסיפה ומספרת: "תשאלו את כל השכנים שיגידו לכם שהוא היה ילד טוב ומנומס. הוא היה עוזר לנשים זקנות. כשהוא היה קטן, הוא לא שיחק כל כך עם חברים, כי אין בכפר שלנו ילדים. רק בתיכון הוא פגש ילדים בגילו. הוא לא אהב את בית הספר והיה תלמיד רע".

הוריו של בז'נרי בכפר במולדובה (חדשות 2)


בז'נרי התגייס לצבא מולדובה בגיל 17, שירת שנתיים, ונישא לנדיה שהייתה חניכה באקדמיה לשוטרים. בזכות מוצאו היהודי של אביה, השיג הזוג אשרת עלייה לישראל ומ-2011 הם כאן, ומצאו עבודה.

השיטה האכזרית: הצתת איבר בגוף הקורבן

מחקירת המשטרה את הפרשות בהן היה מעורב על פי החשד בז'נרי, עלה כי הרוצח פעל באותה השיטה. הוא הדליק קודם כל איבר מסוים בגופת הקורבן. עקב כך, הוקם צוות חקירה מיוחד בפיקוד קצין החקירות של מרחב לכיש - וחזרו שם לתיקים מהעבר. גם בזירה נוספת הייתה שריפה ואישה שנרצחה באופן זהה - ובשלב הזה כבר היו שלושה תיקי רצח באשדוד, בתל אביב ובחיפה.

הבדיקה מעלה מקרה נוסף של רצח אישה בת 74 בחיפה, שכל השנים חשבו שהתאבדה. בחקירה התברר שמי שהתגורר בדירה שמתחתיה היה פיודור בז'נרי. בחקירתו ביקש מהשוטרים לחזור על שאלותיהם ברוסית, זאת למרות שהבין מה שאלו בעברית. כך הרוויח זמן וחשב מה לענות - וכשענה, הסתכל עליהם - וחייך.

בז'נרי ואשתו לשעבר, נדיה (חדשות 2)


הוא אמנם למד רק תשע כיתות, אבל הוא מתנהל כמו שחקן שחמט ונהנה ממאבק המוחות מול החוקרים, שסבורים שאין אפילו גרם אחד של ספונטניות באיש הזה. כל אחד ממעשי הרצח לא נבע מפשע מיני שהסתבך - הרצח תוכנן מראש והוא חלק מהטקס.

בדיקה שנערכה על ידי משטרת מולדובה, לא העלתה רציחות לא מפוענחות שמתאימות לדפוס מישראל. במשפחה בטוחים שהבן הוא קורבן לעלילה של היהודים. "במלחמה ב-1943, הגרמנים קברו את היהודים בידיים בכפר שלנו", מספר האב ואסילי בז'נרי. "אבא שלי הציל יהודייה מידי הגרמנים אחרי שאמר להם שהיא מוצאת חן בעיניו. עכשיו היהודים עושים צחוק מהבן שלי".

הדנ"א של פיודור בז'נרי נמצא בזירה הראשונה בחיפה ובזירה האחרונה באשדוד. מצב הגופות בשתי הזירות האחרות - בתל אביב וזירה נוספת בחיפה, מה שהצריך את הוצאת גופת הנרצחת מהקבר, לא אפשר הפקת דנ"א של מבצע הפשע. לפיכך הוא יואשם בשני מעשי רצח.