פרשת מגל: המשטרה פתחה בבדיקה

בתום הבדיקה יחליט היועמ"ש האם הממצאים מחייבים מעבר לחקירה פלילית בחשד להטרדה מינית ומעשה מגונה. נגד חבר הכנסת הועלו טענות מצד נשים שעבדו איתו באתר "וואלה!", כשהיה העורך הראשי‎. גורם בכיר במטה הארצי לחדשות 2 : "עולה חשד לביצוע עבירות מצד נבחר ציבור, חייבים לברר אותם"

המשטרה החלה בבדיקת הפרסומים אודות ח"כ ינון מגל הנוגעים לחשדות על הטרדות מיניות של עובדות באתר "וואלה!". כך פורסם הערב (שלישי) במהדורה המרכזית. בתום הבדיקה יחליט היועץ המשפטי לממשלה האם הממצאים מחייבים מעבר לחקירה פלילית נגד חבר הכנסת. במכתב פתוח בפייסבוק שכתבה נגדו עיתונאית "וואלה!" רחלי רוטנר, היא כתבה שמגל הטריד אותה מינית ואליה הצטרפו עוד עדויות על האווירה בדסק החדשות שבו שימש מגל עורך ראשי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את ההחלטה להתחיל בבדיקת הפרסומים, שתתקיים ביחידת להב 433, קיבל הערב יו"ר אגף החקירות והמודיעין ניצב מני יצחקי. במהלך היום נאספו הפרסומים בעיקר בפייסבוק והריאיונות של גורמים שונים בחשדות שמעלות עובדות "וואלה!" נגד ח"כ מגל. במהלך הבדיקה יזומנו העובדות למתן עדות ותיגבה עדות מבעלי תפקידים אחרים באתר. גורם בכיר במטה הארצי אמר לחדשות 2 : "עולה חשד לביצוע עבירות מצד נבחר ציבור ואנחנו חייבים לברר אותם".

ניסיון העבר מלמד שבמקרים מן הסוג הזה ובעיקר לנוכח העובדה שח"כ מגל עצמו הודה במקצת ההתבטאויות שיוחסו לו לא יהיה מנוס כנראה ממעבר לחקירה פלילית מלאה נגדו בעבירות של הטרדה מינית ומעשה מגונה. אחר הצהריים נועד ח"כ מגל בביתו עם עו"ד בן-ציון קבלר, שעוסק בתחום הפלילי ובתקשורת. בתום הפגישה סירב עו"ד קבלר לאשר או להכחיש את קיומה.

כעת נחשפת עדות של עובדת שלישית, שמספרת גם היא על התנהגות מטרידה מצד מגל. "האירוע עליו רחלי מדברת, מסיבת הפרידה, אני בחרתי שלא להגיע לשם כי חששתי מסיטואציה דומה", סיפרה. "ביום בו הוא הודיע שהוא עוזב הוא נתן לי חיבוק צמוד ואמר לי: "איזה כוסית". אחר כך הוסיף: 'עכשיו כשאני לא הבוס שלך...' ולא המשיך את המשפט". העובדת תיארה את סביבת העבודה בחברת מגל. "לא הייתי היחידה, הוא תמיד היה מאד ידידותי, ואמנם לא הייתה חציית גבול אבל היה משהו צורם. היית מקבלת וייבים בתור אישה שהם לא נעימים".

יו"ר מפלגתו של מגל, שר החינוך נפתלי בנט אמר הערב כי "מדובר בדיני נפשות ואני לא מתכוון לדון עד שאני אשב איתו הלילה". הוא הוסיף כי "בכל זאת מדובר בהאשמות חמורות, אני לא מתכוון לחרוץ גורלות לפני שאני יושב עם הבן אדם ומדבר איתו".

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה הערב לפרשה, ואמרה בכנס שדרות לחברה במכללת ספיר כי "מדובר בדיני נפשות, ילדים ומשפחות. לא למדתי את הנושא כי הייתי כל היום בסיור, ולכן לא אתייחס עד שלא אלמד את הדברים לעומק".

"כמו ספרנית בסרט פורנו"

רוטנר תיארה בפוסט שהעלתה את סביבת העבודה שבה היא ומגל עבדו יחד לכאורה ועל האופן שבו הצטייר בעיני העובדים. "הוא בן אדם כיפי, אין מה לעשות", כתבה. "הוא חברותי, חייכני, מפרגן, עם חוש הומור עצמי שזה דבר שאני תמיד מעריכה. כשחברים שלי ירדו עליו אני תמיד הגנתי עליו - לא רק כי הוא היה הבוס שלי אלא כי באמת חשבתי שהוא אחלה בחור ולא מגיע לו הזלזול הזה שהרגיש לי כמו אוטומטיות שמאלנית עיוורת למישהו שלא מספיק התיישב להם בתבנית".

"'האמת היא שעכשיו אני יכול להגיד לך את זה, כי אני כבר לא הבוס שלך", ציטטה רוטנר את מגל במסיבת הפרידה שלו מעובדי המערכת. "'גם את הרגשת את המתח בינינו כל הזמן הזה שעבדנו יחד? כל הזמן שעבדנו ביחד מסתכל עלייך וחושב על הציצי שלך והתחת שלך. וגם הייתי מדבר עם אחרים על זה הרבה, על הציצי והתחת שלך, כמה שהם מחרמנים אותי'".

"הוא אפילו הצטלם בזמנו לסרטון הצעת הנישואים שלי לאריאל (בתפקיד מגיש החדשות שמדווח על ההצעה המהממת שלי)", הוסיפה. "אני לא בחורה שנבהלת בקלות או מתרגשת מחוסר טקט של אנשים, אלוהים יודע שגם הטקט שלי לא משהו. לכן כשפה ושם ינון היה אומר לי משהו כמו 'את צריכה להתלבש יותר סקסי לתכניות שלך, שתיראי יותר כמו ספרנית מסרט פורנו' זה לא ממש הפריע לי. נו, זה ינון השובב שלנו! תמיד חושב איך להפוך דברים לסקסיים באתר! איזה מצ'וגע!".

"אין לי כלום נגד הבית היהודי"

בסוף הפוסט שהעלתה כתבה רוטנר על הסיבות שלטענתה הובילו אותה לפרסם את הדברים. "ברוך השם הוא כבר לא בעיה שלי עכשיו אלא של בנט אז לא צריך לשבור את הראש", כתבה. "לאחרונה גיליתי על עוד כמה מקרי 'חוסר טאקט' שלו כלפי בנות אחרות - ביניהם גם על מקרה שכלל נגיעות פיזיות לא רצויות, והבנתי שזה לא היה מקרה חד פעמי. שככה הוא מתנהל כי הוא חושב שזה סבבה ושהוא סתם שובב חמוד והבנות יסלחו לו תמיד".

"אני אישית לא הרגשתי כאן כמו קורבן או שחטפתי טראומה כי פחות מזיז לי דברים כאלה", המשיכה רוטנר. "אך יש אחרות שזה באמת פגע בהן, אז אולי כדאי בכל זאת לספר על החווייה המבאסת הקטנה שלי איתו, ותקחו את זה עם עצמכם לאן שאתם רוצים".

התגובה של מגל

"ושיהיה ברור - אין לי כלום נגד הבית היהודי", הבהירה. "אני עצמי דתייה והמשפחה שלי מצביעה מפד"ל ו'בית יהודי' במשך שנים. אתם גם יודעים שאני לא פנאטית של מחנות פוליטיים וכבר הבעתי דעות לכאן ולכאן. אז אל תחפשו פה שום אינטרס נסתר. אני מספרת את זה פשוט כדי שתכירו עוד קצת את הבן אדם שמייצג למעננו בכנסת את ערכי היהדות".

ח"כ ינון מגל מסר בתגובה כי הוא מבקש להתנצל על הדברים. "ישנם דברים שנאמרו בין ידידים לפני הפיכתי לחבר כנסת ולא הייתי חוזר עליהם כיום, ואני מבקש סליחתו של כל מי שנפגע", מסר בהודעה שפרסם. "עם זאת, הייתי מצפה מידיד שנפגע ממני להגיד לי זאת ולא לפנות למחוזות השיימינג ברשתות החברתיות".