מיוחד | הרוצח ירון סנקר חודש לפני בריחתו בשיחות עם כתבנו: "ניסו להרעיל אותי"

חודש אחרי שהתחיל לשבות רעב, טלפן אסיר העולם ירון סנקר לכתבנו וביקש עזרה: "אין לי פה הגנה, במשטרה הפקירו אותי". אתמול הוא ברח מבית החולים בו הוחזק ונתפס לאחר מרדף. כך נשמעו השיחות עם האסיר

אסיר העולם ירון סנקר, שנמלט אמש (ראשון) מבית החולים בו הוחזק ונלכד, שבת רעב בתקופה האחרונה במחאה על תנאי מאסרו - וביקש לעורר את תשומת הלב התקשורתי למצבו ולאיומים שספג בתוך הכלא. לפני כחודש התקשר אלינו מהכלא. "אני כבר לא יכול יותר, אני הרמתי ידיים", אמר. אתמול הגיעו מים עד נפש והוא החליט להימלט, אך המשטרה הצליחה לשים עליו יד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה שנערכה עמו ביקש סנקר לעדכן על שביתת הרעב שלו והסיבות לה. "לא נותנים לי להתראיין, זו אחת הסיבות שאני שובת רעב", אמר. "אתה יודע שניסו להרעיל אותי באגף?  אם המדינה לא מכניסה אותי לתכנית להגנת עדים, אני לא אוכל את האוכל שלה". לדבריו, הוא הועבר אגף לפני מספר חודשים בשל האיומים. "יש לי מידע מודיעיני בנושא", אמר.

"אין לי פה הגנה, אני שמונה שנים בהפרדות", הלין. "יש לי זכויות. אני שובת רעב - לא אכלתי לחם, רק מים". בשיחה מהכלא השמיע האשמות רבות כלפי מערכת אכיפת החוק. "הם הבטיחו לי הבטחות", אמר. "גם השופטת אמרה שהיה מקום להמיר את המאסר שלי במאסר עולם אחד". 

על המשטרה אמר: "לפני שדיברתי עם המשטרה, היו לי 10% סכסוכים. אחרי שדיברתי איתם יש לי 100% סכסוכים, הם הפקירו אותי וזה דבר שלא ייעשה".

בשיחה אחרת אמר: "הסיפור שלי, לא נשמע כמוהו. אני רוצה לספר את כל הסיפור".

חדר בית החולים ממנו נמלט סנקר (עזרי עמרם, חדשות 2)

שעה לפני ההימלטות: ביקרות פתע בחדרו

היום פרסם לראשונה כתבנו עזרי עמרם כי שעה בלבד לפני הימלטותו של סנקר, קצינת שירות בתי הסוהר ביצעה בדיקת פתע במחלקה ובחדרו של האסיר. הביקורת של הקצינה, שנכנסה לחדרו של סנקר זמן קצר בלבד לפני המחדל החמור ואף שוחחה עם השומרים, העלתה כי הכל תקין.

גורמים בשירות בתי הסוהר אישרו כי אכן בוצעה בדיקת פתע וכי מדובר באחת משורת בדיקות שגרתיות שתפקידן לוודא כי נהלי השמירה נשמרים.

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר רומן, חולה במחלקה בה אושפז סנקר, שלא כל שלושת הסוהרים ששמרו עליו ישבו מחוץ לחדרו. "עברתי ליד החדר בסביבות השעה 22:00 והיה שם רק שומר אחד", סיפר. "אולי השני יצא לעשן והשלישי אני לא יודע איפה הוא היה. אני לא מבין איך הוא לא היה באזיקים, בדרך כלל הוא אזוק".

נהג המונית שהסיע אמש את סנקר שחזר אמש בפני מנהלו את הנסיעה. "הנהג סיפר כי ניגש אליו אדם חיוור ורזה, לבוש בגדים של בית חולים שציין כי אינו מעוניין להתאשפז בגלל המחלות והחיידקים בבית החולים", סיפר המנהל לחדשות 2 Online.

משירות בתי הסוהר נמסר כי בתום חקירתו במשטרה הוחזר סנקר לאגף הבידוד במרכז הרפואי. "צוות הבדיקה שהוקם בוחן את הפרטים המתבהרים מהחקירה, לרבות התנהלות הסוהרים במהלך השמירה", נמסר. הממצאים צפויים להיות מוגשים לנציב בתי הסוהר בימים הקרובים.

מסלול ההימלטות: "נשארתי לבד בחדר, ברחתי דרך החלון"

הלילה נתפס סנקר על ידי המשטרה בתחנה המרכזית בבאר שבע בתום מרדף שנמשך מספר שעות. בחקירתו הבוקר שחזר את השתלשלות האירועים. "אני לא מבין מה אתם רוצים ממני", אמר לחוקריו. "ישנתי וכשהתעוררתי מצאתי את עצמי לבד במחלקה, לא היה לידי אף שומר".

סנקר שנחשב לאסיר מסוכן במיוחד ונידון לשני מאסרי עולם, אושפז במחלקה פנימית ח' בבית החולים לאחר ששבת רעב בחודשיים האחרונים. כשהתעורר וזיהה שאין לידו איש - החליט לנצל את ההזדמנות: הוא נטל את תיקו האישי של הסוהר שאמור היה לשמור עליו, החליף את בגדי האסיר לחלוק של מאושפז ופתח את החלון בקלילות. "טיפסתי כך דרך החלון וברחתי", הוא סיפר.

אחרי שיצא מבית החולים עצר האסיר הנמלט מונית. מהנהג ביקש שייקח אותו לבאר שבע, לטענתו כדי לעלות לקבר אביו. "הנהג דרש 600 שקל, ניסתי להתמקח איתו אבל ללא הצלחה. אמרתי לו שאשלם לו בבאר שבע אבל הוא הוריד אותי בראשון לציון כשהבין שאני לא יכול לשלם לו במזומן".

בראשון לציון עצר סנקר מונית נוספת והחל בנסיעה דרומה. באיזור קריית גת חשש שנהג המונית מזהה אותו ולכן ביקש לרדת שם, הוא שילם לו באמצעות כסף שמצא בתיקו האישי של הסוהר. משם עצר טרמפ לכיוון התחנה המרכזית בבאר שבע. בתחנה הוא עוכב על ידי מאבטח עירני שמיהר להזעיק את המשטרה.