חקירת קריסת המרפסות בחדרה הסתיימה

כשנה לאחר שמרפסות בבניין קרסו, סיימה המשטרה את מהלכי החקירה בנוגע לנסיבות הקריסה וההערכה היא כי ישנה תשתית ראיייתית טובה בפרשה. כעת ייאלצו הדיירים, שרובם סיכמו על פיצוי של מאות אלפי שקלים מהקבלנים, להמתין להכרעת הפרקליטות בנושא

המרפסות שקרסו, ארכיון (אלון שני, חדשות 2)

התפתחות בפרשת קריסת המרפסות: בחדרה: המשטרה סיימה היום (שלישי) את חקירת נסיבות קריסת מרפסות הבניין של חברת "גינדי השקעות" לפני כשנה. ממצאי החקירה הועברו לידי המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה, שצפויה להכריע בהמשך בנוגע להליך המשפטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החקירה נוהלה על ידי מחלק ההונאות במחוז חוף, בפיקודו של רפ"ק רוני סופר. במשטרה מעריכים כי נבנתה תשתית ראייתית טובה בחקירה. דיירים בבניין הסמוך, שמנהלים בימים אלה תביעה לביטול חוזה המכר עם היזמית, מסרו בתגובה לחדשות 2: "אנחנו התרענו על כך כבר מהיום הראשון - זה לא עוד ליקוי בנייה קטן שנסגר בין קבלן לרוכש, נעשו מעשים חמורים בעלי אחריות פלילית שעליהם יש לתת את הדין".

השכנים הדגישו כי "זה ארוע בעל השפעה אדירה על ענף הבנייה בכלל ומעמד הביניים שמעוניין לרכוש דירה בפרט - האמון שלנו בחברת גינדי לא קיים מהרגע שהבנו שסיכנו את המשפחות שלנו ועל כך שמכרו לנו מלכודת מוות. מעולם לא היינו רוכשים דירה מגינדי אם היינו יודעים שככה יסכנו את חיינו. בל נשכח שקריסת המרפסות התרחשה בסמוך לרחוב ולגני הילדים שרק בנס זה קרה בשעה שבה לא היו כלל עוברי אורח ברחוב".

פיצוי לעשרות דיירים בבניין

לפני כחצי שנה פורסם לראשונה בחדשות 2 כי חברת "גינדי השקעות" הגיעה לסיכום עם 29 מדיירי הבניין בחדרה, ותשעה דיירים נוספים עדיין לא הגיעו להסכמות עם החברה. על פי הדיווח, הפיצוי לדיירים הוא בסך של כ-250 אלף שקלים שיינתנו לכל אחד מהדיירים שהגיעו להסכמה עם גינדי השקעות - כ-6.3 מיליון שקלים לכל הדיירים בסך הכל.

הפיצוי לא הוענק על נזק פיזי שנגרם לדירות, אלא על אובדן ערך מכיוון שככל הנראה יהיה קשה מאוד למכור דירות בבניין הזה בשנים הקרובות, וגם אם יימכרו - יהיה זה במחיר נמוך משמעותית ממה שהדיירים ציפו לקבל. גורמים בענף אמרו אז לחדשות 2 כי מדובר בפיצוי שנחשב גבוה, אבל ככל הנראה כדאי לגינדי השקעות כדי לשים את הפרשה הזו מאחוריה.

הדירות המשופצות צפויות להימסר לדיירים עד סוף דצמבר 2014. במידה וטרם יושלמו העבודות בבניין עד למועד זה, יידחה מועד המסירה ל-31 במרץ 2015. תאריך המסירה יהיה כפוף לקבלת טופס 4 מעיריית חדרה ולאישור הקונסטרוקטור המקובל על הצדדים.

מנכ"ל גינדי השקעות: "לקחנו אחריות לאורך כל הדרך"

בנוסף, גינדי השקעות התחייבה לשאת בתשלום חודשי לכל אחד מהדיירים עד למסירת הדירות, בסך 7,500 שקלים, וכן לשאת בתשלומים לכלל הדיירים בסך כולל של כ- 6.3 מיליון שקלים. יחד עם זאת, התחייבה גינדי השקעות לשאת בעבור הדיירים בעלות דמי ביטוח במשך שנתיים ממסירת החזקה בדירות.

"ההסכם שהצלחנו לגבש עם 25 הרוכשים בבניין שבו קרסה המרפסת - הוא תולדה של המדיניות שהנהגנו של לקיחת אחריות מלאה על הדיירים שרכשו מאתנו את הדירות", אמר לפני כחצי שנה אורי לוי, מנכ"ל משותף בגינדי השקעות.

"השקענו מאמצים ומשאבים עצומים בטיפול בבעיותיהם, במציאת פתרונות דיור איכותיים לתקופת הביניים עד להשלמת הבדיקות והעבודות בשני הבניינים והשבתם של הדיירים לחיים תקינים כפי שתכננו מלכתחילה לשביעות רצונם המלאה", הוסיף לוי. "כל זאת מבלי להמתין לבירור ולמיצוי הדין עם האחראים למחדל הבניה. אנו מתכוונים להמשיך ולנהל משא ומתן הוגן ופתוח עם יתר הדיירים, מתוך שאיפה כנה ומתוך רצון אמיתי להגיע להבנות ולסיכומים עם כולם".