חשד לפשע שנאה בכנסייה ליד הכינרת

שריפה פרצה בכנסייה בטבחה שליד הכינרת, ונזק נגרם למבנה. שני בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן, וצוותי הכיבוי השיגו שליטה על האירוע. במקום רוססה כתובת נאצה בעברית: "והאלים כרות יכורתון"

חשד לפשע שנאה סמוך לכינרת: שריפה פרצה לפנות בוקר (חמישי) בכנסייה הקתולית בכפר נחום (טבחה) וכתובות נאצה בעברית רוססו במקום. שני בני אדם נפגעו קל משאיפת העשן, והמשטרה חוקרת חשד להצתה מכוונת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על קירות הכנסייה נכתב "והאלים כרות יכורתון", ככל הנראה כמסר כלפי הקהילה הקתולית באזור. מדובר בציטוט מתפילת "עלינו לשבח" שנאמרת שלוש פעמים ביום. הכתובת רוססה ככל הנראה כדי להביע התנגדות לנוכחותם של נוצרים בישראל.

כתובת הנאצה שרוססה במקום (כבאות והצלה צפון)

חמישה צוותי כיבוי פעלו באזור החל מהשעה 3:50 לפנות בוקר, והכבאים דיווחו כי למקום נגרם נזק בחדר האירוח המחסן והמזרד של הכנסיה.

גם חדר התפילה ניזוק קלות מעשן, ושני בני אדם נפגעו כאמור קל משאיפת עשן. שליטה הושגה בשריפה, וצוות חקירה של כיבוי האש והמשטרה החל בחקירת האירוע לבדיקת נסיבות המקרה.

"מדובר במעשה פחדני ושפל שאני מגנה בחריפות", אמר הבוקר השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "לא ניתן לאיש לערער את דו הקיום בין הדתות והעדות בישראל. פגיעה בעקרונות הסובלנות הבין הדתית היא פגיעה בערכים החיוניים ביותר למדינת ישראל, ואנו נפגין אפס סובלנות למעשים מסוג זה. שוחחתי עם מפקד המחוז הצפוני של המשטרה והנחיתי אותו לתת עדיפות לחקירת האירוע".

"הפגיעה בכנסייה בטבחה פוגעת חמורות בישראל ומערערת על תדמיתה כמדינה שמעניקה חופש דתי ומגינה על המיעוטים החיים בתוכה", אמר ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) שדרש מראש הממשלה להעמיד נושא זה בראש סולם העדיפויות של השב"כ. "כמי שסבלו בעבר סבל גדול ונרדפו בשל דתם, חייבת מדינת היהודים להגן על כל אזרחיה".

"הגזענות בישראל אינה פוסחת על אף קבוצת אוכלוסייה", אמר עו"ד נדאל עתמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות. "אין זה פלא שהשיח הציבורי אשר אינו מכבד את האחר, גולש לפשעי שנאה אלימים שמונעים מגזענות. אנו דורשים מהמשטרה לפעול באופן מיידי לפענוח המקרה ומעצרם של המבצעים".

"רשויות האכיפה נכשלות בהתמודדות עם התופעה"

"החשד לתג מחיר באחד המקומות הקדושים לנצרות הוא עוד קריאת השכמה שנופלת לצערנו על אזניים ערלות", אמר הבוקר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית. "רשויות אכיפת החוק נכשלות באופן בלתי מתקבל על הדעת בהתמודדות עם התופעה".

"אנו קוראים לממשלה לגבש תכנית הגנה על המקומות הקדושים לנצרות בישראל, בצד תכנית חירום למאבק בגזענות", הוא הוסיף. "בימים האחרונים ראינו כיצד שרי ממשלה מניפים במהירות גזירות על מוסדות תרבות. חבל שאותה הנחישות לא מופגנת במאבק בגזענות".

בשנה שעברה הושחת חלק מרכוש הכנסייה, וגם אז התעורר החשד לפשע שנאה: באפריל 2014 התלונן כומר מכנסיית טבחה במשטרה על נזק שנגרם למספר ספסלים בגן הכנסייה. אחד הצלבים במקום נשבר, וטרם נתפסו חשודים.