מסתמן: התיק נגד השוטר שירה למוות בצעיר מרהט ייסגר

למרות ששוטר הודה בירי לעבר צעיר מרהט, שנהרג במהלך מהומות ביישוב, במחלקה לחקירות שוטרים נוטים לסגור את התיק: ראש מח"ש הודיע לאביו של ההרוג על ההחלטה, אך בעקבות הפגישה השהה את ההחלטה. האם סגירת התיק תעורר שוב מהומות במגזר?

המהומות ברהט, ינואר 2015 (sonara.net)

בינואר 2015 פרצו מהומות סוערות ברהט במהלך מעצר, והצעיר סמי אל ג'אער נורה למוות - ככל הנראה מאש השוטרים. חודש לאחר המהומות אחד השוטרים קשר את עצמו למעשה ונעצר, אך כעת מסתמן שייסגר תיק החקירה כנגד השוטר. לאחר האירוע טענו השוטרים כי חשו מאוימים לאחר שהותקפו באבנים, ואף פחדו כי התושבים יבצעו בהם לינץ'.

רוצים לקבל פרטים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אביו של אל ג'אער ופרקליט המשפחה זומנו אמש ללשכתו של ראש מח"ש, שעמד להודיע להם על החלטתו לסגור את התיק נגד השוטר - אך בפגישה העלה בפניו פרקליט המשפחה שורה של טענות וראש מח"ש אורי כרמל השהה את החלטתו. למרות זאת, מסתמן כי התיק ייסגר.

סנגוריו של השוטר החשוד בירי, עורכי הדין גיל דחוח ועומר בללי, אמרו כי מהרגע הראשון ההחלטה הייתה צריכה להיות של הפרקליטות. "צר לנו על התקופה הארוכה שבה השוטר נאלץ להמתין להחלטה זו", ציינו עורכי הדין. "השוטר הוכיח שהוא לא גרם למותו של המנוח וכך הוא טען מהיום הראשון של החקירה. פרקליטות המדינה קיבלו את ההחלטה הנכונה חרף עצמת הלחצים שהופנו כלפיהם".

ההחלטה עלולה לעורר זעם במגזר הערבי והבדואי, שהורו אז על מחאה ואף על שביתה זמנית בעקבות המהומות הקטלנית. בחודש פברואר נעצר שוטר, שבתחילה הכחיש את החשדות כלפיו ולאחר מכן קשר את עצמו בחקירה לירי הקטלני. ממשרד המשפטים נמסר אז כי המעצר התבצע לאחר חקירה סמויה וממושכת. מהחקירה עלה החשד כי לפחות חלק מהשוטרים פתחו באש שלא כדין במהלך הפשיטה המשטרתית, שנועדה לעצור סוחרי סמים. במהלך חקירת השוטר התקבלו איומים על חייו והאבטחה סביבו תוגברה, בעוד במשפחתו טוענים: "מנסים להתנכל לו ולעשות ממנו דוגמה".

עימותים גם בהלוויתו של ההרוג

במהלך הלוויתו של אל ג'אער הקיפו מאות מתפרעים ניידת משטרה שנקלעה למסע ההלוייה ויידו לעברה אבנים. במהומות שפרצו במקום, במחאה על הריגתו של אל ג'אער על ידי שוטרים שבוע לפני כן, מת מתפרע אחד - ככל הנראה מדום לב לאחר שאיפת עשן -  ונפצעו עוד עשרות.

בעקבות מותם של שני תושבי רהט התקיימה שביתה במגזר הערבי והבדואי במשך יום אחד, שכללה גם את מוסדות החינוך. המחלקה לחקירות שוטרים פתחה אז בחקירת פרטי האירוע, והטענה כי הצעיר נורה בידי שוטרים נבדקת.

עו"ד גיל דחוח (יח"צ)

בנסיון להרגעת הרוחות בעקבות המהומות, בהן נפצעו עשרות אנשים, שוחח הנשיא ראובן (רובי) ריבלין עם ראש עיריית רהט, טלאל אלקארנאווי, שנפצע אף הוא בעימותים. "אני רוצה להביע את תנחומי למשפחות ההרוגים ולעדה כולה ולקוות שהנפגעים יחלימו בקרוב", אמר ריבלין, "ראשית כל ולפני הכל עלינו להרגיע את הרוחות - אני בטוח שגם המשטרה חוקרת את האירוע בשעה זו ואני יודע שגם המפכ"ל יעשה כל שביכולתו על מנת להחזיר את השקט ואת הביטחון לאזור". לדברי הנשיא, "יש לנו חובה לטפל בפצעים הכואבים של העדה הבדואית וחשוב שנעשה זאת יחד. אני בטוח שהמקרה הכואב הזה יתברר ביסודיות".

ממח"ש נמסר בתגובה: "אתמול נפגשו ראש מח"ש, סגנו והפרקליטה המטפלת בתיק עם מר חאלד אל-ג'אהר, אביו של המנוח סמי אל-ג'אהר שנורה למוות במהלך פעילות משטרתית בינואר 2015 ברהט, ועם עורך דינו של האב. הפגישה נועדה להביא לידיעתם את תמונת הראיות בתיק, כפי שנתגבשה לאחר החקירה. בתום הפגישה, הוצע לעורך הדין לקבל לידיו העתק מחומר החקירה, על מנת שיוכל לטעון טענותיו, ככל שיחפוץ בדבר, במסגרת הליכי השגה על ההחלטה בתיק".