חשש בפלורנטין מהמציצן שלא נתפס: "אני רועדת, זה עוד ייגמר באסון"

תושבות בשכונה בדרום בתל אביב התלוננו לאחרונה על מציצן, ואף ניסו ללכוד אותו בעצמן. המשטרה עצרה חשוד אך שחררה אותו לאחר יומיים, ותושבות השכונה דואגות. "אני ישנה במיטה עם שוקר חשמלי וגז מדמיע", סיפרה אחת מהן. המשטרה חוקרת

חשש בשכונת פלורנטין, ארכיון (פלאש 90, תומר נויברג)

המציצן שמטריד את שנתן של תושבות דרום תל אביב: בתקופה האחרונה נאספו עדויות רבות של נשים בשכונת פלורנטין בעיר שסיפרו על מציצן המביט מבעד לחלונן, לעתים בשעות הבוקר המוקדמות ולעתים באמצע הלילה. באחד מהלילות עמוסי האזעקות בשבוע שעבר החליטה אחת מתושבות השכונה להעלות לדף הפייסבוק של תושבי פלורנטין תמונות של אדם אותו זיהתה, לאחר שלטענתה הציץ מבעד לחלונה. האדם בתמונה נעצר על ידי המשטרה אך לאחר מספר ימים שוחרר, וכעת נשות השכונה מחשבות את צעדיהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יעל (שם בדוי), תושבת פלורנטין בשנות ה-30 המוקדמות לחייה, לא חשבה שתרכז סביבה כל כך הרבה בנות שעברו את החוויה הקשה הזו. "הייתי בביתי בשעת בוקר מוקדמת, לבושה בתחתונים בלבד, ופתאום ראיתי בחור עומד ובוהה בי מהחלון", סיפרה. "אני אמנם מתגוררת בקומת קרקע, אך החלון גבוה יותר ולא ניתן להביט פנימה מבלי להתכוון לכך. מיד התחלתי לצרוח והזעקתי משטרה. ניידת הגיעה בערך רבע שעה לאחר מכן, והמציצן כמובן כבר לא היה שם".

יעל, שהייתה נחושה לשים סוף לתופעה המבהילה, התלוננה במשטרה ושם נאמר לה כי ישלחו סיור ויסייעו לה לאתר אותו. לאחר שהמשטרה ביטלה את הסיור שתוכנן לשלוח, החליטה הצעירה בעצמה לעשות מעשה וארגנה מארב.

מארב למציצן

היא המתינה בביתה יחד עם חבר קרוב ומינתה "כיתת כוננות" של חברים מהאזור שיקפצו בעת צרה ויתפסו אותו על חם. באותו הערב אמנם לא עלה בידיהם לתפוס את המציצן, אך יומיים לאחר מכן צוות סיור של מרחב יפתח עצר בחור צעיר, נתין אריתראי העונה לכאורה על תיאורו של המציצן.

את הסיפור הבא רומי (שם בדוי) לא תשכח אף פעם: בשבת בבוקר לפני מספר שבועות היא זיהתה צעיר שנכנס לדירתה בקומה השלישית והתיישב בסמוך למיטתה. "לא ניתן לדמיין את ההיסטריה שהייתי בה", שחזרה. "אני מתעוררת ורואה צעיר מתחבא ליד המיטה שלי, בחור אפריקאי, נשמתי נעתקה. חשבתי שאני חולמת. התחלתי מיד לצעוק - מיימי לא צעקתי ככה כמו חיה שמנסה להרחיק, 'מה אתה עושה פה? מה אתה עושה פה?'

"חזרתי על הצעקה והוא כנראה נבהל ויצא מהדירה, לאחר מכן הוא נעמד ליד הדלת ואמר לי שהוא אוהב אותי והציע לי כסף, סילקתי אותו מהמקום, בעודי מנסה להבין מה קרה כאן", הוסיפה. "כשקרה המקרה לא הגשתי תלונה כי לא הייתי בטוחה שיתייחסו לזה, רק לאחר זמן מה הבנתי שזו בעיה רצינית ולבנות נוספות באזור אירעו מקרים דומים. אני מקווה שעכשיו יחליטו לטפל בבעיה פעם אחת ולתמיד".

נעצר ושוחרר אחרי יומיים. ארכיון (עוז רוזנברג)

"ישנה עם שוקר חשמלי"

עם מעצרו של החשוד, הזמינו את רומי למסדר זיהוי. "הושיבו אותי מול מחשב והראו לי שבע תמונות של זרים מאפריקה וביקשו שאזהה את הבחור - ידעתי להצביע על זה שתמונתו הופצה, אך לא הייתי בטוחה שזה אותו אחד שהיה אצלי בבית", אמרה.

לאחר ששהה במעצר מספר ימים, שוחרר הבוקר החשוד ובתנאי שחרורו הוא הורחק 100 מטרים מדירה אליה לכאורה הוא הציץ. בחקירתו הוא הכחיש את החשדות נגדו ובמשטרה סברו כי לא ניתן יהיה לגבש נגדו כתב אישום בגין העדויות שנאספו.

חלק מהמתלוננות משוכנעות שהחשוד הופיע ערב אחד בחלונן, אך הן מעריכות כי הוא לא המציצן היחיד בשכונה. ענת (שם בדוי) משוכנעת כי הצעיר בחולצה הצהובה שנעצר הוא זה שהציץ מבעד חלונה, והיא מזועזעת מהמחשבה כי עד שתפסו אותו הוא משתחרר חזרה לרחוב, חזרה לשכונה. 

"אני עכשיו רועדת רק מלחשוב על זה, במשך שנה אני ישנה במיטה עם שוקר חשמלי וגז מדמיע", אמרה ענת. "אני גרה בדירת גלריה ובסביבות 3 לפנות בוקר התעוררתי וקמתי לסגור את החלון, כי יש לי חתולה שנכנסת ויוצאת. אז ראיתי אותו, פשוט עומד שם עם מקל של מטאטא, עומד ובוהה פנימה. התקשרתי למשטרה, הם הגיעו יחסית מהר ויצאנו לסיור בשכונה, לא מצאנו אותו וחזרתי לדירה. שעה לאחר מכן הוא הופיע פעם נוספת בחלון, צרחתי ושכן הגיע בריצה והבריח אותו".

בדירה של ענת יש אמנם סורגים, אבל זה לא מרגיע אותה. "המחשבה של לראות את הפנים שלו מביטים אליי מבעד לחלון לא עוזבת את ראשי", אמרה.

"אנחנו מרגישות מאוד לא בטוחות בפלורנטין", סיכמה יעל. "המשטרה אומרת פעם אחר פעם שהיא מטפלת בזה, אבל התחושות וחוסר הביטחון האישי לא משתפרים: רק לפני יומיים מישהי הותקפה מינית ברחוב, לא רחוק היום שבו אחד האירועים האלו ייגמר באסון".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי מרחב יפתח מבצע פעילות סמויה וגלויה באזור. בעקבות התלונות שהוגשו, נעצר חשוד שתיאורו תאם לעדויות שנמסרו, הוא נחקר ולאחר מספר ימים שוחרר לביתו, והחקירה בעניינו נמשכת.