בלעדי: כך מצגר הורה ליד ימינו לשקר בחקירה

עוזרו של הרב הראשי לשעבר הקליט את השיחות ביניהם, שהפכו לעדות הראשית נגד הרב. בהקלטות נשמע מצגר מתחנן ובוכה: "תגיד שאתה תרמת את זה, אני אשלם לך הכל ואתה מסודר". מצגר גם רמז למקורבו לא להפוך לעד מדינה: "אם תהיה שטינקר אתה גמור"

ההקלטות המפלילות? הרב הראשי לשעבר יונה מצגר, החשוד בקבלת שוחד בסך מיליוני שקלים, תדרך את מקורבו לשקר בחקירה והבטיח כסף רב בתמורה. מצגר לא ידע כי עוזרו כבר הסכים להפוך לעד מדינה והקליט אותו בחשאי. התיעוד מאותן שיחות, שחושפות את המנגנון העברייני לכאורה של מצגר, נחשפו אמש (שישי) ב"אולפן שישי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשך עשר שנים היה מצגר הרב הראשי לישראל, פוסק וסמכות רוחנית. לאחר שמצגר שוחרר ממעצר בתנאים מגבילים, נאסר עליו לשוחח ולהיפגש עם המעורבים האחרים בפרשה. ואז יום אחד הגיע לביתו מקורבו ויד ימינו, שנעצר יחד איתו בחשד לקבלת שוחד במיליונים. העוזר סיפר למצגר על קשיי החקירה, והרב הראשי לשעבר התחנן על חייו בשיחה.

מצגר סיפר לאחר מכן שפרקליטו הזהיר אותו כי עוזרו הקרוב הוא החולייה החלשה, שעלול להפוך לעד מדינה, אבל מצגר לא הקשיב לעצה. הרב הראשי לשעבר כנראה ידע שהתיק נגדו חזק, ולכן התפתה לדבר - וההקלטות חושפות כיצד לכאורה שיבש חקירה והדיח עד.

"מחפשיםפ אותך כדי להפיל אותי" (רויטרס)

הרב מירר בבכי והבטיח: "אני מחויב לך לכל החיים"

בשיחה הוא הודה למעשה בקבלת כספים אסורים ומנסה לחמוק מהתיק, תוך שהוא שותל גרסאות בפי שותפו למעשים ומציע לו כסף על מנת שלא יפליל אותו ("תגיד שאתה תרמת את זה"). מצגר הציע לעד לומר שכספי השוחד שימשו לצדקה, מבלי לדעת שהכל מוקלט והשיחה תהפוך לראייה המרכזית נגדו. בהמשך השיחה מצגר איים והזהיר שמי שהופך לעד מדינה גמור ומנודה: "אם אתה תהיה שטינקר אתה יודע מה זה? אתה כאילו מויסר, בציבור הדתי אתה גמור".

מצגר יואשם בכפוף לשימוע בקבלת שוחד של עשרה מיליוני שקלים, מהם שלשל לכיסו שבעה מיליונים. "מחפשים אותך כדי להפיל אותי. הם כבר אמרו לך שתצא נקי? אני מתחנן בפניך", אמר מצגר בבכי למקורבו והבטיח לו סכומי כסף נוספים: "אני מחויב לך לכל החיים, אני לא גמרתי את הקריירה - אני אחזור לעצמי"