צעיר ערבי כתב "מוות ליהודים" - ונעצר

תושב השטחים שעבד באולם אירועים במרכז הארץ כתב בפייסבוק "מוות ליהודים" - ונעצר. בית משפט השלום בתל אביב ביקר את ההחלטה לעצור את החשוד וקבע כי "במדינה דמוקרטית המקדשת את חופש הביטוי אין מקום למעצרם של אנשים בשל התבטאויות בלבד"

סטטוס מסית בפייסבוק הוביל לסערה (רויטרס)

נעצר בגלל סטטוס מסית - ושוחרר: משטרת מחוז דן ביקשה להאריך בשלושה ימים את מעצרו של תושב השטחים, בן 24, משום שפרסם סטטוס בפייסבוק בו כתב "מוות ליהודים". הצעיר צירף לסטטוס גם תמונה של טנק מפויח. בית המשפט דחה את בקשת המשטרה, שחרר את העצור בתנאים מגבילים וביקר את דבר מעצרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבקשת המעצר שהגישה המשטרה עולה כי הצעיר עבד באולם אירועים באזור בני ברק. המשטרה הוזעקה לאולם על ידי עובדים אחרים שראו את הסטטוס המסית. עוד עולה מהבקשה כי החשוד נעצר גם בחשד לשהייה בלתי חוקית בארץ.

בדיון בהארכת המעצר טען סניגורו של החשוד כי לא מדובר בהתבטאות שמהווה עבירה פלילית. לדברי הסניגור: "אנשים ואפילו פוליטיקאים מתבטאים בימים אלו בצורה בוטה. הדברים נאמרו במסגרת חופש הביטוי. לעצור אנשים על התבטאות בפייסבוק זה חסר טעם".

"אין מקום למעצר בשל התבטאויות בלבד"

שופט בית משפט השלום בתל אביב, איתי הרמלין, קיבל, כאמור, את טענות הסניגור ושיחרר את הצעיר בתנאים מגבילים. בהחלטתו ביקר השופט את החלטת המשטרה לעצור את הצעיר וכתב כי "מדובר בתקופה של מתח ביטחוני וחברתי שמשלהבת את היצרים וגורמת לאנשים להתבטא לעיתים בתוקפנות ותוך פגיעה ברגשות הזולת".

עוד קבע השופט כי "במדינה דמוקרטית המקדשת את חופש הביטוי, אין מקום למעצרם של אנשים בשל התבטאויות בלבד, כל עוד לא מדובר בשידול לביצוע עבירה או בקריאה מובהקת לפגוע באחר".