מורים חשודים בפדופיליה ממשיכים ללמד בבתי הספר

מה קורה כשמורה במערכת החינוך נחשד בפדופיליה, נחקר, אבל עדיין לא הוגש נגדו כתב אישום? לפעמים ההליך הזה לוקח חודשים. בדיקת חדשות 2 מעלה כי בחלק גדול של המקרים המורים ממשיכים ללמד ילדים בבתי הספר עד להרשעה - אם יש הרשעה. למנהלים ולהורים אין כמעט דרך לדעת על החשדות החמורים

חודשים ארוכים חולפים לפעמים מהרגע שבו מורה במערכת החינוך נחשד בפדופיליה ועד שמוגש נגדו כתב אישום. בדיקת חדשות 2 מעלה כי במקרים רבים, אותם המורים ממשיכים ללמד בזמן הזה ילדים בבתי הספר - וכמעט אף אחד לא יודע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כך למשל בפרשה שהחלה לפני עשרה חודשים: מורה ממרכז הארץ ניהל שיחות בעלות אופי מיני עם נער בן 14, מבלי לדעת שבצד השני של הקו נמצא למעשה "צייד הפדופילים" אבי דוביצקי - שהתחזה לנער אמריקני שנמצא בחופשה אצל סבא וסבתא.

למפגש שקבעו השניים כבר הגיעה המשטרה. בזמן המעצר נמצאו במכוניתו של החשוד אביזרי מין. בריאיון לכתבנו גיא פלג טען המורה כי מבחינתו הכל היה משחק. "לא חשבתי שאני מדבר עם ילד בן 14", אמר. "זה היה מעין משחק תפקידים כזה. לא חשבתי שאני הולך, חס וחלילה, להטריד איזה מישהו מינית".

דובר אמת או לא, ההליך הפלילי נגד המורה עדיין לא מוצה. המשטרה העבירה את התיק לפרקליטות ובינתיים החשדות הכבדים עומדים בעינם. ועדיין, השבוע גילינו שאותו אדם מלמד בבית ספר לחינוך מיוחד במרכז הארץ.

למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה (אייל בן יעיש)

חשוד בפדופיליה הועסק בבי"ס אחר 

אותו דבר קרה גם במקרה של מורה נוסף, שניהל התכתבות מינית בוטה עם דוביצקי - שהתחזה הפעם לילדה בת 13. גם המורה הזה נעצר עם הגיעו למקום המפגש. המורה הזה אומנם הפסיק ללמד בבית הספר שבו הועסק עד למעצר, אבל לא התקשה למצוא עבודה בבית ספר אחר באזור ירושלים כשהוא מוכר למעסיקיו החדשים סיפורי בדים.

מתברר שמורים החשודים בפדופיליה אינם מתקשים להוציא מהמשטרה אישור העסקה, שכן עדיין לא הורשעו בעבירות מין. אף אחד גם לא מבקש מהם מסמך שמעיד על כך שלא מתנהלות נגדם חקירות. ברור שעד שלא הוכחה אשמתם הם בגדר חפים מפשע, אבל כשמדובר בעבודה עם ילדים - נשאלת השאלה אם לא צריך לנהוג ביתר זהירות.

"צייד הפדופילים" אבי דוביצקי (חדשות 2)

"אני חושב שמורה או מחנך שיש לו תחביב לגלוש ברשת או להציע הצעות מגונות לילדות, בין אם הורשע ובין אם לא הורשע, צריך להיות מחוץ למערכת", אומר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד. גם דוביצקי מסכים עמו. "צריך להיות נוהל שמפסיקים את עבודתו עד שמבררים את העניין", הוא אומר.

בגני ילדים פרטיים הבעיה אפילו חמורה יותר: אין פיקוח וכל אחד יכול לבחור את מי הוא רוצה להעסיק, או יותר חמור - לפתוח גן בעצמו. לאחרונה התברר שאדם החשוד בפדופיליה עבד בגן ילדים במרכז. הגננת עודכנה אבל ההורים לא ידעו דבר.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "ככלל, הוראת החוק קובעת מפורשות את התנאים שבהם קיים איסור העסקה במוסדות שבהם שוהים קטינים, קרי לאחר הרשעת בגיר בעבירות מין, ובשום אופן לא בגין פתיחה בחקירה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "במסגרת הליך הקבלה של מורים למוסדות חינוך, בודק המשרד שאין להם עבר פלילי. באשר למורים שכבר מועסקים במערכת החינוך, במקרים שבהם מובא לידיעת המשרד שנפתח הליך פלילי נגד עובד הוראה החשוד בעבירות מין, המשרד בוחן את השעייתו המידית וביטול רישיון ההוראה, כל מקרה לגופו".