אשת עד המדינה שנרצחה: דבורה הירש

הותר לפרסום שמה של רעיית עד המדינה שנרצחה בבאר שבע בשבוע שעבר, לעיני ילדיה, ובמשטרה ממשיכים לחקור את האירוע. יום לאחר הרצח הפנה עד מדינה נוסף אצבע מאשימה כלפי המדינה וטען כי היא "מפקירה את העדים"

דבורה הירש ז"ל (באדיבות המשפחה)

הותר לפרסום: גרושתו של עד המדינה שנרצחה בבאר שבע לפני כשבוע היא דבורה הירש. שעות ספורות לאחר שאשתו נרצחה לעיני ילדיה, הביע עד מדינה אחר חשש רב לחייו. העד, שהכיר את הנרצחת ובעלה, סיפר על הסכסוך בין השניים וזעם על התנהלות הרשות להגנת עדים: "נחצה פה כל קו אדום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר הרצח התברר כי עד המדינה השמיע בעבר איומים מפורשים כלפי אשתו: בכתב אישום שהוגש בחודש נובמבר האחרון נגד העד, השוהה במעצר בגין עבירות של אלימות במשפחה, נטען כי נהג לשלוח לאשתו מסרונים מאיימים - בהם "אני אשחט אותך". העד איתו שוחחנו טען כי הפרשה הנוכחית מעידה על ההפקרות כלפי עדי המדינה בארץ: "אני סופר את הדקות עד שמישהו יוריד אותי ואקבל כדור בראש. אין אמונה במדינה".

"העדים לא מקבלים עזרה מאף אחד, שמישהו יתעורר"

"בין עד המדינה לרעייתו היה סכסוך קשה, הוא הכה אותה - אם הוא לא בכלא אז יש מצב שהוא עשה את זה", סיפר העד. "לא יכול להיות שמדובר באנשים מטעמו, כי אין לו אף אחד - הוא מחוק, שרוף - אלא אם כן הוא הולך בעצמו לבד". העד העלה גם אפשרות אחרת - לפיה עבריינים אחרים עומדים מאחורי הרצח: "זה לא בגלל שרצו לרצוח אותה, אלא בגלל שלא מצאו את בעלה העד. כל העוון שלה בחיים הוא שהיא התחתנה עם עד מדינה והיא זאת שבסוף חטפה את הכדורים".

זירת הרצח בבאר שבע (לימור)

"המדינה מפקירה את העדים"

"התחושות קשות, אני מאוד חושש לחיי", הוסיף. "אני בחרדה כי לא ציפיתי שיגיעו לאישה, גם בקוד העברייני נחצה פה כל קו אדום ואני לא יודע איך לא מנעו את זה". את האצבע המאשימה הפנה העד למערכת, שאמורה לספק הגנה דווקא על עדים רגישים בתיקים מכריעים: "הם מפקירים את העדים. מי שגורם לכל הכישלון המערכתי הזה זאת הרשות להגנת עדים. המשטרה מנסה לסייע אבל הרשות הזאת היא שדופקת את העדים".

לדבריו, מקרי האלימות כלפי עדים ובני משפחותיהם מוכיחים שמערכת ההגנה לא עובדת: "הם שמים אותך בכלא בתוך בית עם שומרים מעליך אבל יש הרבה אפשרויות אחרות. 92% מהאנשים שהיו ברשות עזבו את הרשות, הם לא מקבלים עזרה מאף אחד - השתמשו בהם וזרקו אותם כמו זונה. המדינה מפקירה את העדים שעוזרים לה, זה לא ייתכן - שמישהו יתעורר, היום נחצו כל הקווים".

חקירת הרצח נמשכת (לימור)

במשטרה ממשיכים לחקור את נסיבות רציחתה של הירש: החוקרים בודקים חשד לפיו העבריין אותו הפליל הבעל עומד מאחורי הרצח. עם זאת, נבדקת האפשרות האם גורם מטעמו של הבעל ירה באישה למוות לעיני שלושת ילדיה, זאת לאחר שהואשם כי איים לרצוח אותה.

עד המדינה סייע בעבר להפליל ראש ארגון פשע גדול בדרום: בעקבות עדותו המדינה סייעה לו לעזוב את הארץ. על פי גורם במשטרה, האיש חי בחו"ל ושב לישראל מיוזמתו ועל דעת עצמו. כעת ייבדק האם ננקטו כל הצעדים הנדרשים לאבטחתו מהרגע שחזר לישראל לנוכח הסכנה שנשקפה לו בעקבות עדותו.