פרשת ריטמן: עדות נוספת נגד הניצב

למרות בדיקת הפוליגרף שעבר בהצלחה ניצב רוני ריטמן, מפקד להב 433 שחשוד בהטרדה מינית, מצבו לא משתפר: כעת עד נוסף העיד נגדו וחיזק את גרסת אחת המתלוננות. במח"ש העריכו: אם יתפטר, ייתכן שלא יוגש כתב אישום

פרשת הניצב רוני ריטמן מסתעפת: בימים האחרונים נאספו במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) עדויות כנגד ריטמן, מפקד יחידת להב 433 החשוד בהטרדה מינית, והיום (שני) מתווספת עדות נוספת נגד הבכיר: קצין משטרה בכיר שהיה עד לאחת משתי ההטרדות המיניות המילוליות שמיוחסות לניצב ריטמן נקרא למח"ש שם סיפר על דברים שאמר הניצב החשוד לאחת השוטרות.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקצין הבכיר במשטרה העיד בפני המחלקה לחקירות שוטרים על דברים ששמע מפיו של ניצב רוני ריטמן. על פי עדות הקצין, ראש להב 433 אמר לאחת השוטרות דברים שאין ספק בגוון המיני שלהם. התקרית המדוברת התרחשה כבר לפני 4 שנים, אז פנה הקצין לממונה על השוטרת, אך רק כעת עם פתיחת החקירה חזרו במח"ש להתעסק בתיק הישן.

אתמול פורסמה עדותה של עדת ראייה, שוטרת גם היא, שמחזקת את גרסתה של המתלוננת, היא סיפרה כי ראתה כיצד ריטמן ניסה לנשק בכוח את הקצינה לפני כחמש שנים. בתגובה לכך, ריטמן הציג היום בדיקת פוליגרף פרטית שביצע אתמול ביוזמתו, וממנה עולה כי ריטמן דובר אמת. במח"ש טענו בתגובה כי לבדיקה אין ערך - ונוטים להאמין לגרסת המתלוננת. עם זאת, ייתכן כי התיק יסתיים ללא כתב אישום.

חוקריו של הניצב הסבירו כי לבדיקה הפרטית שהציג ריטמן אין שום ערך מעשי. בשלב זה פעולות החקירה הסתיימו, ובמח"ש ממתינים רק לחוות דעת וסיכום התיק מצד פרקליטה. אם לא יחול שינוי של ממש, בתוך זמן קצר ניתן יהיה להגיע לשורה התחתונה.

בשלב זה החוקרים חושבים שהתלונה של הקצינה אמינה, וכך גם העדויות התומכות, זאת למרות שבדיקת הפוליגרף שערך ריטמן מצביעה על כך שלכאורה הוא דובר אמת. פרקליטיו של ריטמן מגבשים בשלב זה מסמך דרישות שיוגש למח"ש, בגלל שלדעתם הממצאים ובדיקת הפוליגרף מצריכים שינויים באופן החקירה. בשלב זה ניתן להעריך כי אם בסופו של דבר ריטמן יתבקש לסיים את תפקידו, אז החוקרים יסתפקו בכך ולא יתקדמו לכתבי אישום.

מתוך ממצאי בדיקת הפוליגרף של ריטמן

בדיקת הפוליגרף: "לא ניסה לנשק"

הניצב החשוד הודיע היום כי פנה ליוחאי קטרון, חבר באיגוד הפוליגרף הישראלי והאמריקני, וביקש ממנו שיערוך לו בדיקה מקצועית בנושא התלונה שהוגשה נגדו, ולאחר מכן שיגיש חוות דעת על תוצאות הבדיקה.

תחילה שאל קטרון שלוש שאלות:
א. לפני חמש שנים, באירוע משטרתי, האם בניגוד לרצונה של המתלוננת, ניסית לנשק אותה?
ב. לפני חמש שנים, באירוע משטרתי, האם כתוצאה משתיית אלכוהול איבדת שליטה עצמית?
ג. האם אמרת למתלוננת שאם הייתם מכירים לפני 20 שנה היית עושה אותה?

על כל השאלות השיב הניצב החשוד - בשלילה.

קטרון דיווח כי בתום הבדיקה לא אובחנו תגובות פיזיולוגיות המעידות על אמירת שקר בשאלות א' ו-ג'. "בהסתמך על ממצא הבדיקה וניסיוני המקצועי, אני סבור שהנבדק דובר אמת בשאלות הנ"ל", הוא כתב. "לכן אני סבור שבאותו אירוע, לא ניסה לנשק את המתלוננת בניגוד לרצונה ולא אמר לה את הביטוי 'הייתי עושה אותך'".

קטרון הוסיף וציין כי בשאלה ב', בהסתמך על תגובותיו הפיזיולוגיות של ריטמן אין מספיק מידע, אבל הוא קרוב יותר להגדרת דובר אמת. בהמשך שב חוקר הפוליגרף לשאול את ריטמן אם הוא השתמש כלפי שוטרת בביטוי "הייתי עושה אותך". גם על כך השיב ריטמן בשלילה וגם הפעם לא אובחנו תגובות המעידות על אמירת שקר.