תיעוד הקטטה באבו סנאן: ירי, מכות ואבנים

סרטון המתעד את הקרבות שפרצו הלילה בין עשרות צעירים באבו סנאן, מספק תמונה מדאיגה לאלימות הקשה שהובילה לפצוע אנוש ולעשרות פצועים נוספים בתקרית. גורם במועצה המקומית מתח ביקורת חריפה על המשטרה: "לא עשו די כדי למנוע את ההתפרעויות"

אחרי שהלילה (שבת) התפרעו עשרות צעירים ברחובות הכפר אבו סנאן שבגליל בעקבות ויכוח שפרץ בין תלמידים ביישוב, מתפרסם הבוקר סרטון שתיעד את הקרבות הקשים שהובילו לפציעתו האנושה של אחד הצעירים ולפינויים של 36 צעירים נוספים לקבלת טיפול בבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נראים הצעירים מכים אחד את השני עד זוב דם במהלך העימותים שפרצו באחד הרחובות בכפר. על פי המשטרה, במסגרת ההתפרעויות נעשה שימוש בנשק חי, רימונים, אבנים, מקלות וסכינים.

כל הפצועים, בהם 8 צעירים במצב קשה, הועברו על ידי חובשי מד"א לבית החולים בנהריה, שם אף הוכרז על אירוע רב נפגעים בעקבות מספר הפצועים הגדול. בעקבות העימותים התקשו צוותי האמבולנסים להיכנס לשכונות בכפר והמתינו מחוץ לאזור הקרבות.

האמבולנסים התקשו להיכנס, אמש (חדשות 2)

בשעות הלילה המאוחרות נפגש מפקד מחוז חוף במשטרה, ניצב חגי דותן, עם נציגים של שני המחנות המעורבים, בניסיון להרגיע את הרוחות. בשעות הבוקר נשמר השקט בשכונות והוכרזה השבתת הלימודים בבית הספר שבו לומדים התלמידים, בכדי למנוע מתיחות נוספת.

עם הגעת הדיווחים הראשוניים על העימותים, הזרימה המשטרה כוחות מכל האזור, בהם יחידות יס"מ, יסמ"מ וכוחות נוספים. השוטרים התקשו תחילה להיכנס לכפר, ונאלצו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כדי לפזר את המתפרעים.

למרות התוצאות הקשות של הקטטה באבו סנאן, המשטרה טרם עצרה חשודים במעורבות בעימותים. על פי המשטרה בשלב זה המטרה העיקרית הינה הרגעת הרוחות כדי למנוע את חידוש קרבות הרחוב. במשטרה טוענים כי בשלב מאוחר יותר יחלו מעצרים של המעורבים בקטטה החמורה והקשה.

המשטרה הגיעה למקום

"המשטרה לא עשתה מספיק"

בתוך השכונות מעורבות נמשכו העימותים עד שעות הלילה המאוחרות. לטענת ראש המועצה, נהאד משלב, נעשה ניסיון להרגיע את הרוחות ולמנוע עימותים כבר ביום הראשון לסכסוך בין שני מחנות. גורם בכפר מתח ביקורת קשה על ההנהגה והמשטרה, שלדבריו לא עשו די על מנת למנוע את ההתפרעות.

נשק חי, סכינים ורימונים. זירת הקטטה (חדשות 2)

על פי ממצאים ראשונים של חקירת ההתפרעות, ככל הנראה הרקע לסכסוך הוא פוליטי. גורמים בכפר טוענים כי כפי הנראה הייתה זו פרשת הריגתו של חיר חמאדן בשבוע שעבר על ידי שוטרים בכפר כנא שהציתה את האש. "ההנהגה והנכבדים לא עשו מאמץ בכדי להכיל את המתח, שהלך וגבר עם הזמן עד לכדי הסתה וגידופים ברשתות החברתיות בימים האחרונים ועד פרוץ העימותים", אמר הגורם. "נאמרו קללות קשות ודברים שככל הנראה חיממו את האנשים והביאו לכדי התוצאה הקשה".

"היה אפשר למנוע את המתיחות הזאת", הוסיף הגורם. "מי שהיה אחראי זאת ההנהגה המקומית והמשטרה - שלא עשתה מספיק".