רונאל פישר שוחרר ממעצר וחזר לבית המשפט

ערעור המדינה על שחרורו של הרוצח משה בן איבגי מהכלא בבית המשפט העליון הפך לא רק לדיון משפטי עקרוני על ההתחייבויות הבינלאומיות של ישראל, אלא גם לפעם הראשונה בה נראה עו"ד רונאל פישר בציבור מאז שנעצר לפני חודש וחצי. פישר עצמו סירב לדבר עם עיתונאים בסיום הדיון אך הוא טען בפני השופטים במהלכו

עורך הדין רונאל פישר הופיע היום (ה') בבית המשפט העליון בירושלים, לראשונה מאז ששוחרר ממעצר בית. פישר השתתף בדיון בו ייצג את רוצח נהג המונית דרק רוט ז"ל, משה בן איבגי. הדיון עסק בהמשך כליאתו בישראל של בן איבגי לאחר שהוסגר מארגנטינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ו"ד רונאל פישר חשוד שהציע לאלון חסן, היו"ר המודח של ועד עובדי נמל אשדוד, לשלם לו סכומי כסף נכבדים שיועברו לקציני משטרה בתמורה למידע מתיקי החקירה המתנהלים נגדו.

הפרשה נחשפה לאחר מעצרו של חסן לפני מספר חודשים, כשבמהלך חקירתו חשף בפני החוקרים את ההצעה שקיבל מפישר. לדבריו, פרקליט הצמרת יצר עמו קשר וביקש לייצג אותו, הוא ביקש ממנו בנוסף 150 אלף דולר שאותם יעביר כביכול לקציני משטרה שאותם הכיר עבור מסירת מידע רגיש שעשוי לסייע לו להתחמק מעונש.

עו"ד פישר שהה שבועיים במעצר ולאחר מכן במעצר בית

לאחר חשיפת הפרשה בתחילת חודש יולי עו"ד פישר נשלח לשבועיים מעצר, ולאחריהם הוא נשלח לעוד 12 יום במעצר בית, בשל מצבו הרפואי. 

הדיון עצמו נסוב על ערעור לבית המשפט העליון בנוגע להחלטת בית המשפט המחוזי הקובעת כי משה בן איבגי, שרצח את נהג המונית בהיותו בן 14 ביחד עם ארבל אלוני, בשנת 1994. בית המשפט המחוזי החליט לעמוד בהתחייבות של ישראל לרשויות החוק בארגנטינה שהסגירו את בן איבגי לאחר שנמלט מהארץ, לפיהן הוא אמור להשתחרר מהכלא בהמשך החודש.

משה בן איבגי, ארכיון (דוברות משטרת ישראל)

נקודת המחלוקת

הסיבה לכך היא הכללת תקופת המעצר שלו בארגנטינה, שעומדת על יותר מארבע שנים, כחלק מהעונש אותו אמור לרצות בישראל. המחוזי קבע כי החוק עומד מעל כל נאשם, ואין למדינה סמכות להכיל ענישה שונה על בן איבגי.

הפרקליטות ערערה על ההחלטה, וטענה כי בן איבגי צריך להשלים את מאסרו ללא חישוב תקופת המעצר, למרות ההתחייבויות לרשויות בארגנטינה.

בית המשפט העליון טרם הכריע בנושא, אך החליט כי בן איבגי לא ישוחרר בהמשך החודש אלא יישאר בכלא עד שהשופטים יקבלו החלטה סופית בערעור.