לא דיווחו על הכנסות מדירות - ונעצרו

המאבק בשוק השכירות עובר לשלב המעשי: שלושה בעלי דירות מאזור המרכז נעצרו בחשד שלא דיווחו על הכנסותיהם משכר דירה המסתכמות במיליוני שקלים. בין העצורים, אדם שטען כי השתכר פחות משכר מינימום בעשור האחרון

אילוסטרציה (רויטרס)

רשות המסים מגבירה את האכיפה בשוק הדירות - בדגש על בעלי דירות המעלימים הכנסות: שלושה מהם, תושבי אזור המרכז, נעצרו לאחרונה בחשד שלא דיווחו מעולם על הכנסותיהם משכר הדירה שגבו. על פי החשד, הם העלימו הכנסות של בין מיליון למיליון וחצי שקלים כל אחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כך לדוגמה, בחקירה המתנהלת ביחידת חקירות מס הכנסה ת"א כנגד אחד מהם, תושב גבעתיים, עולה כי הוא משכיר מזה שנים חמש דירות בת"א ובגבעתיים מבלי לדווח כלל על הכנסות מהשכרתן, כאשר על פי הרישומים המצויים ברשות המסים, השתכר כביכול פחות מ-4,000 שקלים ברוטו בחודש בעשר השנים האחרונות. בחקירתו הודה כי לא דיווח על הכנסות בסכום של כ-1,500,000 ש"ח ותירץ זאת בכך ש"לא רצה להתעסק עם מס הכנסה".

חקירה נוספת מתנהלת נגד תושבת תל אביב המשכירה שש דירות בתל אביב, ירושלים אילת וטבריה. גם היא מעולם לא דיווחה על ההכנסות מהן ואף לא ערכה חוזים מול שוכריה. מאז 1992 ועד היום היו ברשותה עשר דירות, כאשר לאחרונה רכשה עוד דירה בת"א והיא נמצאת במגעים לקניית דירה נוספת. על פי החשד העלימה הכנסות משכירות של לפחות 1,200,000 ש"ח בעשור האחרון.

המאבק בשוק הרותח נמשך, ארכיון (רויטרס)

חשוד נוסף נעצר במסגרת חקירה שמנהלת יחידת חקירות מס הכנסה מרכז, לאחר שעלה כי בבעלותו שלוש דירות בנתניה, בת חפר וקדימה שהושכרו ללא דיווח לרשות המסים עבור כמיליון שקלים מאז שנת 2005.

מדובר בתופעה שהפכה לשכיחה מאוד לאחרונה: בשנים האחרונות נשלחו למעלה מ-100,000 מכתבים לאזרחים ובהם דרישה לדווח על כלל מקורות ההכנסה שלהם, כחלק מפעילות מחלקת המודיעין במס הכנסה. המכתבים נשלחו בשל מידע וסימנים מחשידים על הכנסות שאינן מדווחות.

כ-70,000 מאותם אנשים כבר השיבו למכתבים עם נתונים לגבי הכנסותיהם ומתוכם כ-20,000 שפתחו תיקי עוסק בגין הכנסות החייבות בדיווח. כחלק מפעולות אכיפת הדיווח נחקרו בשלב הראשון עשרות אזרחים מכל רחבי הארץ, שקיבלו את דרישות הדיווח ולא הגישו דוחות.

מעצרם של השלושה וכן של חשודים אחרים במהלך השבועיים האחרונים התבצעו לאחר שלא השיבו למכתבים גם לאחר מספר תזכורות ולאחר שיודעו כי אי מענה מהווה עבירה פלילית. ברשות המסים מעריכים כי מעצרים נוספים צפויים בקרוב בניסיון להילחם בתופעה.