הירי במחבל: החייל חשוד ברצח

בית הדין הצבאי ביפו האריך ב-4 ימים את מעצרו של החייל שתועד יורה במחבל פצוע בתל-רומיידה. התובע הצבאי: "הירי לעבר המחבל בוצע בעודו בחיים". השופט עצר את הדיון כדי לצפות בתיעוד האירוע מזוויות נוספות

החייל בדיון הארכת המעצר, היום (חדשות 2)

במהלך הדיון בהארכת מעצרו של החייל שירה במחבל שנוטרל לאחר פיגוע הדקירה אתמול (חמישי) בסמוך לחברון אמר התובע הצבאי כי "יש פה חשד לעבירה חמורה, שתצריך אותנו לבצע פעולות חקירה רבות". עוד הוסיף כי "ישנם סרטונים שונים של האירוע ונגבו עדויות, בהם גם זו של החשוד, המודה בביצוע הירי כלפי אותו אדם שקודם לכן ביצע פיגוע דקירה". לדברי התובע, החייל טוען כי חש סכנת חיים ולכן ביצע את המעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדיון התרחשה דרמה כשבני משפחתו של החייל הציגו באמצעות עורכי דינו אילן כץ ובן מלכה בפני השופט סרטונים שצולמו מזוויות אחרות וניסו לשכנעו כי הוא פעל בהתאם לנהלי הצבא. כמו כן, ביקשה המשפחה להוציא צו איסור פרסום על זהותו מחשש לאיומים.

שר החינוך נפתלי בנט פירסם בצהריים פוסט בפייסבוק בו הביע תמיכה בחייל. "המתקפות על חייל שמגן על כל אחד מאיתנו, ועוד בטרם תחקיר, פוגעות בצבא, פוגעות במעמדה של ישראל ומזיקות לסיכול הפיגועים הבאים", כתב השר, "תקשורת ופוליטיקאים לא יכולים להיות בית המשפט והתליין של החייל".

גם שר המדע אופיר אקוניס יצא להגנתו של החייל. "צריך לפעול על פי הוראות פתיחה באש", אמר אקוניס בריאיון לתכנית "גומרים הולכים" ברדיו תל אביב. "אני מציע לא לשפוט כל עוד לא הסתיימה החקירה. עדיף מחבל מת על חייל מת".

לעומתם, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיב אתמול לתיעוד ואמר כי "אסור לאפשר אובדן עשתונות שכזה, אסור לנו לאבד צלם אנוש". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על האירוע ואמר כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש".

קרוב משפחה של החייל: "הגן על חברים שלו"

אתמול הבהיר דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, כי בצה"ל יבדקו את התנהגותם ותפקודם של "כל החיילים והמפקדים הנוגעים בדבר". לדבריו, "לגבי האירוע כולו מתקיים תחקיר, כמו גם על הטיפול בפצועים אחר-כך. חיילים נדרשים לפעול על-פי ערכי צה"ל, תרבות צה"ל והנורמות של צה"ל - וזה לא מה שראינו כאן. צריך להגיד את זה בקול רם. צריך להגיד באופן נחרץ וברור: זה לא צה"ל. צבא זה לא רק הכדור בקצה ומי שרוצה צבא חזק - צריך להבין את זה".

קרוב משפחתו של החייל היורה סיפר כי האירוע לא מעיד על אופיו: "זה ילד ששנה לפני הגיוס היה מתאמן כדי להיות קרבי. הוא התקבל ליחידת כפיר. הוא חובש. הוא חייל מצטיין". לטענתו, עד כה, במהלך כל שירותו הצבאי - לא נרשמה לחובתו אף לא הערת משמעת אחת.

"שני מחבלים קפצו עליו ועל חברים שלו ודקרו אחד מהם בכתף. הגן על חברים שלו", הסביר קרוב המשפחה. "המחבל זז קצת והוא לבש מעיל והוא חשב שהוא יפוצץ מטען".