תיעוד: שוטר חנק נער ממוצא אתיופי

שוטרים בחולון, שהוזעקו בעקבות קריאה על הקמת רעש, הותקפו לטענתם על ידי הצעירים. במהלך המעצר שתועד הם חנקו את אחד הנערים והפעילו כוח רב. אחיו שניסה להתערב ולהגן נעצר גם הוא. המשטרה: "הצעירים תקפו וקיללו, אחד השוטרים נפגע"

בתיעוד חריג שהגיע לידי חדשות Online מתועד שוטר כשהוא חונק צעיר בן 16 ממוצא אתיופי במהלך השתלטות עליו ועל חבריו. אחיו של הנער ניסה למנוע את השימוש בכוח כלפי אחיו - ונעצר גם הוא. במשטרה אמרו בתגובה: "החשודים תקפו וקיללו, נפעל בנחישות ובאפס סובלנות".

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש בערב שישי לפני כחודש וחצי, אז הגיעה ניידת משטרה לאזור בית ספר ויצמן בחולון בעקבות קריאה על קבוצת צעירים שישבה במקום. בשלב זה ככל הנראה נזרקה אבן על ניידת המשטרה, דבר שהוביל לעימות בין הצעירים לשוטרים. תוך זמן קצר הגיעו שוטרים נוספים למקום והחלה המולה.

"הם השכיבו אותו והרביצו לו", כתב אחיו של הצעיר בפוסט שהעלה בדף הפייסבוק שלו. "הוא ילד בן 16 ולא מזמן הוא עבר תאונת דרכים לא קלה. ויש לו פלטינה ברגל, למרות זאת הם המשיכו לאזוק אותו באכזריות". בתיעוד נראה אחד השוטרים לופת את גרונו בחוזקה תוך כדי שהוא מחזיק את ידי הנער מאחורי הגב.

פנייה תועבר למחלקה לחקירות שוטרים (פלאש 90, יונתן סינדל)

"זו תקיפה אכזרית, הוא לא היווה סכנה"

"מיד לאחר ששמעתי על זה, הלכתי לדבר איתם כדי למנוע את המעצר, ניגשתי לדבר עם שוטר, והוא אמר 'אל תתקרב לפה'. אמרתי לו שזה אח שלי ושיתנו לי לדבר איתו שניה, ושוב אמר לי שלא להתקרב", הוסיף הצעיר - שמאז שוחרר ממעצר בתנאים מגבילים. "לא עבר זמן והוא בא אליי ואמר לי שגם אני עצור, השכיב אותי על הרצפה באכזריות והרביץ לי".

אחד השוטרים טען שאחד הנערים הכה אותו כדי להצדיק את השימוש בכוח בעת המעצר: "שייתן סטירה לשוטר אחר, לא לי. זו פגיעה בעובד ציבור במילוי תפקידו". גם בדיווח למוקד טען השוטר כי הנערים תקפו אותו.

בתיעוד ניתן להבחין כי הצעירים במקום קיללו את השוטר, אך מעצר מסוג זה לא צריך להיגמר בחניקה של בן 16. מעבר לשני האחים העצורים נעצרו שניים נוספים: כל הארבעה חשודים בשלב זה בחשד לתקיפת שוטר.

"נפעל באפס סובלנות". אילוסטרציה (חטיבת דוברות המשטרה)

המשטרה: "אחד השוטרים נחבל בידו"

עו"ד נועה לוי מהוועד הציבורי נגד עינויים בישראל הודיעה כי תעביר פנייה בנושא למחלקה לחקירות שוטרים: "מדובר בנער צעיר בן 16, ממשפחה של עולים מאתיופיה הנאבקים להצליח להשתלב בחברה הישראלית. תקיפתו האכזרית לא יכולה להיות מוסברת על ידי החשד לשמו נעצר, שכן הוא לא היווה סכנה או הפרעה בשלב בו חנק אותו השוטר ובעט בו בעודו על הקרקע".

לוי הוסיפה כי "קשה שלא לראות בתקיפה זו דוגמא נוספת לתופעה המצערת של התאכזרות שוטרים כלפי הקהילה האתיופית. נערים אתיופים מוחשדים מראש ובקלות בכל עבירה, והיחס שהם מקבלים מהמשטרה כחשודים קשה לעין ערוך מהיחס לו זוכים חשודים אחרים, כפי שניתן לראות בסרטון המעצר, ומתוך תיאור היחס שזכה לו מהשוטרים בתחנה.

ממשטרת מרחב איילון נמסר בתגובה: "בעקבות תלונות על הקמת רעש, שוטרים הגיעו למקום והבחינו בקבוצה גדולה של נוכחים. מיד עם הגעת ניידת משטרה למקום, מספר חשודים זרקו לעבר השוטרים אבנים וגזרי עצים ואף תקפו את השוטרים וקיללו אותם. כתוצאה מהאירוע נחבל אחד השוטרים בידו ונגרם נזק לניידת. החשודים נעצרו והובאו לתחנת המשטרה, שם שוחררו עוד באותו היום בתנאים מגבילים. משטרת ישראל תפעל בנחישות ובאפס סובלנות כלפי פורעי חוק".

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv

לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם