הילדים גילו מטען בגן: "דמיינתי בום ואנשים צורחים"

שלושה חברים שיצאו לשחק בגן ציבורי בבת ים נדהמו לגלות מטען חבלה בין השיחים. "הרמתי שקית ובפנים הייתה מטלית. כשהזזנו אותה ראינו את המטען", סיפר אחד הילדים שקיבלו תעודות הוקרה מהמשטרה. "התכוננו לגרוע מכל, מישהו יכול היה למות", שחזר ילד אחר. נער בן 14 הואשם כי השיג מטען כדי לפגוע באדם שהסתכסך עם אחיו‎

כתב אישום הוגש הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד נער בן 14 מחולון בגין הטמנת מטען חבלה בגן ציבורי שנועד במקור לפגוע בעבריין שהסתכסך עם אחיו השפוט למאסר עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע יכול היה להסתיים אחרת אילולא שני אחים וחברם, בני 12 ו-13, מצאו את המטען ודיווחו למשטרה. "ראיתי גזע עץ והייתה שם שקית לבנה מהסופר ובתוכה חול", סיפר אחד הילדים. "הרמתי אותה ויצאה משם מטלית. חבר שלי הגיע, משך את המטלית ואז ראינו שזה מטען".

"הייתה בהלה גדולה ובהתחלה נלחצנו, אבל הבנו שצריך לעשות את הדבר הנכון", תיאר ילד אחר. "חשבנו שאולי נצא מזה בשלום, אבל צריך להתכונן לרע מכל. אם מישהו אחר ייגע בזה הוא יכול להיפגע ואולי אפילו למות".

המטען שנחשף (חטיבת דוברות המשטרה)

"פחדתי על הילד שלי"

בן ה-13 הוסיף כי אחרי התגלית המפחידה הם החליטו לברוח ולהתקשר למשטרה. "דמיינתי בום והרבה מאד אנשים צורחים", תיאר הילד. "זה היה יום שישי ובאותה שעה היו שם הרבה מאד אנשים, ילדים קטנים וסבתות". לדבריו, מה שעזר לו לזהות כי מדובר במטען היה משחק מחשב שהוא מכיר.

אמו היתה נלהבת פחות מתעוזתם של הילדים. "אחרי שבני אמר שמצא פצצה והחזיק אותה ביד, פחדתי על הילד שלי", אמרה האם, אך הדגישה: "זה מאוד חשוב מה שהוא עשה, אמרתי לו כל הכבוד".

"היינו יכולים למצוא עצמנו באירוע אחר לחלוטין, גרוע הרבה יותר", הוסיף אביהם של האחים. "הבטן שלי מתהפכת רק מלחשוב על הילדים שלי נוגעים במטען. אני שמח להיות בצד הטוב של האירוע הזה. זה חלק מלהיות אזרח ואני גאה בבנים שלי".

הגן שבו נמצא המטען (חטיבת דוברות המשטרה, מחוז תל אביב)

השוטרים הגיעו אל מעבדת נפץ בבניין

לפי כתב האישום, שהגישה היום פרקליטות מחוז תל אביב, הנער בן ה-14 שנאשם כי הניח במקום את המטען, רצה לפגוע באדם אחר שככל הנראה גרם חבלות לאחיו. הוא פנה לנאשם נוסף, תושב רמת גן בן 29, וביקש ממנו עזרה.

הנאשם נענה ובסוף חודש אפריל נסע הקטין מבת ים לרמת גן, שם מסר לו הצעיר שקית ובתוכה מטען חבלה. בכתב האישום צויין כי, כשבוע לאחר מכן, ניסה הקטין יחד עם אדם אחר להטמין את מטען החבלה בבית העסק של מי שפצע את אחיו בקטטה, אולם אחרי שגילו כי אשתו נוכחת במקום - השניים חזרו בהם.

אך בכך לא תמו הדברים. כמה ימים אחר כך, לקח בן ה-14 הקטין את מטען החבלה והטמין אותו במקום מסתור בגן בבת ים. הקטין נעצר ובעקבות המידע שמסר, פשטו בלשי המשטרה על הדירה שבה מתגורר הנאשם שהעביר לו את המטען ובפנים נדהמו למצוא מעבדה לייצור מטעני חבלה.

"איתרנו מעבדת נפץ בבניין שבו גרים בשלווה אנשים נורמטיביים", ציין מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו ושיבח את הילדים שחשפו את המטען. "הילדים הנהדרים הללו הוכיחו אחריות חברתית שראויה להערכה וראויה לכל שבח". הקטין והצעיר מרמת גן נאשמים בעבירות של נשיאה והובלת נשק.