המצלמות תיעדו: מכת פריצות לרכבים בחניון הבניין

תושבים בשכונת גבעת שאול בירושלים סובלים כבר קרוב לחודש מפורץ שמתמיד להגיע לחניון התת-קרקעי במתחם בניינים רבי קומות בשכונה, לפרוץ לרכבים החונים - לגנוב מתוכם ציוד יקר, ולהימלט. "זה קורה כמעט כל יום, נגרמו לנו נזקים של עשרות אלפי שקלים", מספרים הדיירים. המשטרה: "מתבצעות פעולות אינטנסיביות ללכידתו"

עשרות פריצות לחניונים באותה שכונה בחודש אחד, נזק של עשרות אלפי שקלים נגרם לרכבים: עשרות דיירים במתחם בניינים בשכונת גבעת שאול בירושלים, מלינים כבר שבועות ארוכים על פורץ שמגיח דרך דלתות הכניסה בשעת לילה מאוחרת, נכנס לחניון התת-קרקעי - וגורם נזקים לרכבים החונים, לאחר שהוא גונב מתוכם חלקים יקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצילומים ממצלמות האבטחה המוצבות בחניון וממצלמה המותקנת ברכבו של אחד מבעלי המכוניות, נראה גבר צעיר במעיל מגיח לחניון, מתקרב לרכבים בזה אחר זה, פורץ לתוכם באמצעות מוט או שובר את החלון - ומשחיל את גופו פנימה.

במהלך הגניבה, שנמשכת זמן קצר מאוד, שולף הפורץ עם המעיל את מערכת המולטימדיה של הרכב, ואף חותך את צמת החוטים המקשרת בין כל חלקי הרכב, כך שהוא למעשה משבית לחלוטין את פעילותו - ונמלט.

"נגרם לי נזק של לפחות 50 אלף שקלים", מספר אחד הדיירים שרכבו נפרץ. "לא מספיק שהוא גנב את המערכת היקרה שהותקנה ברכב, הוא גם חתך את החוטים ואני לא יכול לנסוע ברכב כבר כמה ימים. הוא השבית אותו לחלוטין - ועלות התיקון שווה כבר לרכב חדש".

"כבר כמעט חודש, כמעט כל יום שהפורץ הזה מגיע לפה, ולא רק לבניין שלנו - וגורם נזק לרכבים רבים. זו כבר ממש מכה מה שקורה פה", הוא מספר.

"אזעקה היא גורם מרתיע, רק שאי אפשר כבר להתקין כאלה"

במקרה אחר, מספר דייר נוסף בבניין, הפורץ ניגש לרכבו על מנת לשדוד מתוכו כל שלל שרק ימצא - אלא שהוא כשל במשימתו: "הרכב שלי משמיע אזעקה, אז איך שהוא שמע אותה - הוא מיד נרתע וברח, אבל זה פשוט נורא מה שקורה אצלנו, כל כמה ימים הוא מגיע".

הפורץ במעיל וכובע נמלט מהחניון (מצלמות אבטחה)

אותו דייר מספר כי אמצעי האזעקה שעובד ברכבו שלו ולמעשה מרתיע את הפורץ, עודנו פעיל כיוון שהוא הותקן בטרם נקבע החוק לפיו אסור להתקין אזעקות בכלי רכב, זאת כחלק מרפורמת הרעש של השר להגנת הסביבה לשעבר גלעד ארדן, שנכנסה לתוקפה ביולי 2011.

כתוצאה מכך שרכבים רבים החונים בחניון התת-קרקעי המדובר הם חדשים, הם לא משמיעים אזעקה - והפורץ מצליח במשימתו - וחוזר שוב ושוב לזירת הפשע.

פניו של הפורץ נקלטו בצילומי האבטחה

ויש לפורץ גם זמן מועדף לפריצות: "הדיירים בבניינים האלה הם דתיים, והוא מנצל את העובדה שבסוף השבוע הם כלל לא יורדים לחניון ושדלתות הבניין פתוחות כדי לבצע את הגניבות שלו". הדיירים טוענים כי פנו למשטרה - וכי זו לא הפעילה אמצעים יעילים לתפיסת הפורץ הסורר עד כה.

אותו פורץ מיומן ככל הנראה לא מספיק מיומן - כיוון שהוא לא טרח להסתיר את פניו בזמן המעשה, ופניו נחשפו במלואן בצילומי האבטחה בחניון: "הראנו למשטרה את הצילומים כבר לפני שבוע ואמרו לנו שאם זה כך, הוא אמור להיתפס בקלות, אלא שמאז לא קרה כלום".

במשטרה מדגישים כי הם פועלים על מנת ללכוד אותו - וכי אף לכדו פורצים נוספים לרכבים בשכונה בתקופה האחרונה: "מתבצעת פעילות שוטפת ואינטנסיבית כנגד עברייני רכוש. במסגרת פעילות זו נעצרו לאחרונה 3 חשודים בהתפרצויות לכלי רכב ודירות בגבעת שאול. בשבועיים האחרונים אירעו 2 אירועי פריצה לכלי רכב בשכונה והמשטרה פועלת לאיתור ומעצר החשודים, לשם הבאתם לדין. בנוסף, השוטר הקהילתי עומד בקשר שוטף עם התושבים".