כך נחשפו החשדות נגד בן אליעזר

כיצד מצא עמו המועמד לנשיאות עומד במרכזה של חקירה? מהרשות להלבנת הון, דרך הצהרת ההון וחשבונות הבנק שנבדקו ועד לדילמה שעמדה לפתחם של היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה – תרשים הדרך שהובילה לבדיקת החשדות נגד בן אליעזר

דילמה קשה לפני המירוץ (AP)

כך הסתבך בן אליעזר: הגפרור שהצית את החקירה נגד המועמד בבחירות לנשיאות, ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר היה ברשות לאיסור הלבנת הון - שם שמו לב לכתבה עיתונאית, שבה הוזכר הקשר בין איש העסקים אברהם נניקשווילי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרשות לאיסור הלבנת הון העבירה את החומר לפרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, והיא מסרה את החומרים ביום שני בערב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. למחרת, ערב החג, אספו כל הגורמים את החשבונות ופנו ליועץ המשפטי של הכנסת לקבל את הצהרת ההון של חבר הכנסת - שם לא היה כל סימן לכספים שהתקבלו.

לאחר מכן פנו למבקר המדינה, כיוון שבן אליעזר כיהן גם כשר בתקופה הרלוונטית - וגם בהצהרת ההון שלו כשר לא נראו עקבות לכספים שהתגלו.

אחרי החג, התכנסו כלל הגורמים לבחון את הצהרות ההון וחשבונות הבנק ביחד עם המשטרה. בשעת ערב, הלכו כולם לחתונת בתו של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, ואחרי שנפגשו גם שם - שבו לעבודה.

כשמדובר בערב הבחירות לנשיאות התעוררה דילמה קשה - האם לפתוח בחקירה נגד המועמד שתפגע בסיכוייו במירוץ? הדילמה היתה קשה, אך ההחלטה קלה: לפתוח בבדיקה ולא בחקירה.

הבוקר התקשר ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תנ"צ אפרים ברכה, לחבר הכנסת בן אליעזר והזמין אותו לבדיקה. ביחידה הארצית הציגו לו מידע על 400 אלף דולר שהועברו אליו לכאורה מאיש העסקים אברהם נניקשווילי, וכמו כן גם הפקדת מזומנים, שלטענת פואד, הועברו לו מבנו.

לאחר שהחלה גביית העדות, נאלצו החוקרים להודיע לבן אליעזר שהעדות הופכת לחקירה באזהרה שכן הוא חשוד בביצוע עבירות פליליות. החקירה הופסקה באמצע בגלל טיפול דיאליזה שהיה צריך פואד לעבור ומחר הוא צפוי לשוב ללהב 433 להשלמת החקירה.