חשד: צוות הצהרון נעל ילדים במחסן

פרסום ראשון: המשטרה פתחה בחקירה בעקבות חשד להתעללות בצהרון בשכונת גילה בעיר. ההורים חשדו לאחר שצוות הצהרון הוחלף בפתאומיות. ילדי הצהרון סיפרו: הצוות נעל ילדים שלא התנהגו יפה במחסן ובשירותים

המשטרה פתחה בחקירה (רויטרס)

חשד להתעללות בצהרון בירושלים: הורים לילדים בגן בשכונת גילה בבירה סיפרו לחדשות 2 כי צוות הצהרון נהג להעניש ילדים באמצעות נעילתם במחסן ובשירותים למשך דקות ארוכות. על פי העדויות, הילדים שהוכנסו למחסן נהגו נהגו לצרוח ולהשתולל ורק לאחר שנרגעו הוצאו החוצה. בעקבות המקרים הוגשה תלונה למשטרה ונפתחה חקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הפרשה נחשפה לאחר שההורים הבחינו כי צוות הצהרון הוחלף בפתאומיות בצוות חדש. החלפת הצוות עוררה את חשדם של ההורים, שהחלו לתחקר את הילדים על הנעשה בגן בשעות אחר הצהריים.

15 ילדים סיפרו שבמהלך שהייתם בגן ילד, שלא מתנהג יפה מוכנס על ידי הסייעת לתוך מחסן. חמישה ילדים אישרו כי ננעלו על ידי הצוות במחסן או בשירותים. ההורים, שניסו לברר מה מתרחש בגן של ילדיהם, שוחחו עם הגננת שאישרה כעבור זמן כי האירועים אכן קרו. לטענתם, הם לא עודכנו כלל על מה שהתרחש.

"הילדים סיפרו שמשכו אותם ביד, הכניסו אותם למחסן הילדים, שם הם צרחו ומשכו את הילד באף", סיפר אב לילד בגן. "גננת הבוקר דיברה עם הילדים והתברר שהילדים אישרו את הגרסה הזאת. הם גם אומרים שהיו עוד מקרים. את ההורים לא עדכנו בכלל".

הנהלת הגן: "ילד שהשתולל נשלח להירגע בחדר חומרי היצירה"

ההורים פנו לעיריית ירושלים בעקבות חשיפת התנהלות הצוות. "לפי עדויות הילדים עולה חשד שבנות צוות הצהרון נהגו להעניש ילדים שלא נשמעו להן על ידי כליאתם במחסן הגן", כתבו ההורים. "במחסן הילדים צרחו בכו והשתוללו תוך שהם חשופים לחומרי ניקיון רעילים וחפצים אחרים שהיו עלולים לפגוע בהם. לפי עדויות אחרות ילדי הגן ננעלו בידי הצוות בשירותי הגננות".

במנהל הקהילתי גילה, שמנהל את הצהרון, טענו כי מדובר במקרה יחיד, בעוד שההורים מדברים על לפחות חמישה מקרים בהם ננעלו ילדים. "מבירור שנעשה עם הצוות עולה שמדובר במקרה בו ילד השתולל בצהרון הכה מספר ילדים ואת צוות הצהרון ולפיכך, בהתאם לנוהל, הורחק הילד מהפעילות לשיחת הרגעה עם אשת צוות, בחדר חומרי היצירה. זאת, כשלאחר דקות ספורות בלבד נרגע הילד, התנצל וחזר לפעילות".

מעיריית ירושלים נמסר: "מיד כאשר נודע המקרה לעירייה הוא נבדק והוחלט להרחיק את הצוות הקיים בצהרון באופן מיידי. מיד שוריין צוות חלופיש יפעיל את הצהרון. בהנחיית השירות הפסיכולוגי בעירייה החסברה למתנסים פנתה למרכז להגנת הילד לייעוץ על המשך הטיפול במקרה".

ח"כ איציק שמולי גינה את המעשים ואמר כי הצעת החוק אותה יזם עשויה למנוע מקרים דומים. "לא חלף אפילו חודש ממקרה ההתעללות האחרון שנחשף בצהרון ושוב מגיע מקרה מזעזע בחומרתו", אמר שמולי. "הדרך היחידה להבטיח את שלומם של הפעוטות חסרי הישע תלויה בקידום הצעת החוק שלי על הצבת מצלמות בגנים ובצהרונים הפרטיים. המדינה מצקצקת משהו על הזכות לפרטיות ופשוט מפקירה אותם לידי המתעללים. צריך לשים לזה סוף ולהתחיל לקדם את הצעת החוק".