אפשר היה לתפוס את הרוצח קודם?

כבר לפני 3 שנים נמצאו בזירה בחיפה ממצאים שהיו עשויים להעיד על אונס ורצח אישה שגופתה נמצאה בדירה שרופה, אך חוקרי המשטרה והכיבוי קבעו שמדובר בתאונה. הגופה הועברה למכון לרפואה משפטית רק לצורך זיהוי ושם חלה התפנית הדרמטית

פיודור בייז'נרי וגרושתו (פיודור בייז'נרי עם גרושתו)

האם היה ניתן לעצור את הרוצח הסדרתי בטרם פגע בנשים נוספות? כבר לפני 3 שנים נמצאו בזירה בחיפה ממצאים שהיו עשויים להעיד על אונס שהסתיים ברצח מזוויע ובשריפת גופתה של הקורבן. רק שנים לאחר מכן נעצר פיודור בייז'נרי בחשד שהוא האדם שעומד מאחורי המעשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באותו מקרה בחיפה, נמצאה גופה חרוכה בדירה בעיר. קצין החקירות של משטרת חיפה וחוקר של מכבי האש קבעו כי מדובר בתאונה בעקבות קצר חשמלי. הגופה נשלחה למכון לרפואה משפטית באבו כביר - שם חלה תפנית דרמטית בעלילה.

גופת הקורבן נשלחה למכון לא על מנת לשלול את האפשרות כי נרצחה, אלא רק בכדי לזהות מי היא המנוחה. רק התושייה של אנשי המכון, שחשדו שיש ממצאים בעייתיים, הביאה לפיענוח לפיו מדובר בהצתה מכוונת ולא בתאונה.

ההתפתחות המשמעותית בפרשה, שהובילה למעצרו של בייז'נרי בחודש שעבר, קרתה לאחר שנמצאה גופת אישה בדירה שעלתה באש באשדוד בתחילת מרס. גם שם סברו הכבאים כי הדליקה נגרמה מקצר, אך החוקרים מצאו בזירה דגימות DNA זהות לאלו שנמצאו על גופת הנרצחת בחיפה - שנים קודם לכן.

מסתמן: כתב אישום בשבוע הבא

מסתמן: כתב אישום - בשבוע הבא

לאחר פיענוח הרצח באשדוד, הבינו במשטרה כי מדובר ברוצח סדרתי שהביא למותן של מספר נשים ברחבי הארץ. למרות שהמשטרה מתגאה על לכידתו של החשוד במעשי הרצח המזעזעים, לפחות בשניים מהמקרים קבעו החוקרים בטעות כי מקרי המוות נגרמו כתוצאה מתאונה ולא מהצתה.

בדיון בהארכת מעצרו של פיודור בייז'נרי, החשוד באונס ורצח של 4 נשים, הציגו החוקרים ממצאים המצביעים על התקדמות משמעותית בחקירה. לטענת המשטרה, החומר שנאסף נגד בייז'נרי מספיק על מנת להעמידו לדין בגין רציחתן של שתיים מקורבנותיו לכאורה. ייתכן שכבר ביום שני הקרוב תוגש לביהמ"ש הצהרת תובע נגד החשוד. המשמעות: כתב אישום נגדו יוגש כבר בשבוע הבא.

מבין ארבעת תיקי הרצח שנחקרים, החקירה בשניים מהם הושלמה כך שניתן להגיש כתבי אישום בפרשות הרצח של נשים באשדוד לפני כחודשיים ובחיפה לפני 3 שנים. החוקרים בזירות השונות, הן במחוז הדרומי והן במחוז חוף, אספו ראיות שקושרות את החשוד למעשים, ובהן דגימות DNA שלו בזירה ואיכונים של הטלפון הסלולרי.

10 שיחות מאזרחים ייבדקו

בשני תיקי הרצח הנוספים אין עדיין ראיות שיכולות לבסס כתבי אישום, אבל כן כאלה שמבססות את החשדות נגד בייז'נרי.

בתוך כך, מאז פרסום פרטיו של בייז'נרי אתמול על ידי המשטרה, התקבלו במוקד מאות שיחות מאזרחים שטוענים כי יש להם מידע חדש אודותיו. החוקרים מספרים כי מתוך השיחות שהתקבלו, לפחות 10 מוגדרות רלוונטיות לפרשה ובהן נטען כי בייז'נרי הגיע לדירות שונות בהן מתגוררות נשים.