מדוע המשטרה לא מאפשרת למתלוננת נגד ריטמן להתראיין?

קצינת המשטרה שהגישה תלונה בדבר הטרדה מינית נגד ניצב רוני ריטמן הסכימה להתראיין בכלי התקשורת, אולם במשטרה אסרו עליה לעשות זאת. עורכת דינה: "ניסיון למנוע מהציבור לשמוע את קולה". המשטרה: ביחידתה של המתלוננת עדיין מתקיימת בדיקה שלא קשורה לתלונתה

ניצב ריטמן (ארכיון) (חטיבת דובר המשטרה)

גם אחרי חזרתו אתמול (שלישי) של מפקד להב 433 ניצב רוני ריטמן לתפקידו, מהחופשה הכפויה אליה הוצא בעקבות סגירת התיק נגדו - לא נשמע קולה של קצינת המשטרה שהתלוננה כי הטריד אותה מינית. למרות שהקצינה הסכימה להתראיין בכלי התקשורת, במשטרה לא מאפשרים לה לעשות זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בקשותיה של הקצינה לאשר לה להתראיין נענו בשלילה. במשטרה הסבירו כי מתנהלת בדיקת קצין בודק שלא קשורה בתלונתה נגד ריטמן בחטיבת המודיעין בה היא משרתת, ולכן היא לא יכולה לדבר עם התקשורת.

באת כוחה של הקצינה, עו"ד אפרת נחמני בר, שלחה ביום ראשון מכתב למשטרה ובו התרעמה על הנימוק התמוה שהציגו במשטרה בנושא. במכתב הדגישה עורכת הדין כי הקצינה לא ביקשה להתייחס בריאיונות להליך הבדיקה, אלא להתייחס רק להטרדה המינית אותה חוותה.

"מרשתנו מבקשת לקבל את אישורכם להתראיין בעניין תלונתה, תוך חיסיון זהותה, מראיה ופרטים מזהים", כתבה עורכת הדין. "אשר על כן ולאור האמור לעיל, נבקש לקבל את אישורכם".

עו"ד אפרת נחמני בר ציינה כי "מדובר בהחלטה שלא ניתן להבין אותה אלא כנסיון למנוע מהציבור לשמוע את קולה של המתלוננת. המתלוננת ביקשה להתראיין רק לגבי סוגיית ההטרדה".

"אך טבעי שהמתלוננת תבקש להשמיע קולה"

לטענת עו"ד נחמני בר, קולו של ניצב ריטמן נשמע היטב בתקשורת, גם באמצעות משרד יחסי ציבור מקצועיים ששירותיו נשכרו לטובת העניין. "היועץ המשפטי לממשלה קבע כי המעשים היו מצדיקים דין משמעתי, אך טעם טכני של התיישנות מקוצרת והליכים משמעתיים, מונע ממנו לעשות כן", אמרה. "חרף האמור, מטעמו של ריטמן נעשתה פעילות תקשורתית נמרצת על מנת ליצור את הרושם השקרי לפיו ישנה קביעה פוזיטיבית של היועץ המשפטי לפיה הוא נקי כפיים".

עו"ד אפרת נחמני בר (ענת גבע-שרון)

בסיכום דבריה אמרה עו"ד נחמני בר כי "אך טבעי הוא, איפוא, שהמוטרדת תבקש להשמיע את קולה בהקשר זה, ובהקשר זה בלבד".

מהמשטרה נמסר בתגובה לפנייתנו לקיים ריאיון עם הקצינה: "בימים אלה מתנהלת עדיין בדיקה של קצין בודק, בנושאים בהם מעורבת, בין היתר, נשוא פנייתכם. בדיקה שהחלה קודם להגשת תלונתה במח"ש. בנסיבות אלה ובהתאם למדיניות הארגון, לא תוכל הקצינה להתראיין עד תום הליך הבדיקה ועד להשלמת ההליכים הפיקודיים ו/או המשמעתיים לאחריו, ככל שיהיו".

עוד הסיפו במשטרה כי "למען הסר ספק, מובהר כי בהתאם לפקודות המשטרה אסור לשוטר להתראיין ללא אישור, ועל כן, ככל שנשוא פנייתכם תבקש להתראיין בעתיד, יהיה עליה לשוב ולפנות בבקשה מתאימה".

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il