המלצה: בניהו, וינר והרפז לדין

המשטרה תמליץ להעמיד לדין את דובר צה"ל לשעבר יחד עם מי שהיה ראש לשכתו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. מסתמן כי ההמלצה תהיה רחבה יותר ותכלול גם את אשכנזי עצמו ומזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט

יועמדו לדין? בניהו, הרפז ווינר (דו"צ, פלאש 90, חדשות 2)

המשטרה תמליץ להעמיד לדין את דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו, ראש לשכת הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר ואת בועז הרפז בפרשת מסמך הרפז. מסתמנת האפשרות שההמלצה אודות ההעמדה לדין תהיה רחבה יותר, ותכלול גם את הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואת מזכיר הממשלה, ומי שהיה בעבר הפרקליט הצבאי הראשי, אביחי מנדלנבליט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החשדות שמועלים נגד המעורבים בפרשה נוגעים לעבירות של שיבוש הליכי משפט, מרמה והפרת אמונים והשמדת ראיות. חקירת פרשה מסמך הרפז נמצאת כעת בשלבי סיום, אך עדיין לא ברור אם בעקבות עדותו אתמול של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, תידרש חקירה נוספת של מי מהחשודים בפרשה.

חקירת המשטרה בפרשה במתכונתה הנוכחית החלה לפני שנה בעקבות חקירה וחשיפת מסמכים חדשים בידי מצ"ח. גורמים מטעמו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי מסרו כי הוא "לא קיבל כל הודעה והמשטרה אף הכחישה את ההדלפה. מכל מקום, הוא בטוח בצדקתו וברשויות האכיפה ומקווה שהחקירה תהיה ממצה, לרבות הטענות הקשות בקשר להתנהלות שר הביטחון לשעבר ברק".

בחודש יוני השנה העיד ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת הפרשה על היחסים, מנקודת מבטו, בין שר הביטחון לשעבר אהוד ברק לבין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. ראש הממשלה העיד בלשכתו בפני בכירים באגף החקירות של המשטרה. החקירה התאפשרה אחרי אישור של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן. עוד העיד ראש הממשלה על פרשה ביטחונית חסויה, שעל פי החשד פרטיה הודלפו לעיתונאים על ידי אשכנזי ואנשיו.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי (AP)

סערת פרשת מסמך הרפז החלה ב-6.8.10, אז פרסמו כתבי חדשות 2 אמנון אברמוביץ' ורוני דניאל בתכנית "אולפן שישי" מסמך שלגביו נאמר כי הוא מהווה דרך פעולה מוצעת כדי שאלוף (במיל') יואב גלנט ימונה לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל. זמן קצר לאחר מכן הודיעה המשטרה, כי נמצאה תשתית ראייתית נגד סא"ל בדימוס בועז הרפז בעבירות של זיוף בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע. בהודעה צוין, בין השאר, כי ממצאי החקירה העלו, כי יוצר המסמך ומחברו הוא הרפז, אשר על פי החשד עשה שימוש בפרטים שאותם אסף במשך חודשים בשיחות ובפגישות עם גורמים שונים, מתוך הצבא ומחוצה לו.

פרסום מסמך הרפז גרם לסערה גדולה במערכת הביטחון ובציבור הישראלי. פרסום מסמך הרפז והעיסוק בו הקצינו את מערכת היחסים הקשה ששררה בין השר ברק לבין הרמטכ"ל דאז, רא"ל (מיל') אשכנזי, ובין בעלי תפקידים בכירים בסביבתו הקרובה של כל אחד מהם (בעיקר בין ראש מטה השר לבין עוזר הרמטכ"ל אל"ם וינר ודובר צה"ל דאז, תא"ל (מיל') בניהו).