יצחק הרצוג נחקר באזהרה במשטרה

יו"ר האופוזיציה חשוד בביצוע עבירות של קבלת תרומה אסורה, אי דיווח על קבלת תרומה ומסירת תצהיר כוזב - הנוגעות לפריימריז בעבודה ב-2013. הרצוג: "משוכנע שלא דבק במעשיי שום רבב ושבקרוב הפרשה תהיה מאחורי"

נחקר באזהרה. הרצוג (Isaac Harari / Flash 90)

היחידה הארצית של המשטרה חקרה היום (ראשון) באזהרה, באישור היועץ המשפטי לממשלה, את יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, בגין חשד לביצוע עבירות של קבלת תרומה אסורה, אי דיווח על קבלת תרומה ומסירת תצהיר כוזב, זאת בהקשר לבחירות המקדימות לראשות מפלגת העבודה בשנת 2013.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני הגיע הבוקר למסור גרסתו לבקשת גורמי האכיפה", נמסר מלשכתו. "מרגע שהודלף דבר קיום הבדיקה הדגיש וביקש הרצוג לאפשר לו לתת גרסתו כדי להניח את הענין מאחוריו, וכך עשה. להרצוג יש אמון מלא בגורמי האכיפה והוא מודה על ההתנהלות המכובדת וההגונה".

לחברי וחברות מפלגתו כתב הרצוג בסיום החקירה: "בצאתי משם, אני משוכנע לחלוטין שלא דבק במעשיי שום רבב ושבקרוב הפרשה תהיה מאחוריי. תודה לכם על החברות והגיבוי".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה לידיעה ואמרה כי היא מאחלת להרצוג שיצליח להזים את הטענות נגדו ולהוכיח את חפותו. "אם החקירה תבשיל לכדי כתב אישום, הרצוג יהיה חייב להשעות את עצמו מתפקיד יו"ר האופוזיציה", הדגישה גלאון. "בינתיים צריך לתת לרשויות החוק לעשות את עבודתן. יו"ר אופוזיציה הוא תפקיד ממלכתי השקול לשר ולכן ראוי שהלכת בג"צ שאומרת ששר שהוגש נגדו כתב אישום חייב להתפטר, תחול גם על מי שמכהן בתפקיד הזה".

בשבוע שעבר פרסם לראשונה כתבנו משה נוסבאום כי המשטרה ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להפוך את הבדיקה נגד הרצוג, שפורסמה בתחילת החודש, לחקירה מלאה. עד כה הרצוג הדף את ההאשמות כלפיו והבטיח לשתף פעולה עם מאמצי החקירה. מי שהיה יד ימינו של הרצוג, שמעון בטאט, כבר נחקר באזהרה בפרשה.

קמפיין נגד יחימוביץ' (פלאש 90, יונתן סנדל)

חברת הסיעוד שבמרכז הפרשה

עד כה מנדלבליט הורה לבדוק את החשדות המתמקדים במימון הבחירות המקדימות בהן הביס הרצוג את יחימוביץ' לפני כשנתיים וחצי, כשהחשד הוא למימון פוליטי אסור בשורת מקרים מטעם עמותה שהפעילו אנשי הרצוג נגד יחימוביץ'.

במסגרת חקירת הפרשה כבר נגבו עדויות מאנשים - חלקים מוכרים בעולם הפוליטי. הפרשה עוסקת בין היתר במנכ"ל של חברת סיעוד, שהשקיע עשרות אלפי שקלים מחוץ לתקציב הרשמי של הקמפיין על מנת לפגוע במתחרה יחימוביץ'.

קצות חוט נוספים נחקרים, בדומה לדפוס אותו מכירים מחקירות הקשורות להתנהלות בפריימריז: לכל מועמד יש תקציב רשמי לבחירות ויש תקציב 'שחור' המאפשר לנפח את הוצאות הבחירות מבלי שיובן כי נעשתה עבירה על החוק. עיקר החומר נגד הרצוג הגיע בחודש האחרון, והוא מייחס לו חשד לעבירות על חוק מימון מפלגות. היחיד שהורשע עד כה בסעיף הזה בישראל היה עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שגם ריצה עונש מאסר. ח"כ לשעבר נעמי בלומנטל הורשעה בעבירות פליליות במהלך הבחירות, אבל לא עבירה על חוק זה.