גרסת המהנדס: "קל להאשים רק אותי"

היום שהיה אמור להיות המאושר בחייהם של הזוג הצעיר מור וקארין הסתיים באסון. עתניאל מדר, המהנדס שאישר את גוף התאורה וחשוד בגרימת מוות ברשלנות, העניק ריאיון בלעדי והכחיש את ההאשמות נגדו: "הבעלים הסתירו ממני שהגוף הוא דינמי, אין גוף כזה בארץ"

לפני קרוב לשבועיים נעצר עתניאל מדר, המהנדס שחתם על טופס אישור ההתקנה של גוף התאורה שקרס באולם החתונות "עדיה" ביבנה וגרם למותה של אורחת בחתונה - אביבה חיון בת ה-54. במשטרה מעריכים כי יוגש נגדו כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות, אך בריאיון בלעדי ל"אולפן שישי" ששודר הערב הכחיש מדר את הטענות כלפיו

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נאמר לי שקרס שם גשר תאורה ואני מעורב בדבר הזה, שבמבנה שאישרתי גוף תאורה התמוטט", סיפר מדר. מאז השיחה הזו שקיבל מאחד מחוקרי המשטרה התהפכו חייו של מדר - הוא היה מהנדס מוערך בשוק, ועכשיו הוא החשוד המרכזי בפרשה וחשוד בגרימת מותה ברשלנות של חיון - דודתה של הכלה.

"אחרי החקירה הראשונית הייתי בטוח שסיימתי את ענייניי. לא הרגשתי חשש ולא נזקקתי לעורך דין", הוסיף. "אני מצר על צערם משתתף בכאבם כמו שאני כואב את כאבם של אחרים בתאונות אחרות". חקירת המשטרה הובילה לשני אנשים - מדר שחתם על אישור לגוף התאורה ואורן זרוג, אחראי התאורה באולם.

"לא קיים גוף תאורה כזה בארץ"

מדר הסביר כי כאשר סרק את אולם החתונות בחודש נובמבר לא הודגמה בפניו יכולת התנועה של הנברשת הצבעונית: "סרקתי את האולמות לבדי, עליתי ודיברתי עם הבעלים. בדקתי את גופי התאורה ואת אופן החיזוק שלהם ובזה סיימתי. נתתי להם אישור על יציבות סטטית של גופי התאורה - גוף שלא נע ולא זז, שמקובע לקונסטרוקציה".

על גוף התאורה שקרס אמר: "לא הייתי מודע לגוף כזה שקיים - לא קיים דבר כזה בארץ, הם העתיקו את זה מסרטון ביוטיוב ובנו בלי אישור של מהנדס חשמל באופן פרטיזני". לדבריו, אם היה יודע שהגוף זז ומתנועע, לא היה חותם את האישור.

לטענתו של מדר, הפכו אותו במשטרה לשעיר לעזאזל על מנת למצוא אחראי: "המשטרה והמדינה רוצים להאשים מישהו - קל להאשים את המהנדס כמו בוורסאי או בהר הרצל. "זה היה חריג ומוזר שעצרו אותי, היה צריך לעצור את הבעלים מיד. הם הסתירו ממני שהגוף הוא דינמי". מדר, ששב בינתיים לעבוד ולנפק אישורים, ביקש להרגיע את הציבור מביקור במבנים אישר: "אין לאנשים ממה לחשוש. גם אתמול אישרתי שני מתקנים והיום אני הולך לאשר מתקנים נוספים".

אביבה חיון ז"ל, שניות לפני האסון

עו"ד ירון פורר, פרקליטו של מדר, הביע אמון שהחקירה תסתיים בלי כתב אישום נגד המהנדס: "לא היה לו דבר להסתיר, הוא לא חש תחושת אשם. הוא היה מעוניין שהמשטרה תמצה את החקירה ותגיע למסקנה שאני הגעתי אליה - שאין לו שום אשם במקרה זה".

שניים מהבעלים נעצרו ושוחררו לאחר חקירה, ומור וקרין מתמקדים כעת באבל המשפחתי ובאובדנה של הדודה. אף אחד לא מודה שטעה, וייתכן שייקח זמן רב עד שנדע מי אשם. קרב הגרסאות על מאורעות אותו יום, שהיה אמור להיות השמח בחייהם, יימשך בתקופה הקרובה.

מבעלי אולם השמחות "עדיה" ביבנה נמסר בתגובה לריאיון: "מוטב כי מהנדס הבטיחות שהכזיב יעשה חשבון נפש נוקב. טענותיו נגדנו מופרכות והן חלק מנסיונו להימנע מהעמדתו לדין".