"הבן שלי חייל טוב, השמיים נפלו עליו"

אביו של החייל שתועד יורה במחבל מנוטרל בתל-רומיידה התראיין לחדשות 2: "הוא לחוץ, הוא רק רצה להציל את מדינת ישראל. מעולם לא חשבתי שהבן שלי ייחשד ברצח". תחקיר האירוע: שלושה מפקדים ננזפו, החייל ירה על דעת עצמו

בלעדי: "אנחנו יודעים שהבן שלנו פעל כמו שלימדו אותו, ועכשיו אנחנו צריכים להתמודד עם בתי משפט" - כך אומר אביו של החייל שחשוד ברצח, לאחר שירה במחבל שנוטרל. "מדובר בחייל טוב, מצטיין לשנת 2015, שיום אחד נפלו לו השמיים על הראש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין ויכוח שצריך לחקור את האירוע, ואין לי טענות כלפי שר הביטחון או הרמטכ"ל", הבהיר האב, "הדבר היחיד שמכעיס אותי זה שהם לא חיכו עד תום החקירה כדי לצאת בהצהרות. כבר הגישו נגד הבן שלי כתב אישום בתקשורת", האשים. "הבן שלי חולה על הצבא, ונלחם כדי להיות לוחם", הוסיף האב, "מעולם לא חשבתי שיהיה מואשם ברצח. כל זה בגלל שרצה להציל את מדינת ישראל והאנשים שהיו איתו. זו תקופה לא קלה".

"מדובר בחייל שנמצא בכוננות מבצעית, חובש פלוגתי שנקרא בבוקר בעקבות פיגוע וחתר למגע", אמר פרקליטו של החייל, עורך הדין יוסי בוקר. לדברי הפרקליט, "הוא ראה שהמצב שקט - שני אנשים שוכבים - ולא עשה כלום, אך כעבור שתיים-שלוש דקות הוא הבחין בכמה דברים שהתחברו: את המחבל שמזיז את היד כשהוא לובש מעיל ביום חם. היו התרעות ספציפיות על תכנון פיגוע איכותי של חמאס, והוא ראה אמצעי, כוונה ויכולת", סיכם, "הוא חש סכנה מיידית ומוחשית וניטרל את המחבל".

 בעקבות האירוע: שלושה מפקדים ננזפו

במהלך הדיון בהארכת מעצרו של החייל אמר התובע הצבאי כי "יש פה חשד לעבירה חמורה, שתצריך אותנו לבצע פעולות חקירה רבות". עוד הוסיף כי "ישנם סרטונים שונים של האירוע ונגבו עדויות, בהם גם זו של החשוד, המודה בביצוע הירי כלפי אותו אדם שקודם לכן ביצע פיגוע דקירה". לדברי התובע, החייל טוען כי חש סכנת חיים ולכן ביצע את המעשה.

במהלך הדיון התרחשה דרמה כשבני משפחתו של החייל הציגו באמצעות עורכי דינו אילן כץ ובן מלכה בפני השופט סרטונים שצולמו מזוויות אחרות וניסו לשכנעו כי הוא פעל בהתאם לנהלי הצבא. כמו כן, ביקשה המשפחה להוציא צו איסור פרסום על זהותו מחשש לאיומים.

בתוך כך, שלושה מפקדים שנכחו באירוע - שני מפקדי מחלקה ומפקד פלוגה - ננזפו לאחר תחקיר ראשוני שבוצע אצל מפקד פיקוד מרכז. מהתחקיר עלה כי הירי בוצע שש דקות לאחר הפיגוע, ולטענת קצינים ששהו בסביבה הם הופתעו מהירי ולפי התחקיר החייל החליט על דעת עצמו לפתוח באש. הרמטכ"ל גדי איזנקוט עודכן בפרטי התחקיר ואמר שצה"ל ייתן גיבוי מוחלט למפקדים על שגיאות, אך לא על התנהגות שאינה הולמת.