פרישת בן אליעזר: החוקרים מעריכים - סכומי הכסף גבוהים משדווח

במשטרה מעריכים כי בן אליעזר קיבל סכומים גבוהים יותר משדיווח, בסך של מיליוני שקלים, שחלקם הופקד בהמחאות ב"צ'יינג'" שכבר נסגר - כדי לטשטש עקבות. במקביל, ייבדקו מקורות המימון של נכסי הנדל"ן של ילדיו

ייחקר בימים הקרובים. בן אליעזר (AP)

בן אליעזר פרש מהמרוץ, אך החקירה נמשכת: המשטרה אמנם דחתה את החקירה שתוכננה להיערך הערב (שבת) בשל פרישתו של ח"כ בן אליעזר מהמרוץ לנשיאות ובשל מצבו הרפואי, אך החוקרים כבר נערכים להמשך התשאול. החשש לבריאותו של בן אליעזר מרחף מעל החקירה המסתעפת, שבה נבדק החשד כי סכומי הכסף שהועברו אליו גבוהים מכפי שדווח ביממה האחרונה, ומגיעים למיליונים רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת החקירה, בודקים החוקרים את החשד שלפיו הופקדו עבור בן אליעזר במשך שנים המחאות בצ'יינג' שכבר נסגר, שממנו הוא משך לכאורה מיליונים ובכך ניסה כנראה לטשטש את העקבות של ההפקדה והמשיכה.

במשרד המשפטים קיוו שבן אליעזר יספק הסבר ולא תידרש חקירה באזהרה, וגם חשבו להציע לו בדיקת פוליגרף כדי שהוא יוכל אפילו לחזור ציבורית למרוץ הנשיא, אך דבר זה לא יצא אל הפועל לבסוף. מנגד, טוען בן אליעזר כי ההלוואה שקיבל חוקית ונעשתה על ידי מנהל עסקיו של נניקשווילי, אך במשרד המשפטים אומרים כי גודל ה"הלוואה" ומועד הפירעון מעוררים תמיהה.

בהמשך החקירה, שצפויה ככל הנראה להימשך מחר, החוקרים יבדקו גם את מקורות המימון של בתיהם של בניו של בן אליעזר, ונכסי נדל"ן אחרים ברשותם, מכיוון שייתכן שחלק מהכספים הועברו למטרות אלו. במשטרה אומרים שמצב בריאותו של בן אליעזר יהיה פקטור חשוב בהמשך החקירה, ובשל כך גם נדחתה החקירה שתוכננה הערב.

בן אליעזר יעומת עם ראיות חדשות

בן אליעזר אמור להציג השבוע בחקירתו את החוזה שעליו, לטענתו, חתם עם איש העסקים אברהם נניקשווילי, על ההלוואה לצורך מימון רכישת הדירה. בחקירתו טען כי יש חוזה חתום ומסודר, למרות שהוא לא החזיר אגורה לנניקשווילי. לטענת אנשיו של בן אליעזר, על פי המועדים שנקבעו בלוח הזמנים של ההלוואה - המועד הראשון עוד לא חל.

מעבר לכך הוא גם ייחקר על סכום כסף נוסף של כ-350 אלף דולר שקיבל מקרוב משפחתו בצ'ק בנקאי - שעליו יש לחוקרים ראיות. בשני המקרים, גם בהלוואה שהוא קיבל מנניקשווילי וגם בחשד לסכום הנוסף, עליו הוא לא דיווח לרשויות כנדרש, על פי ההערכות.

המידע הגיע לחוקרים בתחילת השבוע, כהסתעפות של פרשת נמל אשדוד בעקבות בדיקה של חוקרי המשטרה בחשבונות הבנק של אברהם נניקשווילי בכל הקשור למעורבותו במגעיו עם אלון חסן. אז, כך מתברר, הם גילו סכומי כסף שהועברו לח"כ בן אליעזר. לאחר מכן, ביום ה', נשקל האם לפתוח בחקירה כבר בסוף השבוע או לדחות אותה לאחרי הבחירות לנשיאות, ביום ג' הקרוב.

החשד: קיבל מיליוני שקלים שלא כדין

החוקרים הציגו בסוף השבוע לבן אליעזר מידע, לפיו יותר משנתיים וחצי קיבל 400 אלף דולר מאיש העסקים - לצורך מימון רכישת הפנטהאוז שלו ביפו. "מכרתי את הבית שלי בראשון לציון, לקחתי את כל החסכונות שלי ושל דולי וקנינו. מה שלא, השלמנו בהלוואות", סיפר לפני מספר חודשים בן אליעזר לתוכנית "אנשים" על הרכישה.

בחקירתו לא הכחיש המועמד לנשיאות כי נניקשווילי העביר את הכסף, אך הדגיש כי מדובר היה בהסכם הלוואה בינו לבין איש העסקים, שהוא חברו מזה 10 שנים.

זה אינו הסכום היחידי שבן אליעזר קיבל, על פי החשד, קרוב משפחה העביר לו 350 אלף דולרים ביוני 2012 בצ'ק בנקאי שנכנס לחשבונו. מקורביו טוענים כי גם הסכום הזה הועבר לפי חוק ויש לו הסבר מלא לכך שיינתן בבוא העת. גם איש העסקים נניקשווילי נחקר באזהרה וטען כי העביר לפואד את הכספים - אך הכל היה כחוק.