חשד: העלילה על חף מפשע שפגע, הרג וברח

חקירת תאונת פגע וברח הובילה לסיפור שיכל להיגמר עם הרשעת חף מפשע: עדה לתאונה קטלנית מסרה ממצאים שרק עד אמיתי לתאונה יכל לדעת. בעקבות עדותה נעצר אדם שהכחיש כל קשר לתאונה. השוטרים חקרו וחיפשו ממצאים נוספים, ומצלמות אבטחה בתחנת דלק גילו שהיא נסעה לכיוון התאונה ברכבו של החשוד האמיתי שלבסוף גם הודה במעשה

זירת תאונת פגע וברח, אילוסטרציה (רפעת עכר)

לפני כחודש וחצי אירעה תאונת פגע וברח קטלנית בכביש 25, סמוך לדימונה. למשטרה הגיעה עדות מאישה שטענה כי ראתה את האדם שביצע את התאונה - והיא תיארה פרטים שרק מי שנכח בזירה יכל לדעת. השוטרים עצרו את האיש, אבל הוא הכחיש כל קשר לתאונה. רק בהמשך, בבחינת צילומי מצלמות האבטחה, התברר כי הוא דובר אמת והחשוד הוא צעיר אחר תושב הפזורה הבדואית שהודה בביצוע התאונה. כעת המשטרה שואלת: מדוע הצעירה העלילה על אדם חף מפשע שדרס וברח?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום התאונה, בשעה חמש בבוקר, מצאו השוטרים צעיר בן 20 ללא רוח חיים בשולי כביש 25, סמוך לצומת הכניסה לדימונה. מותו של הצעיר נקבע על ידי רופא מד"א שהגיע למקום. שוטרים שהגיעו לזירת התאונה זיהו כי מדובר בתאונת פגע וברח קטלנית והם הזמינו צוות זיהוי פלילי שאסף ראיות בזירה.

יממה לאחר התאונה, הגיעה צעירה בשנות ה-20 לחייה, תושבת דימונה, שסיפרה לחוקרים שהיא ראתה את התאונה. היא גם טענה שהיא יודעת מי היה הנהג וסיפקה פרטים שנראו לחוקרים מהימנים. בעקבות העדות הזו, נעצר החשוד אותו תיארה הצעירה - תושב דימונה. השוטרים הטיחו בו כי הוא זה שביצע את התאונה.

הכחיש בתוקף

לכל אורך חקירתו הכחיש החשוד בתוקף כל מעורבות בתאונה. למרות תרגילי חקירה שונים שביצעו השוטרים הוא סירב להודות במעורבות באירוע. המשטרה הייתה במבוי סתום: מצד אחד היו בידיהם את עדויות הצעירה, אך בלי הרכב הפוגע ובלי הודאה באשמה של הנהג, השוטרים לא יכלו להתקדם בחקירה.

החוקרים שלחו צוות זיהוי פלילי לבצע תחקור שני, ומקיף יותר, של זירת האירוע. בין השאר נאסף התיעוד מעשרות מצלמות אבטחה שהיו פרוסות באזור הסמוך לזירת התאונה. אז גילו השוטרים בפיקודו של סנ"צ אבי כהן דבר מפתיע: המצלמות הראו את הצעירה נכנסת לרכב בתחנת דלק ונוסעת לכיוון הכביש שבו אירעה התאונה. החוקרים איתרו את בעלי הרכב שבו נסעה.

אז התברר כי בעליו של הרכב בו נסעה הצעירה הוא החשוד העיקרי בתאונה. מדובר בצעיר בן 24 תושב היישוב הבדואי חורה שמצפון מזרח לבאר שבע. במהלך חקירתו הוא נשבר, הודה בביצוע התאונה ושיחזר את המעשים שלו. השוטרים הצליחו גם לאתר את הרכב, והממצאים הפיזיים שהיו בו קישרו אותו לזירת התאונה הקטלנית.

מה הקשר בין 'העדה' לבין החשוד בביצוע התאונה?

תחילה, התושבים ביישוב הבדואי בו התגורר ההרוג בתאונה טענו שהתאונה הייתה פשע שנאה - שכן האיש שנעצר בהתחלה, בגלל עדות הצעירה, הוא יהודי שאוהד קבוצת כדורגל מסוימת שגרמה לתושבים לקשר בינה ובין שנאת ערבים. לאחר המעצר וההודאה באשמה של הצעיר הבדואי, השוטרים בראשות מפקד מרחב הדרום ניצב יורם הלוי הלכו אישית למשפחת ההרוג להודיע לו כי אדם אחר הודה בהריגתו של בנם בתאונה.

החשודה שבדתה את הסיפור אותרה בהמשך. היא נעצרה בידי המשטרה ומחר היא תובא בפני בית המשפט לדיון בהארכת מעצרה. כעת בודקים השוטרים את הקשר שבין הצעירה לחשוד בביצוע התאונה, והם שואלים מה היה המניע שלה להעליל עלילה על אדם חף מפשע.