המפכ"ל: לבדוק את דבריו של חצרוני

על רקע התקיפה של יהונתן גפן בפתח ביתו, הקללות לעבר אחינועם ניני והשיח האלים והמתלהם ברשתות החברתיות הורה רנ"צ דנינו לפתוח בבדיקה - האם בדבריו של חצרוני נגד עדות המזרח יש חשד להסתה לגזענות‎

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הורה לאנשי אגף החקירות לבדוק חשד להסתה לגזענות שעלו מדבריו של הפרופ' אמיר חצרוני אתמול בתכנית הבוקר של קשת, לאחר שאמר לאורחת באולפן כי "שום דבר נורא לא היה קורא אם ההורים שלך היו נשארים במרוקו ונרקבים שם". בעקבות הדברים, סולק חצרוני מהאולפן על ידי המגיש יואב לימור, וכעת הוא צפוי להיות במרכזה של בדיקה משטרתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באגף החקירות של המשטרה בודקים כעת האם בדבריו החריפים של הפרופ' מעורר המחלוקת מאוניברסיטת אריאל, הוא עבר עבירה פלילית, זאת למרות שעל פי הערכה ראשונית הבדיקה תסתיים בלא כלום. גורם משפטי אף הביע תמיהה על עצם בקשת המפכ"ל דנינו לקיים בדיקה סביב הנושא - שהפך ביממה האחרונה לשיחת היום ברשתות החברתיות.

לדברי הגורם המשפטי הבכיר, דבריו של פרופ' חצרוני חמורים במיוחד, מכוערים ואינם ראויים, אך אין בהם עבירה פלילית. "במדינה דמוקרטית חשוב לאפשר גם לקיצוניים מן הסוג הזה להשמיע את דעתם, קשה כלל שתהא", אמר הגורם המשפטי הבוקר בעקבות ההחלטה לפתוח בבדיקה.

מפכ"ל המשטרה, דנינו (פלאש 90)

חצרוני הוזמן לתכנית הבוקר לאחר שפרסם סטטוס בפייסבוק שבו האשים מזרחים בתוצאות הבחירות. במהלך הדיון תקף בחריפות את האורחת שלצידו, המלהקת אמירה בוזגלו. בעקבות הדברים, התבקש על ידי המראיינים להתנצל או לעזוב את האולפן. חצרוני החליט שלא לחזור בו מדבריו ויצא בסערה במהלך השידור הטלוויזיוני. בסטטוס שהעלה לרשת לאחר התקרית הוא סירב להתנצל ותקף פעם נוספת את חוק השבות שמאפשר ליהודים לעלות לישראל מארצות שאותן הגדיר "כלומיניסטן".

חבר הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני) תקף אמש את דבריו הבוטים של חצרוני שאותם הגדיר - חציית קו אדום. "לחבריי הליכודניקים, חשוב לי לומר שחצרוני לא מייצג אף אחד מהמחנה שלנו. הוא גזען חשוך, שחושב שההשכלה אותה רכש מעניקה לו תוקף מוסרי לדבר דברי הבל ולהשמיץ", טען פרץ והבטיח להמשיך להיאבק על זכויותיהם של העולים שהגיעו לישראל ממדינות צפון אפריקה.

התערבותו של המפכ"ל מגיעה בתקופה מתוחה שלאחר הבחירות, שבמהלכה הותקף המשורר יהונתן גפן פיזית בביתו והזמרת אחינועם ניני מילולית בנמל התעופה בן גוריון. לאחר התקרית הראשונה, הורה דנינו לאגף החקירות ולפיקוד המחוז לתת עדיפות עליונה לחקירה. במהלך דיון של הסגל הבכיר של המשטרה אמר דנינו כי העובדה שאדם הגיע עד לביתו של גפן על מנת לתקוף אותו היא "חציית קו אדום הכי בוטה שיכולה להיות".