נעצרו חשודים בהצתת הכנסייה בכנרת

הותר לפרסום: המשטרה והשב"כ עצרו כמה חשודים במעורבות בהצתה של כנסיית "הדגים והלחם" בטבחה, בצפון הכינרת לפני כחודש. על זהותם של החשודים שנעצרו עדיין מוטל צו איסור פרסום

הכנסייה שהוצתה (כבאות והצלה צפון)

כשלושה שבועות אחרי הצתת כנסיית "הלחם והדגים" בטבחה שבצפון הכנרת הותר הבוקר (ראשון) לפרסום כי נעצרו מספר חשודים במעורבות באירוע החמור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החשודים נעצרו הלילה במהלך פעילות משותפת של משטרת מחוז ש"י, היחידה לפשיעה לאומנית והשב"כ, לאחר חקירה סמויה ומאומצת שהחלה מיד אחרי ההצתה. בצהריים הם יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בנצרת. על פרטי החקירה ועל זהות העצורים מוטל עדיין צו איסור פרסום.

האירוע התרחש ב-18 ביוני, כשאלמונים הציתו אש בכנסייה הקתולית בכפר נחום (טבחה) וריססו על הקיר כתובת נאצה בה נכתב: "והאלים כרות יכורתון". מדובר בציטוט מתפילת "עלינו לשבח" שנאמרת שלוש פעמים ביום. הכתובת רוססה ככל הנראה כדי להביע התנגדות לנוכחותם של נוצרים בישראל.

כתובות הנאצה שרוססו (כבאות והצלה צפון)

חמישה צוותי כיבוי פעלו באזור החל מהשעה 3:50 לפנות בוקר והכבאים דיווחו כי נגרם נזק לחדר האירוח של הכנסייה, לחדר התפילה ולמחסן. שני בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן. כעבור זמן קצר הושגה שליטה על האש וצוות של כיבוי האש והמשטרה החל בחקירת האירוע.

אנשי הכנסייה היו נסערים והאב ניקודמוס, מראשי המסדר הבנדיקטי, טען שמשטרה לא עושה מספיק כדי להילחם בוונדליזם שפגע באחד המקומות החשובים לנצרות.

"הכניסה קיימת מהמאה הרביעית ומאז מגיעים לכאן עולי רגל כל הזמן", תיאר האב ניקודמוס. "זה אחד המקומות החשובים ביותר בארץ הקודש ואנחנו מזועזעים מהאירוע. מאות אלפי תיירים מגיעים לכאן בכל שנה, 5,000 בכל יום. למרבה המזל, הפסיפס היקר מהמאה הרביעית לא נפגע".

"מעשה פחדני ושפל"

כנסיית טבחה כבר נפגעה בעבר ממעשי ונדליזם וגם הכנסייה השנייה של המסדר משורות הכנסייה הקתולית, כנסיית דורמציון בירושלים, נפגעה ממעשים דומים. "אנו המסדר הבנדיקטי, מסדר מאוד עתיק, גרמני במקור", תיאר ניקודמוס. "יש לנו שני מרכזים בישראל - כנסיית הדורמציון בירושלים וכנסיית טבחה על חופה הצפוני של הכינרת. לפני שנתיים, במאי 2013 ראינו מעשים דומים, כתובות, על הדורמציון"

"מדובר במעשה פחדני ושפל שאני מגנה בחריפות", אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן אחרי האירוע. "לא ניתן לאיש לערער את דו הקיום בין הדתות והעדות בישראל. פגיעה בעקרונות הסובלנות הבין הדתית היא פגיעה בערכים החיוניים ביותר למדינת ישראל, ואנו נפגין אפס סובלנות למעשים מסוג זה. שוחחתי עם מפקד המחוז הצפוני של המשטרה והנחיתי אותו לתת עדיפות לחקירת האירוע".