הטרמפ לקולגה הסתיים בתיק פלילי

צעירה העובדת בבית סיעוד חשודה בסיוע לשב"ח, זאת לאחר שבדיקת שגרתית של המשטרה גילתה כי חבר לעבודה שאותו הסיעה ברכבה הוא למעשה שב"ח העובד בישראל ללא אשרה. "אמרתי להם שלא היה לי מושג שהוא שב"ח ושאני לא קשורה", סיפרה הצעירה המוחה כעת על יחסה של המשטרה אליה

עובד הסיעוד התברר כשב"ח. ארכיון (חטיבת דוברות המשטרה)

תושבת השפלה שהסיעה צעיר ערבי העובד עמה נעצרה בחשד לסיוע לשב"ח, זאת לאחר שבמהלך בדיקה שגרתית של המשטרה התברר כי הוא שוהה בישראל שלא כחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך עבודתה בבית סיעוד המטפל בקשישים הכירה מ', סטודנטית בת 26 מהשפלה, את ג' – צעיר ערבי תושב לוד.

בתום אחת המשמרות התנדבה מ' להסיע את ג' לביתו שבלוד, אלא שבמהלך נסיעתם עצרה ניידת משטרה את רכבה של מ' לבדיקה שגרתית שבמהלכה התברר לצעירה למרבה ההפתעה כי ג' הוא למעשה שוהה בלתי חוקי העובד בישראל ללא אשרה. הפתעתה של מ' גברה לאחר שהשוטרים הבהירו לה כי מאותו הרגע היא למעשה חשודה בהסעה ובסיוע לשב"ח.
 
חרף כל מאמציה להסביר לשוטרים כי לא ידעה דבר על מעמדו של ג', הבהירו לה השוטרים שאי הידיעה לא תפתור אותה מעונש. "אמרתי להם שלא היה לי מושג שהוא שב"ח – וגם הוא בעצמו אימת את דבריי", סיפרה מ'. "סיפרתי להם שאנחנו עובדים יחד ושהרבה אחרים במקום העבודה נוהגים להסיע אותו לביתו שבלוד ושאני בכלל לא קשורה לסיוע פלילי כזה או אחר".

עו"ד אסף דוק (יח"צ)

"התייחסו אלי כמו אל עבריינית"

גרסתה של מ' לא שכנעה את שני השוטרים, שלטענתה הקשיחו את יחסם אליה והחלו לנהוג בה כעבריינית של ממש. "הם הטיחו בי האשמות על כך שסייעתי לו לעבור מחסומים ולהסתדר כאן", סיפרה. "הם צילמו אותי ובדקו טביעות אצבע כאילו שאני עבריינית. אמרתי להם שאני לא בודקת את כל מי שאני מסיעה".
 
לדבריה של הצעירה, לאחר החקירה הראשונית היא עברה השפלה נוספת בתחנת המשטרה של רחובות, לשם זומנה פעם נוספת לצורך עימות עם מי שעד לא מכבר היה חברה לעבודה. "הרגשתי מרומה פעמיים", אמרה מ'. "גם בגללו, כי הוא לא סיפר לי מאיפה הוא במקור, וגם בגלל איך שהשוטרים התייחסו אלי. סך הכל הקפצתי בנאדם, ועכשיו יש לי תיק פלילי".
 
פרקליטה של מ' משוכנע כי התיק נגד מרשתו יסתיים בלא כלום. "ברור לי לחלוטין כי התיק ייסגר, אולם ההשפלה ואי המוסריות והחוקיות במעשייה של המשטרה גרמו ללקוחה שלי לרצות ולפרסם את הסיפור על מנת שהמשטרה תתקן דרכיה בעתיד במקרים דומים", סיפר עו"ד אסף דוק.
 
ממשטרת רחובות נמסר בתגובה: "היום הוגש כתב אישום כנגד השב"ח שהחזיק בתעודת זהות מזויפת. לגבי הבחורה עדיין נבדקת עדותה האם היא הייתה מודעת למעמדו".