"ספק אם החייל פעל מסכנת חיים"

בביה"ד הצבאי מתקיים דיון בהארכת מעצרו של החייל שירה במחבל. התובע הצבאי: "נמצאו סתירות בדבריו, החקירה העלתה ספקות ביחס לגרסתו". עדיין לא ברור במה החייל יואשם. מחוץ לדיון – מאות מפגינים למען החייל

בבית הדין הצבאי בקסטינה בקריית מלאכי מתקיים היום (שלישי) דיון בהארכת מעצרו של החייל שתועד יורה במחבל בחברון, בעודו שוכב על הקרקע. התובע הצבאי אמר במהלך הדיון כי "עולים סימני שאלה משמעותיים ביחס לטענה של החשוד לפיה פעל מתוך סכנת חיים". התובע דרש להאריך את מעצרו של החייל בתשעה ימים, ואילו סנגוריו של החייל קראו לשחררו לאלתר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"סימני השאלה עולים מכמה היבטים, למשל הדרך שבה התנהג החשוד בזמן אמת, כפי שניתן לראות בסרטונים שנאספו", המשיך התובע, סא"ל אדורם ריגלר. "התנהגותו זו אינה נראית התנהגות של מי שפועל מתוך סכנת חיים. נמצאו סתירות בדבריו של החשוד עצמו, המחייבות העמקות נוספות בחקירה".

ההפגנה מחוץ לדיון (חדשות 2)

התובע הזכיר כי הייתה חריגה לכאורה מפקודות המפקדים, מכללי הבטיחות והוראות הפתיחה באש. "גם באירוע מורכב וגם כשנלחמים בטרור מצופה מחיילי צה"ל שינהגו בדרך מסוימת", אמר. "יש כללי פתיחה באש, הוראות, ופעולות שאסורות בתכלית. כאשר מתקיים חשד לפעילות בניגוד לאותם כללים, ודאי כזו שהביאה לפגיעה באדם, מותו במקרה הזה, אנו נדרשים להפוך אבן על אבן ולבדוק חשד זה".

התובע נמנע מלנקוב בחשדות המדויקים העומדים נגד החייל אך הדגיש כי מדובר בעבירות חמורות ביותר. הוא אף הדגיש כי החשדות העומדים נגד החייל לא השתנו. השופט הסביר בדיון כי חלק מנושאי החקירה טרם מוצו , ועל כך תהו סנגוריו של החייל "כיצד נקבע שהסעיף הוא רצח אם החקירה והפרטים המשמעותיים האלו טרם מוצו?" 

מחוץ לבית הדין התקיימה הפגנת תמיכה בחייל היורה, אליה הגיעו מאות בני אדם, שנשאו שלטים ודגלי ישראל, וקראו קריאות קשות כלפי ראש הממשלה, שר הביטחון וכלי התקשורת. המפגינים עלו על כביש מספר 3 וחסמו אותו.

להפגנה הגיע גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. "באנו לכאן כדי לתמוך בחייל ולפחות לאזן את ההתערבות הבוטה של ראש הממשלה ושר הביטחון", אמר. "מתנפלים על בן 19, חייל בסדיר. אני לא קובע עמדה אם הוא פעל נכון או לא נכון, מה שברור הוא שאני מעדיף חייל שטעה בשיקול הדעת ונשאר בחיים מאשר חייל מהסס שחס וחלילה נרצח על ידי מחבלים, וידענו מקרים כאלה. זה חייל שנשלח על ידי עם ישראל להגן על עם ישראל וגם אם הוא טועה לא יכול להיות שכולם יפקירו אותו ויאשימו אותו ברצח. זה דבר בלתי סביר".

ליברמן אף תקף בחריפות את שר הביטחון משה יעלון. "אני לא סומך על שר הביטחון", אמר. "הוא עבר עבירה ביטחונית חמורה כשאתמול בכנסת פירט את פרטי החקירה".