"תשלם פעמיים": כך מתנהל ה"פרוטקשן" בנגב

התופעה המכוערת של גביית דמי חסות ("פרוטקשן") בנגב - אינה חדשה. סוכן סמוי של המשטרה שהתחזה לנציג חברת בנייה, תיעד במשך תקופה ארוכה את ניסיונות הסחיטה של תושב הפזורה הבדואית. הוא איים - ולבסוף גם קיים - לפגוע בעבודות הבנייה בכביש 31, ליד ערד, אם לא יתנו לו לשמור על השטח

זו הצצה אל עסקי ה"פרוטקשן" (גביית דמי חסות) ומלחמות השליטה על כביש 31 בנגב, שעובר בימים אלה שיפוץ נרחב. מצד אחד - תושב הפזורה הבדואית שהשתלט על נתיב סלילת הכביש שטוען שהקרקע שלו ודורש תשלום. בצד השני - סוכן משטרתי שמתחזה לנציג חברת הבנייה. עבודת הסוכן הסמוי הביאה למעצרו של חשוד אחד, שבשבוע שעבר הוגש נגדו כתב אישום בגין סחיטה באיומים וכליאת שווא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אף אחד לא יכול לעשות עליי קומבינות, אף אחד", נשמע קולו של הנאשם בגביית דמי החסות בהקלטה המשטרתית. "גם כשאלך לבית הסוהר - יש שם טלפונים. בגדול, בית סוהר זה גן עדן לעבריינים".

הוא הוסיף: "אם שמירה פה נופלת...אם העובד שלי יעשה פה נזק...מחר אף אחד לא יוכל לעבוד פה. כל בן אדם שיבוא יעשה לך חבלה שייקח לך עוד יום ועוד יום ועוד יום. חבל. אם אתה רוצה להמשיך לעבוד פה - אתה תשלם. תשלם פעמיים שמירה".

החברות לרוב משתפות פעולה, נכנעות לסחיטה ומשלמות עשרות אלפי שקלים כדי שהמכונות ימשיכו לעבוד בשטח.

רס"ר ס', סוכן משטרתי במרחב נגב, אמר לחדשות 2: "הייתה שריפת גנרטור שעולה בסביבות 150 אלף שקל. אותה חברה אומרת לעצמה 'רגע, הנזקים שנגרמים לי נמדדים בעשרות אלפי שקלים. לאותו שומר צריך לשלם משכורת של שומר'. כשהם שוקלים את הדברים האלה הם רואים שעדיף להם לקחת את אותו שומר ולשלם לו".

פרקליטו של הנאשם, עורך הדין רמי שלבי, הכחיש בשמו את המיוחס לו: "לא הייתה פה שום כוונה למימוש בפועל. עובדה היא שחודשיים הוא נמצא בקשר עם מנהלי העבודה - כלום לא קרה בשטח. הוא לא סחט כסף. הוא ביקש לשמור בחלקה שלו כפי שעשו עם אחרים".