הערכה במח"ש: אם ריטמן יפרוש, לא יוגש כתב אישום

במח"ש טוענים כי בדיקת הפוליגרף של ניצב רוני ריטמן, החשוד שהטריד מינית קצינה במשטרה, לא משנה את פני התיק. כעת מחכים החוקרים לחוות הדעת המסכמת בעניינו של מפקד יחידת להב 443 ייתכן כי התיק עשוי להסתיים ללא משפט אם ריטמן יסיים את תפקידו

ייאלץ לפרוש? ריטמן (חדשות 2)

פרשת הניצב רוני ריטמן מתקרבת לסיום: בעוד מצטברות העדויות נגד מפקד יחידת להב 433, הוא הציג הבוקר (שני) בדיקת פוליגרף פרטית שביצע אתמול ביוזמתו, וממנה עולה כי ריטמן דובר אמת. במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) טענו בתגובה כי לבדיקה אין ערך - ונוטים להאמין לגרסת המתלוננת. עם זאת, ייתכן כי התיק יסתיים ללא כתב אישום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חוקריו של הניצב הסבירו כי לבדיקה הפרטית שהציג ריטמן אין שום ערך מעשי. בשלב זה פעולות החקירה הסתיימו, ובמח"ש ממתינים רק לחוות דעת וסיכום התיק מצד פרקליטה. אם לא יחול שינוי של ממש, בתוך זמן קצר ניתן יהיה להגיע לשורה התחתונה.

בשלב זה החוקרים חושבים שהתלונה של הקצינה אמינה, וכך גם העדויות התומכות, - למרות שבדיקת הפוליגרף שערך ריטמן מצביעה על כך שלכאורה הוא דובר אמת. פרקליטיו של ריטמן מגבשים בשלב זה מסמך דרישות שיוגש למח"ש, בגלל שלדעתם הממצאים ובדיקת הפוליגרף מצריכים שינויים באופן החקירה. בשלב זה ניתן להעריך כי אם בסופו של דבר ריטמן יתבקש לסיים את תפקידו, אז החוקרים יסתפקו בכך ולא יתקדמו לכתבי אישום.

בדיקת הפוליגרף: "לא ניסה לנשק"

הניצב החשוד הודיע היום כי פנה ליוחאי קטרון, חבר באיגוד הפוליגרף הישראלי והאמריקני, וביקש ממנו שיערוך לו בדיקה מקצועית בנושא התלונה שהוגשה נגדו, ולאחר מכן שיגיש חוות דעת על תוצאות הבדיקה.

תחילה שאל קטרון שלוש שאלות:
א. לפני חמש שנים, באירוע משטרתי, האם בניגוד לרצונה של המתלוננת, ניסית לנשק אותה?
ב. לפני חמש שנים, באירוע משטרתי, האם כתוצאה משתיית אלכוהול איבדת שליטה עצמית?
ג. האם אמרת למתלוננת שאם הייתם מכירים לפני 20 שנה היית עושה אותה?

על כל השאלות השיב הניצב החשוד - בשלילה.

קטרון דיווח כי בתום הבדיקה לא אובחנו תגובות פיזיולוגיות המעידות על אמירת שקר בשאלות א' ו-ג'. "בהסתמך על ממצא הבדיקה וניסיוני המקצועי, אני סבור שהנבדק דובר אמת בשאלות הנ"ל", הוא כתב. "לכן אני סבור שבאותו אירוע, לא ניסה לנשק את המתלוננת בניגוד לרצונה ולא אמר לה את הביטוי 'הייתי עושה אותך'".

קטרון הוסיף וציין כי בשאלה ב', בהסתמך על תגובותיו הפיזיולוגיות של ריטמן אין מספיק מידע, אבל הוא קרוב יותר להגדרת דובר אמת. בהמשך שב חוקר הפוליגרף לשאול את ריטמן אם הוא השתמש כלפי שוטרת בביטוי "הייתי עושה אותך". גם על כך השיב ריטמן בשלילה וגם הפעם לא אובחנו תגובות המעידות על אמירת שקר.