הפצועה בדקירה במצעד הגאווה במצב קריטי

מבית החולים שערי צדק נמסר כי מצב הנערה שנדקה על ידי ישי שליסל מוסיף להיות קשה: היא נותחה והועברה לאשפוז. פצוע נוסף במצב יציב, שני פצועים שוחררו. נמשכת הביקורת על תפקוד המשטרה באירוע

רגעי הדקירה במצעד

פחות מיממה לאחר פיגוע הדקירה במצעד הגאווה, מוסיף להיות קשה מאוד מצבה של הנערה בת ה-17. אתמול (חמישי) מצבה הוגדר אנוש, והיא נותחה בשעות הלילה בבית החולים שערי צדק בבירה. לאחר הניתוח היא הועברה לבית החולים הדסה עין כרם, מצבה עדיין מוגדר קריטי והרופאים נאבקים על חייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבית החולים שערי צדק נמסר כי הצעירה בת ה-17 "הגיעה פצועה באורח קשה ביותר, ללא לחץ דם ובמצב לא יציב. במרכז הטראומה יוצב מצבה במידה מסוימת והיא נותחה במהלך הלילה". בנוסף לפציעות שהובילו לניתוח, הצעירה נזקקת גם לטיפול נוירוכירורגי - ולכן הועברה לבית החולים הדסה עין כרם.

מצבו של פצוע נוסף שמאושפז בבית החולים שערי צדק מוגדר "יציב". בבית החולים הדסה עין כרם, אליו פונו ארבעה פצועים, שחררו שניים מהם לביתם. מצבם של שני הפצועים האחרים מוגדר קל עד בינוני.

אמש מתחו גורמים במשטרה ביקורת נוקבת על התנהלות משטרת ירושלים סביב אבטחת המצעד. "אין ספק שבתום כל הבדיקות והחקירות בכירים במשטרת ירושלים ייאלצו לתת את הדין על המחדל החמור", אמרו הגורמים.

"לא ייתכן שהדוקר ישי שליסל השתחרר לפני שלושה שבועות, ולא זומן לשום מפגש עם גורם משטרתי, לא הוזהר ולא נעשתה שום פעילות של האזנה או מעקבים אחר תנועותיו", הוסיפו במשטרה.

בתוך כך, הורה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, להקים באופן מיידי ועדה מיוחדת, שתבדוק את התנהלות המשטרה באירוע. בראש הוועדה יעמוד סגן המפכ"ל לשעבר, ניצב בדימוס ישראל יצחק.

בין היתר תידרש הוועדה לבחון את היערכות המשטרה והמידע המודיעיני שנאסף לקראת מצעד הגאווה. בתוך כך, קיים הערב השר ארדן דיון הערכת מצב מיוחד במשטרת ירושלים, שבו קיבל סקירות מהשוטרים על השתלשלות האירועים.

המשטרה תבדוק: מדוע לא עקבו אחר שליסל

המחדל הזה חמור במיוחד לנוכח העובדה ששליסל השתחרר סמוך מאוד למועד מצעד הגאווה השנה, ואף גורם במשטרת ירושלים לא מצא לנכון לנקוט איזושהי פעולה בעניינו. אחד הנושאים העיקריים שייבדקו נוגע להצהורתיו הפומביות של הדוקר - שבועות ספורים לפני שהוציא לפועל את תכניתו השטנית. בנוסף ייבדק האם אף גורם במשטרת ירושלים לא ידע ולא שמע על הצהרותיו וכוונותיו של שליסל כפי שבאו לידי ביטוי בשיחות, בריאיונות ובפרסומים שונים שהופצו לאחר שחרורו מהכלא.

הבדיקה נוגעת להצהרותיו של שליסל, שהופצו אחרי שהשתחרר ממאסר לפני שבועות ספורים. בדבריו הוא פיזר רמזים על העתיד לבוא. "צריך לעשות משהו קיצוני", טען שליסל בריאיון לכלי תקשורת חרדי. במכתב שפרסם לפני מספר שבועות הוא ציין: "למסור נפשנו ולבטל את חילול השם הגדול".

"מפקד משטרת ירושלים צריך להתפטר"

"המאורע שהתרחש הערב הוא אירוע חמור ביותר", אמר הערב השר ארדן. "מדובר בפשע שנאה מתועב שאין עליו סליחה וכפרה. "אני מקווה שהנפגעים יחלימו במהרה ומשטרת ישראל תעשה הכל כדי להביא את הדוקר לדין. אני מקווה שהוא ישלם את המחיר החמור מכל".

"כשר לביטחון הפנים אני מודע היטב שהאירוע הערב מעורר שאלות לא פשוטות על הנסיבות טרום המקרה שהובילו לכך שהתאפשר לאותו האדם, אותו מפגע נפשע לבצע את זממו", הוסיף השר.

יו"ר הפורום הגאה במרצ, דרור מזרחי, קרא הערב למפקד מחוז ירושלים, ניצב צ'יקו אדרי, להתפטר מתפקידו על רקע מחדל האבטחה. "המתקפה הברברית נגד הצועדים בירושלים קרתה כשברקע גורמי שיטור שלא עשו עבודת מודיעין רצינית, והניחו לדוקר מלפני עשור לשוב ולעשות את מעשיו, בלי כל הרתעה, בלי אף חיץ ממשי שיגן על הצועדים", ציין מזרחי. "אני קורא למפקד המחוז לקחת אחריות על האירועים ולתלות את מדיו".

אז והיום. שליסל תקף שוב (מור יוגב, גל גרינשפיין, ונסה קופיילר, מכללת ספיר)

גם מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הטיח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה. "משטרת ירושלים פרסה הערב אלפי שוטרים אך זה לא היה מספיק", אמר ח"כ לוי. "היה צריך להביא מודיעין על כך ששליסל השתחרר מהכלא, או שהיו צריכים להזמין אותו לתחנת המשטרה להתייצב, או לפקח עליו במעקב צמוד. אין ספק שצריך לבדוק מה קרה פה".