בדיקה משטרתית נגד ח"כ יצחק הרצוג‎

לאחר שאמש נחשף בחדשות 2 כי אריה דרעי עומד במרכזה של פרשת שחיתות, חושף הערב עמית סגל כי יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג הוא הפוליטיקאי הנוסף שנערכת בדיקה בעניינו במשטרה. במוקד: הפריימריז ב-2013‎

הרצוג (פלאש 90, מרים אלסטר)

הפוליטיקאי הנוסף החשוד בעבירות שחיתות הוא יו"ר האופוזיציה: במרכז הבדיקה המשטרתית של הפרשה השנייה המערבת פוליטיקאי בכיר, עומד יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג - כך חושף הערב (רביעי) כתבנו עמית סגל. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הורה לבדוק את החשדות המתמקדים במימון הבחירות המקדימות בהן הביס הרצוג את יחימוביץ' לפני כשנתיים וחצי, כשהחשד הוא למימון פוליטי אסור בשורת מקרים מטעם עמותה שהפעילו אנשי הרצוג נגד יחימוביץ'. את דבר הבדיקה של פוליטיקאי נוסף בפרשה שנייה, חשף אמש לראשונה כתב "הארץ", גידי וייץ. היועמ"ש מנדלבליט אישר את דבר קיום הבדיקה.

הבדיקה המשטרתית בעניינו של הרצוג לא מבוססת על חשד ראשוני - וכבר נגבו עדויות מאנשים - חלקים מוכרים בעולם הפוליטי. הפרשה עוסקת בין היתר במנכ"ל של חברת סיעוד, שהשקיע עשרות אלפי שקלים מחוץ לתקציב הרשמי של הקמפיין על מנת לפגוע במתחרה יחימוביץ'.

קצות חוט נוספים נחקרים, בדומה לדפוס אותו מכירים מחקירות הקשורות להתנהלות בפריימריז: לכל מועמד יש תקציב רשמי לבחירות ויש תקציב 'שחור' המאפשר לנפח את הוצאות הבחירות מבלי שיובן כי נעשתה עבירה על החוק.

עיקר החומר נגד הרצוג הגיע בחודש האחרון, והוא מייחס לו חשד לעבירות על חוק מימון מפלגות. היחיד שהורשע עד כה בסעיף הזה בישראל היה עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שגם ריצה עונש מאסר. ח"כ לשעבר נעמי בלומנטל הורשעה בעבירות פליליות במהלך הבחירות, אבל לא עבירה על חוק זה.

בדוח מבקר המדינה מיוני 2014, קבע המבקר יוסף שפירא כי הרצוג חרג מתקרת ההוצאות המותרת בפריימריז מול יחימוביץ' בספטמבר 2013 - אך עם זאת, הבהיר המבקר כי הרצוג לא חרג מהאיסורים והמגבלות הקבועים בחוק. עוד קבע המבקר כי בהתחשב להסבריו של הרצוג לנסיבות המיוחדות בהן בוצעה החריגה מתקרת ההוצאות, ובכלל זה טעות חשבונאית בתום לב, הוא בחר שלא להטיל סנקציה כספית על הרצוג.

ח"כ הרצוג התייחס הערב לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה ואמר: "אני מברך על הבדיקה שנעשית על פי הודעת היועץ המשפטי. מדובר בהכפשות פוליטיות שהליכוד ופעילים מתוסכלים ניסו להפיץ טרם הבחירות והוכחשו כבר אז. אני בטוח שהבדיקה תפריך את הטענות ההזויות הללו אחת ולתמיד. אשתף פעולה באופן מלא עם כל שאתבקש על מנת שהנושא יתברר בהקדם".