המשטרה התקפלה: ראשי מחאת הגז יוכלו להפגין במוצ"ש

במשטרה קבעו שמור גלבוע ועדי פלד, מארגני המחאה נגד מתווה הגז, יורחקו מאזור ההפגנה. עוד לפני שנידון ערעורם, המשטרה ביטלה את הדרישה. "את המחאה הזאת לא ניתן לעצור או להשתיק, הגז הטבעי הוא קופת החיסכון של דורנו", אמר גלבוע

אחרי הטענות לאיומים והפחדות כלפי הפעילים הבולטים במחאה נגד מתווה הגז, החליטה היום (שישי) המשטרה לבטל את תנאי ההרחקה של שניים מהם, מור גלבוע ועדי פלד, כך שיוכלו להשתתף גם בהפגנה הקרובה, ביום שבת בערב. ההחלטה התקבלה לאחר שהשניים הגישו ערעור לבית המשפט על תנאי הרחקתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המשטרה ביטלה את הצו אחרי חשיבה מחודשת ובעיקר בגלל ההד הציבורי", אמר גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה. "לא יעלה על הדעת שאזרחים אכפתיים שמשקיעים רבות כדי לתאם את ההפגנות ההמוניות עם המשטרה ולאפשר לרבבות להפגין ולהתקהל בתחושת ביטחון, הם אלו שנגדם נפתחים לבסוף תיקים פליליים".

"יש כאן ניסיון בוטה להשתיק מחאה לגיטימית וצודקת", הוסיף גלבוע. "גם במוצאי שבת הקרובה אגיע להפגנה להעביר מסר ברור וחד משמעי: את המחאה הזאת לא ניתן לעצור או להשתיק. הגז הטבעי הוא קופת החיסכון של דורנו ושל הדורות הבאים שיחיו כאן אחרינו. ולכן נלחם על כך שהאוצר הכלכלי הכי גדול שנמצא כאן אי פעם ישרת אותנו ואת ילדנו ולא קומץ טייקונים, פטרוניו של ראש הממשלה".

"מי שמנסה להשתיק את הציבור לאור שוד הגז המתרחש לנגד עינינו - יצפה בזעקה ציבורית גדולה עשרות מונים", אמרה פלד, מארגון "אנו". "אני קוראת לכל אחת ואחד מכם - צאו מהבית והצטרפו אליי ולאלפים כי זה העתיד של כולנו".

"ראש מחלקת החקירות הודיע שהוחלט לבטל את הצווים", אמר היום חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ). "אתם יודעים מה זה אומר? שהצווים המטופשים והמיותרים האלה לא שווים את הנייר שעליו נכתבו, כי הם מנציחים רדיפה פוליטית של פעילים שקוראים תיגר על ממשלה פחדנית".

ההפגנות הסוערות נגד מתווה הגז שנערכו בשבת האחרונה בכמה ערים במקביל הסתיימו במעצרים של מפגינים, ולטענת המפגינים המשטרה העלתה מאז הילוך בניסיונותיה למנוע הפגנות נוספות. לאחר שהוצאו צווי הרחקה לכמה ממארגני המחאה, התלוננו פעילים נוספים שבמשטרה נוקטים שלל צעדים במטרה להרתיע אותם מלקחת חלק בהפגנות, ובהם איומים בתיקים פליליים וזימון לחקירות.

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"ש ולמח"ש. "מדובר בהוראה ברורה מלמעלה למשטרה - להרתיע אזרחים הנאבקים מאבק לגיטימי", טענו שם. פלד, שהייתה ממארגני ההפגנה בתל אביב במוצאי שבת אך נשארה בביתה עקב מחלה, קיבלה ביום ראשון טלפון מתחנת המשטרה, שם קראו לה להתייצב לחקירה.

"צאו מהבית" (מטה מאבק הגז)

"נחשדתי בהפרת תנאי ההפגנה ובהתקהלות בלתי חוקית, אפילו שלא הייתי במקום", סיפרה פלד. "שאלו אותי כל מיני שאלות ולאחר מכן הוא שאל אם היה תכנון מוקדם. אחרי כן הוא אמר לי שאני מורחקת ל-15 יום מהבימה ומרחוב קפלן" (שם אמורה להתקיים הפגנה נוספת ביום שבת הקרוב).

"איימו עלי ברישום פלילי"

בבאר שבע הורחק מארגן ההפגנה אלון ויסר מכל אזור העיר, צו שבוטל מאוחר יותר. עם זאת, ויסר נחקר במשך שעות ארוכות ועדיין קיימת כוונה להגיש נגדו כתב אישום. כרמל שצמן, שארגנה והייתה חתומה על אישורי ההפגנה בחיפה ביום שבת, אומנם לא נעצרה לחקירה, אך החוויה שעברה בתחנת המשטרה בעיר לא הייתה נעימה הרבה יותר.

"ביום ראשון התקשרו אלי ואמרו לי שאני צריכה להגיע כמה שיותר מהר למשטרה, להסביר איך קרה שאמרתי שיגיעו 40 מפגינים והגיעו 400", היא סיפרה לחדשות 2 Online. "אמרו לי שאי מילוי הוראות של המשטרה עלול לגרור רישום פלילי. השוטר שאל אותי מה אני לומדת, ואמר לי: 'גם אם תגיעי להיות דוקטור, עם רישום כזה אף אחד לא יקבל אותך לעבודה גם בתור מנקה'. הוא ראה שאין לי עבר פלילי ואמר שחבל לו להכתים תיק חלק ושאזהר לפעם הבאה".

"זה לא איום חוקי, הם יודעים שהם לא יכולים לעשות לי כלום, אבל את מטרתם הם השיגו", הביעה שצמן את תסכולה. "זו השתקה אלימה בעיני, של אנשים שרוצים לצאת באופן דמוקרטי להביע את דעתם. באופן גורף הזמינו את כל מארגני ההפגנות בארץ. בממשלה מבינים שכדי להצליח להעביר את מתווה הגז צריך להשתיק את הציבור. במשימה הזאת הצליחו נכון לעכשיו".

במשטרה טוענים בתגובה כי לא מדובר במגמה למנוע הפגנות, אלא בפעילות נקודתית לשמירה על הפרעה לסדר הציבורי.