חשד: ישראלים העלימו מס בהיקף של מאות מיליוני אירו

בית משפט השלום בחיפה התיר הבוקר לפרסום לבקשת חדשות 2 פרשת העלמות מס בהיקף עצום של מאות מיליוני אירו. על פי החשד, ישראלים בעלי רשת מרפאות במזרח אירופה הפקידו את כספי הרווחים בחשבונות סודיים בשוויץ - ולא דיווחו עליהם לרשויות המס. יחד עמם חשודים בהונאה 12 ישראלים נוספים עם חשבונות בבנק UBS השוויצרי

החשד: העלמות מס בהיקף חסר תקדים (רויטרס)

רשות המסים חוקרת בחמשת החודשים האחרונים, הרחק מעינו של הציבור, פרשת העלמת מס חובקת עולם בהיקף המסתכם במאות מיליוני אירו. במוקד הפרשה עומדים אב ובנו - בעלי רשת מרפאות לטיפול באין אונות הפועלת במזרח אירופה - שעל פי החשד העלימו מסים במרמה באמצעות חשבונות בנק בשוויץ. הבוקר התירה סגנית נשיא בית משפט השלום בחיפה, השופטת אורית קנטור, לפרסם חלק מפרטי הפרשה לבקשת חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת החקירה המסועפת שמנהלת יחידת חקירות מס הכנסה, נחקרו עד כה עשרות מעורבים. עד כה נעצרו בפרשה 14 חשודים ובהם ישראלי לשעבר, יועץ השקעות בבנק UBS השוויצרי ו-12 ישראלים המחזיקים חשבונות בבנק ובהם גם בעלי רשת המונה עשרות מרפאות בחו"ל שהיקף פעילותן עומד על 40 מיליון אירו. מרפאות אלה רשומות במקלטי מס, תוך הסתרת הניהול והשליטה המתבצעים מישראל. חשוד נוסף בפרשה הינו החשב של רשת המרפאות.

על פי החשד, היועץ בבנק סייע ללקוחות ישראלים להחזיק חשבונות בשוויץ ולהעלים כספי מסים בשווי של יותר ממאה מיליון שקלים. עם הגעתו לארץ נעצר נציג הבנק, וזאת לאחר מעקב שבוצע אחר פגישותיו עם הלקוחות הישראלים.

מהחקירה עלה כי במסגרת תפקידו, הוא הגיע לישראל ביוני האחרון למפגשים חשאים עם לקוחות שנמנעים מהעברת הוראות ומסמכים לבנק בטלפון במייל ובפקס מחשש לחשיפת היותם בעלי חשבונות בבנק UBS בשוויץ. יום לפני שנעצר, הגיע לארץ - ולמחרת נפגש עם לקוחות ישראלים בליווי עובד בכיר בבנק. הפגישות נערכו תחת מעקב חשאי של חוקרי רשות המסים. בין יתר המפגשים, נועדו השניים, במלון פאר בתל אביב עם אחד מבעלי רשת המרפאות. בסיום הפגישה שהתנהלה תחת עינם הפקוחה של חוקרי רשות המסים, נעצרו כל משתתפיה.

בסמוך למעצר משתתפי הפגישה, נערכו במסגרת החקירה חיפושים בחדר המלון של היועץ, במשרדים של נציגות הבנק בישראל ובאתרים נוספים. במהלך החיפושים נמצאו רשימות של מאות ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק בלתי מדווחים בשוויץ שהוא אחראי ישירות על הטיפול בהם. בכך על פי החשד, הוא סייע  ללקוחותיו במזיד ובכוונה להשתמט מדווח ותשלום מס.

רווחי המרפאות הופקדו בחשבונות בנק סודיים בשווייץ

במסגרת תפקידו מנהל היועץ בבנק השוויצרי את חשבונות הבנק של בעלי המרפאות, שהעתיקו את פעילותם לחו"ל. הפעילות בחו"ל כוללת שליטה בתאגידים המנהלים כ-60 מרפאות במזרח אירופה והמאוגדים בחברות זרות הרשומות במקלטי מס בפנמה ואיי הבתולה הבריטים - זאת תוך הסתרת הניהול והשליטה שמתבצעים מישראל.

הכספים הועברו לחשבונות סודיים בבנק השווי (רויטרס)

רווחי הפעילות של המרפאות הועברו כולם לבעלי השליטה, הופקדו בחשבונות בנק סודיים שלהם בבנק UBS בשוויץ - ועל פי החשד לא דווחו לרשויות המס בישראל. מהראיות עולה כי במהלך השנים 2009-2014 ניהל היועץ עבור השניים חשבונות בנק מוסווים בהם נצברו 15 מיליון אירו שהושמטו ולא דווחו לפקיד השומה.

במסגרת החקירה נחקר ונעצר החשב של רשת המרפאות שהפעיל את מבנה האחזקות שנרשם תחת תאגיד הולנדי הרשום בנאמנות, זאת מתוך מטרה להסוות את הפעילות של הקבוצה בחו"ל שגלגלה כ-40 מיליון אירו בשנה.

בחיפושים שנערכו בבתיהם של בעלי המרפאות נמצא סך של חצי מיליון דולר במזומן, ובכספות נסתרות נמצאו חותמות של החברות הזרות ששולטות במרפאות במזרח אירופה.

עורך הדין אלי סרור המייצג את אחד החשודים המרכזיים, מסר בשיחה עם חדשות 2 Online: "אני לא מבין איך מדינה שמבקשת שאזרחיה ינהגו לפי החוק תופסת אדם שהוא אזרח שוויצרי ולוקחת לו מחשב באופן לא חוקי ובעזרתו מנסה להאשים ישראלים".

ראש רשות המסים טס לשיחת הרגעה בשוויץ

לטענת פרקליטתו של הבנקאי השוויצרי שנעצר, מעצרו היה מעצר שווא - ובעקבות כך הבנק השוויצרי סער עד כדי כך שראש רשות המסים, משה אשר, טס לפני כשבועיים לשוויץ להרגיע את הרוחות. גורם אחר אמר לחדשות 2 כי בעקבות המקרה ניתנה הנחייה לא לשלוח בנקאים שוויצרים ארצה.

ברשות המסים הבהירו שנסיעת מנהל רשות המסים לשווייץ הייתה לצורך הצגת מהלך הילוי מרצון לבכירי מערכת הבנקאות השוויצרית. לטענתם, נושא החקירה לא עלה כלל בביקור.

תיק דגל במלחמה בהון השחור (רויטרס)

לאור כך, נראה כי הפרשה עשויה לעורר בעתיד שאלות בנוגע ליחסי ישראל-שווייץ. גורמים בתחום המסים סבורים כי פרשת העלמת המס עשויה להיות תיק דגל במלחמה של רשות המיסים בהון השחור - זה שהוכרז זה מכבר כ"מכת מדינה".