יעלון: "מנסים להפוך מתלוננת לנאשמת"

לרגל יום האישה הבינלאומי, טען שר הביטחון יעלון כי "גם כיום נשים מופלות לרעה" - בחברה בכללה ובמערכת הביטחון בפרט. על רקע חקירתו של תא"ל בוכריס, מחה יעלון על "השחרת" דמותה של המתלוננת והתחייב להיאבק בהטרדות מיניות

לצד המתלוננות. יעלון, ארכיון (רויטרס)

"לא עשינו די לשילוב וקידום נשים" - כך הודה הבוקר (שלישי) שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. בהתייחסות ליום האישה הבינלאומי שחל היום הצהיר יעלון כי על המערכת להיאבק בתופעת ההטרדות המיניות והאלימות כלפי נשים. יעלון גם רמז בדבריו לפרשות האחרונות בצה"ל, בהן אלו של המג"ד לירן חג'בי ותא"ל אופק בוכריס, והצהיר: "אף לא אחד מאיתנו מבין באמת מה מתחולל בנפשה של מי שחוותה אלימות, הטרדה או פגיעה מינית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עלינו להוסיף ולהיאבק באופן חסר פשרות ובכל דרך - גם חוקית וגם חינוכית - באלימות נגד נשים על סוגיה השונים, בהטרדות ובפגיעות המיניות כלפיהן, ובניסיונות להפוך מתלוננת לנאשמת באמצעות השחרתה", הצהיר יעלון בהתייחסות מרומזת לפרשת בוכריס. "דרך ארוכה עוד לפנינו, ועלינו להמשיך ולהתמיד בה", הדגיש.

בהמשך דבריו, שפורסמו בעמוד הפייסבוק, כתב שר הביטחון: "האם מדינת ישראל, ובפרט מערכת הביטחון, עברו כברת דרך בכל הקשור לשילוב נשים ושיפור מעמדן בחברה? התשובה היא כן. האם בכך עשינו די? התשובה היא לא". יעלון הוסיף כי "קידומן של נשים הוא ערך נדרש שלנו כחברה".

נפגשו בצל הפרשה. בוכריס ואיזנקוט (פלאש 90 , חדשות 2)

"גם כיום אין די נשים, מכל העדות והמגזרים, בתפקידים בכירים במשק ובציבוריות בישראל, והשינוי שאנו חווים חייב להימשך, וביתר שאת. שנוכחותן של נשים בצמרת, בכל צמרת, תתקבל בטבעיות. כמובנת מאליה", הוסיף. "כן, גם כיום נשים הן עדיין חוליה חלשה ומופלית לרעה, אלו מצבים שאסור לנו להשלים עמם", גרס שר הביטחון.

הרמטכ"ל נפגש עם תא"ל בוכריס

אתמול פורסם במהדורה המרכזית כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט נפגש לפני מספר ימים לפני תת-אלוף אופק בוכריס, בעקבות החשדות המיוחסים לו בגין מעשי אונס, מעשה סדום והטרדה מינית של שתי חיילות ששירתו תחתיו.

בפגישה הבהיר הרמטכ"ל לבוכריס כי יש לאפשר לשלטון החוק למצות את כל ההליכים הנוגעים לפרשה. בנוסף ביקש איזנקוט מהקצין לשמוע את גרסתו. יחד עם זאת, הרמטכ"ל לא הציג בפגישה עמדה בנוגע לפרשה, לצדו של בוכריס או לצד המתלוננות.

בדובר צה"ל מבהירים כי הדברים שיוחסו בנוגע לתוכן הפגישה לא נאמרו על ידי הרמטכ"ל ואין כל סיכום בדבר מועד מינוי בוכריס לראש חטיבת המבצעים. גם הסנגור הצבאי הראשי, אל"מ אשר הלפרין, הבהיר כי "הרמטכ"ל לא הבטיח לבוכריס דבר".

בתוך כך, נודע לחדשות 2 כי שתי המתלוננות נגד בוכריס עברו בדיקת פוליגרף לפני כשבוע. הבדיקה התקיימה לאחר שאתמול נבדק בוכריס עצמו על ידי חוקרי מצ"ח. בתום הבדיקות לא קיבלו הקצין והמתלוננות את תוצאותיהן.