הרב החשוד בעבירות מין - עזרא שיינברג מצפת

הותר לפרסום כי הרב העומד בראש ישיבת "אורות האר"י" בצפת הוא החשוד בביצוע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו. שופט העליון נימק את ההחלטה: "יש מקום להזהיר את הציבור מפניו"

הרב עזרא שיינברג הוא הרב מהצפון שנעצר לאחר שנטען כי קיים יחסים מיניים עם נשים שהגיעו אליו לייעוץ - כך הותר הלילה (חמישי) לפרסום. הרב נעצר בתחילת החודש בנמל התעופה בן גוריון בזמן שעל פי החשד ניסה להימלט מהארץ, והיום הפך בית המשפט העליון את החלטתו הקודמת והתיר לפרסם את שמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין בנזק שעלול להיגרם לרב כדי להטות את הכף לעבר מניעת פרסום שמו", קבע השופט אורי שוהם. "הנזקים עליהם מצביע המבקש אינם שונים מנזקיו של כל אדם הנתון בחקירה פלילית בגין חשד לביצוע מעשים חמורים, כדוגמת אלו בהם נחשד המבקש".

השופט התייחס לחשיבות האינטרס הציבורי בחשיפת שמו של הרב. "מעבר לאפשרות כי חשיפת שמו של חשוד בעבירות מין עשויה לתמרץ מתלוננות נוספות, יש גם מקום להזהיר את הציבור מפניו", כתב בהחלטתו.

"נעשה מסיבת הודיה", שיינברג (גיא ורון)

"אתה טמא, אתה צריך להשפיל מבט"

שלשום עומת הרב עם שלוש מהמתלוננות - לראשונה מאז שהתפוצצה הפרשה. העימות התפתח לוויכוח קולני בין הצדדים, כשהמתלוננות הטיחו ברב החשוד דברים קשים וחזרו על חלק מהמסרים שפורסמו השבוע לראשונה בחדשות 2 במכתב ששלחו לרב.

על פי גורמים המעורים בפרטי החקירה, אחת המתלוננות צעקה לעבר הרב החשוד: "אתה טמא, אני מסתכלת לך בעיניים. אתה זה שצריך להשפיל את המבט". יצוין כי הרב דבק בגרסתו שלפיה הוא לא כפה את עצמו על אף אחת מן הנשים, אלא הן אלו שרצו אותו.

"הרב התעמת עם חלק מהמתלוננות ואף לא אחת מהן טענה שבוצע בה אונס", אמר השבוע פרקליטו עו"ד אפרים דימרי. "הוא השיב עניינית ובקור רוח לכל הטענות שהועלו. פרטי החקירה כולם יובאו בפני בית המשפט והוא היחיד שמוסמך להכריע בעניין".

בשבוע שעבר הזמין הרב שיינברג את המתלוננות "להביט לו בעיניים". במכתב שהן כתבו לו נאמר כי "קראנו את הדברים שאמרת לעיתונאים, שאתה לא מכיר אותנו ורוצה להסתכל לנו בעיניים. האמת שאתה צודק, אתה לא מכיר אותנו, אתה מכיר רק את גופנו. לא ראית שיש לנו נשמה, בעל, ילדים, רמסת אותנו".

המתלוננות הוסיפו כי רק בזכות תפיסתו ומאסרו של הרב הן יכולות להרים את ראשן. "בזכות הדין שנעשה בך אנחנו יודעות שאתה הרשע ואנחנו בסדר, שאתה העקום ואנחנו ישרות, אם תצא חי מהכלא אחרי 20 שנה, לא תהיה לך מנוחה", כתבו.

בית המשפט החליט להאריך את מעצרו של שיינברג בטענה שמעשיו מעלים תמונה של ניצול שיטתי של קורבנותיו. בנוסף העלה השופט חשש כי ניסיון ההימלטות של הרב מהארץ מעיד על ניסיון לשבש את החקירה.

חקר את הסיפור. הרב שלמה אליהו (חדשות 2)

הרב שיינברג - קול שונה במגזר

הפרשה נחשפה אחרי ששורת רבנים, ובהם הרב הראשי של צפת שמואל אליהו, חוקרים את התלונות בתקופה האחרונה. צוות הרבנים הודיע כי מדובר ב"תלונות בנושא טוהר המידות".

הרב שיינברג נחשב לדמות חריגה ולקול ייחודי במגזר הדתי-לאומי. ישיבת אורות האר"י אותה הקים בצפת שימשה כמכינה לבני נוער לקראת גיוסם לצה"ל. "הידיעה על החשדות נגד שיינברג התקבלה בהלם", סיפר תלמידו לשעבר של הרב. "אף אחד לא העלה על דעתו ששמו של הרב ייקשר עם 'אונס' ודברים מהסוג הזה".

"הרבה גורמים ומנהיגים במגזר ידעו שמדובר בדמות יוצאת דופן, אך בכל זאת הקונצנזוס חיבק אותו", טען התלמיד לשעבר. "מצד אחד, הוא הצליח לשמר תחושה שהוא אדם צנוע מאוד ולא מעונין בכבוד שהוענק לו, אך מצד שני הוא נהג להשתמש בכבוד ובסמכותיות שלו לאינטרסים שלו. רבים התייעצו איתו: מהדברים הכי פעוטים ועד לבעיות רפואיות".