בעקבות הריאיון: ואנונו למעצר בית

המשטרה עצרה את מרגל האטום מרדכי ואנונו בעקבות החקירה שנפתחה נגדו לאחר שהתראיין ל"אולפן שישי". בתום חקירתו שוחרר ואנונו למעצר בית בתנאים מגבילים. פרקליטו: המדינה מנסה לקבור אותו וירטואלית

מחדר השידור למעצר בית: השופטת אביטל חן החליטה היום (חמישי) לשחרר את מרגל האטום מרדכי ואנונו למעצר בית בתנאים מגבילים, זאת לאחר שהבוקר התייצבו שוטרים בביתו ולקחו אותו לחקירה בחשד שהפר את תנאי שחרורו בעצם הריאיון שהעניק לדני קושמרו בתכנית "אולפן שישי", ובדברים שאמר במהלכו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני ששוחרר מחדר החקירות למעצר בית, נדרש ואנונו לחתום על ערבות עצמית בגובה 5,000 שקלים, נאסר עליו להשתמש ולגלוש ברשת האינטרנט בכל דרך שהיא ונאסר עליו ליצור קשר עם עיתונאים ואנשים נוספים ששמותיהם עלו בחקירתו.

עם הגעתם, עצרו השוטרים את ואנונו שבתום חקירתו צפוי להשתחרר בתנאים מגבילים. אתמול פרסמנו לראשונה כי היחידה המרכזית של משטרת ירושלים פתחה בחקירה נגד ואנונו בשל הדברים שאמר בריאיון. העבירה המיוחסת לו היא "הפרת הוראה חוקית".

ככל הידוע, מי שמפקח אחר תנועותיו של ואנונו בארץ הוא השב"כ ולכן אפשר שההנחייה לפתוח בחקירה הגיעה משם. במהלך הריאיון המדובר, שיחזר ואנונו את האופן שבו פעל כשתיעד את הנעשה במתקן הגרעיני בדימונה שבו עבד לפני כשלושה עשורים, וסיפר על האידיאולוגיה שהניעה אותו בשליחותו. 

"זה לא עניין של כדאי או לא כדאי", אמר ואנונו בריאיון. "זה עניין של אם מה שעשיתי היה טוב או לא טוב, ואם המחיר ששילמתי היה צודק או לא צודק".

ואנונו תיאר בריאיון את התנאים שלהם זכה במהלך מאסרו הממושך בכלא, וטען כי גם שם הוסיף הממסד לעשות לו עוול. "לא היה פה צדק כי אני לא עבדתי כמרגל, לא פעלתי בשירות של אף אויב, זו התעללות לשמה של השב"כ והמוסד", האשים ואנונו.

"ואנונו רשאי להתראיין"

"לא הייתה שום הפרת תנאי - הוא רשאי להתראיין לכלי תקשורת ישראלי", טען הבוקר פרקליטו של ואנונו, עו"ד אביגדור פלדמן. "אם היה קטע שנפסל על ידי הצנזורה הרי זה מעשה של יום יום עיתונאי בעיתון או במדיה: כלי התקשורת מעביר לצנזורה, הצנזורה פוסלת קטע ולפעמים את הכתבה כולה. האם במקרה כזה ייעצר העיתונאי בשל פגיעה בביטחון המדינה?".

עו"ד אביגדור פלדמן, פרקליטו של ואנונו (חדשות 2)

פלדמן הוסיף כי "המדינה מנסה לפעול על פי הנחייתו של ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר, שהתבטא כי עדיף היה אילו ואנונו היה נרקב בקבר - אז אם לא קבר ממשי לפחות קבר וירטואלי".

במקביל פנתה הבוקר חברת החדשות לבית משפט באמצעות עו״ד ישגב נקדימון כדי שזה יבטל את הצו למסירת חומרי הגלם של הריאיון שנערך עם ואנונו.