דליפת האמוניה: ייבדק חשד לרשלנות פלילית של עובדים

חקירת דליפת האמוניה מהמפעל בעמק חפר שהביאה למותו של כבאי מעלה שעובדים חתכו בטעות צינור שהוביל את החומר המסוכן. במשטרה בודקים את מידת אחריות העובדים לתאונה. אזור התעשייה נפתח מחדש לאזרחים

בבוקר שאחרי דליפת האמוניה הקטלנית בעמק חפר, המשטרה, כוחות הכיבוי ואנשי משרד העבודה והרווחה מבצעים חקירה מאומצת כדי להבין מה גרם לדליפה, מי אחראי לה, ואיך מונעים שלא תחזור. בין השאר ייבדק האם לפועלים שעבדו במקום יש אחריות לרשלנות פלילית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אזור התעשייה עמק חפר נפתח הבוקר לאזרחים והסכנה מהחומר הרעיל חלפה. עם זאת המפעל "הוד חפר", בו התרחשה הדליפה אמש, נותר סגור ובמקום מתבצעות עבודות לאיטום הדליפה וניקוי שאריות החומר המסוכן, בפיקוח צוותי תחנת כיבוי נתניה.

במשטרה אוספים כעת ממצאים ועדויות במסגרת החקירה. בין השאר מתוחקרים עובדי ומנהלי המפעל והכבאים שטיפלו באירוע. בדיקה ראשונית מעלה שצינור שמוביל אמוניה נחתך ככל הנראה בטעות על ידי עובדים שביצעו עבודות תחזוקה במקום. ייתכן שהחיתוך נעשה באמצעות מסור חשמלי. במשטרה ייבדק אם יש חשד לרשלנות מצד אותם עובדים, והאם מדובר ברשלנות שעוברת את הרף הפלילי.

במפעל הוד חפר הטילו את האשמה לתאונה שגבתה חיי אדם על עובד חברת קבלן שביצע במקום עבודות תחזוקה. "זה ברור שהייתה כאן טעות אנוש", אמרו במפעל לחדשות 2 Online. "הזמנו את הקבלן הכי מקצועי וגדול בארץ כדי לבצע עבודות אחזקה שוטפת במערכת הקירור של המפעל. הקבלן הגיש תכנית עבודה מסודרת שאושרה על ידי כל הגורמים הרלוונטיים במשרד להגנת הסביבה. לפני ביצוע העבודה נעשה תרגול על מודל שגם עבר בהצלחה, אך לצערנו עובד של החברה הקבלנית חתך בשוגג את הצינור הלא נכון. הכמות שדלפה היא בערך טון אמוניה מסדק של כשני סנטימטר".

רב טפסר שחר איילון נציב כבאות ראשי הגיע הבוקר לבקר את הכבאים הפצועים בבית החולים הלל יפה בחדרה והתייחס למותו של הכבאי סאמר עסלי. "הוא היה לוחם מצטיין", אמר איילון. "זה אובדן גדול לנו ולמשפחתו".

רב טפסר איילון התייחס גם לאפשרות שרשלנות של עובדים הובילה לתאונה הקשה. "יש מקום לחקירה לעומק", אמר. "הנושא צריך להיבדק בהיבטים רחבים ביותר". לדבריו, לוחמי האש היו מצויידים כראוי, אך איתור דרכי היציאה מהמפעל בחשכה ותחת עשן הקשתה עליהם והביאה למותו הטרגי של עסלי.

נותר ללא חמצן

כ-20 בני אדם נפגעו משאיפת אדי אמוניה. רובם כבר שוחררו לבתיהם. יזיד וותאד, עובד במסעדה הסמוכה למפעל שבו התרחשה הדליפה, שחזר הבוקר את האירועים בבית החולים. "הרגשנו לא טוב, יצאנו החוצה והיה לנו קשה לנשום", תיאר. "הרגשנו צריבות בעיניים וסחרחורת".

בלילה נקבע מותו של הכבאי רס"ר סאמר עסלי מכפר קרע שבשעות הראשונות הוגדר נעדר. סמוך לשעה 23:00 הוא אותר ללא רוח חיים וגופתו חולצה על ידי הכוחות בשטח. ההערכה היא שעסלי מעד, ובשל החושך במקום התקשו המחלצים להגיע אליו במשך שעות.‎ הוא נלכד ככל הנראה בין הברזלים במפעל, כשהחמצן שנשא בבלונים מיוחדים נגמר.

ההרוג: סאמר עסלי

עסלי, בן 34 מכפר קרע, התגייס למערך לוחמי האש לפני 11 שנים. בתפקידו האחרון היה מפקד צוות בתחנת חדרה. הוא הותיר אחריו אישה ושני ילדים. לאורך שירותו השתתף עסלי במאות אירועי חילוץ, כיבוי והצלה ככבאי מן המניין ובהמשך כמפקד צוות.

בשירותי הכבאות מספרים על מפקד בעל יחסי אנוש מעולים שלו, בעל מזג נוח, כישורי מנהיגות ומוטיבציה גבוהה. חבריו לעבור מספרים כי עסלי היה גאה מאוד בהשתייכותו למערך הכבאות, תרם מעצמו אף מעבר לשעות העבודה המקובלות וניחן ברצון ללמוד ולהתמקצע.

בהכנת הידיעה השתתף איתי עמיקם.