ה"מלשינון" של גלנט נגד הנשק במגזר הערבי

פרסום ראשון: בדיון על המאבק בתופעת הנשק הלא חוקי העלה השר גלנט הצעה מקורית שזוכה לתמיכת רה"מ. המדינה תטיל קנס של 50 אלף שקל לכל מי שמחזיק בנשק שלא כחוק ותציע 25 אלף שקל למי שימסור מידע מפליל

"מלשינון" נגד הנשק במגזר הערבי (חטיבת דובר המשטרה)

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) העלה הצעה חדשה לסוגיית הנשק הבלתי חוקי במגזר הערבי, שתכלול הטלת קנסות והקמת "מלשינון". את ההצעה הציג במהלך ישיבת ועדת השרים לענייני ערבים שכונסה הבוקר (רביעי) ועסקה באכיפת חוקי הבנייה ובאיסוף הנשק הבלתי חוקי במגזר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההצעה, בשלב ראשון המדינה תכריז על הטלת קנס של 50 אלף שקלים על כל מי שיחזיק בנשק בלתי חוקי. בשלב השני תאפשר המדינה שלושה חודשי "מחילה", שבהם יתאפשר להחזיר נשק לא חוקי מבלי לספוג את הקנס הכבד.

(גילי יערי, פלאש 90)

השלב השלישי הוא הענקת תמריץ כספי באמצעות "מלשינון": המדינה תעניק 25 אלף שקלים לכל אזרח שימסור מידע שיוביל לתפיסת נשק לא חוקי. בפועל המדינה בעצם מתחלקת בקנס שיוטל על מחזיק נשק בלתי חוקי שווה בשווה - בינה לבין המלשין. במהלך הישיבה הביע ראש הממשלה נתניהו תמיכה ברעיון ואף ציין בפני מפכ"ל המשטרה שישב לצידו בדיון כי הוא מציע לפעול ברוח ההצעה של גלנט.

ההצעה של גלנט תקפה לכל אזרחי ישראל, אך היא מתמקדת במגזר הערבי בשל הבעייתיות בנושא שם. שאר הדיון בוועדה עסק בסוגיה העקרונית של התניית העברת תקציבי סיוע למגזר הערבי באכיפת חוקי הבנייה - כפי שנחשף לראשונה לפני כחודש בחדשות 2. עם זאת, טרם התקבלה החלטה סופית בנושא והוא יובא להצבעה באחת מישיבות הממשלה הקרובות.