החשודים בסיוע למחבל נשאת מלחם יועמדו לדין

הצהרות תובע הוגשו נגד 3 חשודים במתן סיוע למחבל שרצח שלושה בתל אביב וחוסל. כבר השבוע ככל הנראה יוגש נגדם כתב אישום, ובפרקליטות טוענים: "מהראיות עולה כי החשודים חיפו על מעשיו". פרקליטם של חלק מהחשודים: "התמונה תתבהר בקרוב"

נשאת מלחם, ארכיון

בדרך לכתבי אישום ראשונים במעורבות בפיגוע בתל אביב: לבית משפט השלום בחיפה הוגשה היום (ראשון) הצהרת תובע כנגד שלושה חשודים, אשר נעצרו לפני כשבועיים בחשד לסיוע למחבל נשאת מלחם. לשלושה מיוחס סיוע לאחר הפיגוע למלחם - כגון העברת מזון, סיגריות וטלפון סלולרי לדירת המסתור של המחבל. מלחם ביצע את פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב בו נרצחו אלון בקל ושמעון רוימי ז"ל, ולאחר מכן רצח את נהג המונית אמין שעבאן ונמלט לערערה - שם חוסל לאחר שבוע במהלך חילופי ירי עם כוחות הביטחון שהגיעו למקום על מנת לעצור אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתחילת הפרשה נעצרו יותר מ-12 חשודים במעורבות וסיוע למלחם - בהם גם חלק מבני משפחתו. בסוף החקירה נותרו שלושה חשודים: עצור רביעי בפרשה ישוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים.

החשודים בבית המשפט, היום (חדשות 2, שי שפירא)

כפי שדווח לראשונה לפני כשבוע וחצי בחדשות 2, הפרקליטות מתכוונת להגיש נגד הסייענים כתב אישום - ככל הנראה כבר השבוע. בהצהרה שהוגשה על ידי פרקליטות מחוז חיפה והמשטרה נכתב: "לאחר עיון בחומר הראיות שנאסף עד כה, על ידי ימ"ר מחוז תל אביב, הפרקליטות מאשרת את כוונתה להגיש כתב אישום בגין ביצוע עבירות הקשורות לחיפוי על מעשיו של נשאת מלחם ולסיוע לאחר מעשה".

מעצרם של החשודים יוארך עד תום ההליכים. עו"ד עלי סעדי, פרקליטם של חלק מהחשודים בפרשה, אמר בתגובה: "אנו לא מכירים את חומר החקירה, אני מעריך שהתמונה תתבהר יותר לאחר הגשת כתב האישום, ואז נדע מה החלק של כל אחד מהם בסיוע ונלמד את החומר".

עו"ד עלי סעדי

חקירת מלחם ב-2007 נחשפה

בשבוע שעבר הותר לפרסום כי הכוונות הרצחניות של מלחם היו ידועות כבר ב-2007. בית המשפט אישר את בקשת חדשות 2 לחשוף חלק מחומרי החקירה של נשאת מלחם מלפני כתשע שנים, אז נעצר לאחר שניסה לחטוף נשק מחייל. בחקירתו הודה במעשה ואמר כי התכוון לרצוח חייל "כדי לנקום" על מות בן דודו מירי שוטרים. בתיעוד מתוך חדר החקירה נראה נשאת מלחם כשהוא עונה לשאלות החוקרים בסיועו של מתורגמן. "הגעתי לתחנת האוטובוס", סיפר, "נכנסתי לשיחה עם החייל ורבנו".

השופט יחיאל ליפשיץ מבית המשפט המחוזי בחיפה אישר את בקשת חברת החדשות, שהוגשה על ידי עו"ד דקלה בירן. מלחם נעצר ב-2007, לאחר שתקף חייל באמצעות מברג וניסה לחטוף את נשקו. הוא הורשע ונשלח לכלא בגין ניסיון חטיפת נשק מחייל. מחומר החקירה עולה שתוך כדי חקירתו מלחם הודה במעשה והוקלט כשהוא מסביר את מניעיו.

כשנשאל על ידי החוקר על התקיפה אמר מלחם: "הגעתי לצומת כרכור, ירדתי שם, ניסיתי לחטוף את נשקו של החייל והתכוונתי להרוג אותו". לשאלה מדוע רצה להרוג את החייל הוא ענה: "לפני שנה וחצי נרצח בן דודי נדים מלחם על ידי שוטרים, ובאתי לנקום את מותו".

גם בית המשפט קבע אז: "מסוכן ואלים"

בחקירה נוספת מלחם לא שיתף פעולה באותה מידה, הכחיש את הדברים שאמר בתחילת החקירה, וכשנשאל מדוע רצה לרצוח את החייל השיב: "מה, אני אהרוג חייל עם מברג?". בהמשך נשאל על ידי חוקריו מה הייתה מטרת ניסיון חטיפת הנשק, ומלחם אמר שהוא היה מסובך בחובות בגלל תיק סמים שהתנהל נגדו ולכן תכנן למכור את הנשק ולכסות את החובות (כ-700 שקלים).

כשהחוקרים לחצו עליו בגלל ההקלטה בה הוא נשמע מודה, אמר מלחם: "יש לכם את האפשרות לפנות לעורך הדין שלי, יותר מזה אני לא יודע". לבסוף הוא הסכים להודות בחטיפת הנשק והורשע בעבירה.

במהלך ריצוי עונשו סורבו מספר בקשות של מלחם בשל מסוכנותו, ובהן הדרישה לקבל שעון יד ודיסקים. "יש לחובתו מידעים שליליים בדבר החזקת דוקרן ותקיפת אדם אחר. נוסף על כך, הוא לא השתלב בקבוצה לשליטה בכעסים", קבעו השופטים. "העותר היה מעורב בהתנהגות אלימה וכן החזיק ברשותו חפץ אסור". גם בקשתו לצאת מהכלא לניתוח להסרת משקפיים נדחתה מחשש ממשי שיימלט.