השחיתות בנמל אשדוד: המשטרה מנסה לגייס עד מדינה

נמשכת חקירת פרשת השחיתות, שבמסגרתה נעצרו 15 בכירים בהנהלה ובוועד העובדים ,והמשטרה מנסה לגבש הסכם עד מדינה עם אחד העובדים שנעצרו, כדי שיעיד נגד אלון חסן ורשת העסקים שהקים. מחליפו של חסן בוועד: "מאמינים שהוא ייצא זכאי"

חקירת פרשת השחיתות בנמל אשדוד נמשכת: אלון חסן, יו"ר ועד העובדים, צפוי להיחקר גם היום לאחר שמעצרו הוארך אתמול בשבעה ימים. במקביל, מנסה המשטרה להגיע להסכם עד מדינה עם אחד העובדים הבכירים שנחקרו ונעצרו במסגרת הפרשה, מתוך תקווה שיסכים להעיד נגד חבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשטרה סבורים כי בידיהם מספיק ראיות נגד המעורבים בפרשה החמורה, אך מאמינים כי עדות של אחד מאנשי המפתח "תסגור על יתר החשודים". חקירת המעורבים תימשך לאורך השבוע הקרוב, לאחר שאתמול החל מצעד של נחקרים, בהם גם דמויות בולטות למשרדי יחידת להב 433 בלוד.

בין הנחקרים, גם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי שמסר עדות למשטרה. אשכנזי היה שותף בחברת "שמן", שבעליה ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי עוכבו אתמול לחקירה בעקבות קשרים שניהלו לכאורה עם יו"ר ועד עובדי הנמל, אלון חסן, אחד החשודים המרכזיים בפרשה. "הכל טוב", אמר הבוקר בן זקן מחוץ לביתו, "נחקרתי אתמול, עניתי לשאלות החוקרים. הכל בסדר גמור וממשיכים כרגיל".‎

בעקבות מעצרו של חסן, וההחלטה להאריכו בשבעה ימים, הוחלט בהסתדרות העובדים להעביר את סמכויותיו לעובד אחר בנמל, אבינועם שושן, שיכהן כממלא מקום עד לסיום החקירה. "אנחנו סומכים על הקדוש ברוך הוא, בית המשפט והמשטרה, ואל יתהלל חוגר כמפתח", אמר הבוקר שושן, שטען כי העובדים מאמינים שחסן ייצא זכאי למרות החקירות.

נעצר, יו"ר הוועד אלון חסן (פלאש 90)

מעצרו של חסן הוארך בשבעה ימים: "החקירה משרתת צד פוליטי"

אתמול הוארך בשבעה ימים מעצרו של חסן ושל שישה חשודים נוספים במהלך דיון שנערך בבית משפט השלום בפתח תקווה. חסן חשוד בשורה של עבירות מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים ובקבלת שוחד, אך פרקליטו בחר לתקוף דווקא את שר התחבורה ישראל כץ, שלטענתו פעל מאחורי הקלעים בחקירת הפרשה.

"החקירה מתנהלת באופן חד צדדי ומשרתת צד פוליטי הנמצא עמו במאבק דמים על כסף ועוצמה", טען עורך הדין בני כץ, פרקליטו של חסן. השר כץ לא נשאר חייב, ובעמוד הפייסבוק שלו התייחס לפרשה: "כמו שהבטחתי בעבר, אני אמשיך לקדם את הרפורמה בנמלים למרות הלחצים והאיומים. אני סומך על רשויות החוק שיעשו את עבודתם נאמנה".

בהחלטתו ציין השופט כי ישנו חשד סביר ואף למעלה מכך הקושר את חסן לעבירות שהציגו בפניו נציגי המשטרה. "לא מצאתי אחיזה בהערת עורך הדין על התערבות צד פוליטי, אפילו לא באופן חלקי", הדגיש השופט.

העיד, הרמטכ"ל לשעבר (AP)

מלבד חסן, הוארך בשבעה ימים מעצרו של דוד חסן, עובד בכיר נוסף ושל שני חשודים נוספים ששמם נאסר לפרסום. בנוסף, הוארך מעצרו של שוקי סגיס, מנכ"ל הנמל לשעבר ושל עובד נמל ששמו נאסר לפרסום בחשד למעורבות בפרשה. חשוד נוסף נשלח למעצר בית למשך יממה.

מממצאי החקירה, שנחשפו בין היתר בתחקיר "אולפן שישי" בחודש יוני האחרון, עלה חשד כי העובדים הבכירים יצרו מנגנון לקידום עניינן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורבים להם ואשר מספקות לחלקם רווחים במישרין או בעקיפין, זאת בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מאותן חברות. במסגרת הפרשה נעצרו ועוכבו לחקירה 15 בני אדם, מרביתם עובדי הנמל.

החוקרים מחזיקים במידע שנאסף מהאזנות ומעקבים שבוצעו אחר החשודים, שמבססים את החשדות למעשים החמורים שמייחסים להם - שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה והלבנת הון. במשטרה סבורים שמדובר בתעשיית הונאה וסחיטה שאפשרה לחלק מהחשודים לגרוף מיליוני שקלים לכיסם. אתמול בבוקר, כשהפכה החקירה הסמויה לגלויה, ערכו חוקרי יחידת להב 433, בשיתוף עם רשות המיסים, חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם ועיכבו אותם לחקירה.

סערה בנמל, ארכיון (דוברות נמל אשדוד)

ועד העובדים על המעצרים: "מסע רדיפה והסתה אישי"

בעקבות המעצרים שלח אתמול מנכ"ל נמל אשדוד איציק בלומנטל מכתב לכל העובדים שבו כתב: "לאור גל הפרסומים בכלי התקשורת מהבוקר מצאתי לנכון לעדכן כל אחת ואחד מכם באופן אישי. התבשרתי הבוקר כמוכם, כי משטרת ישראל מנהלת חקירה על ביצוע עבירות חמורות שבוצעו לכאורה על ידי גורמים בכירים בנמל בעבר ובהווה. גם ביום זה נמשיך לשרת את לקוחות החברה ולתפעל את הנמל באופן מלא. מדובר ביום לא פשוט לחברת נמל אשדוד ולעובדיה המסורים".

נציגי ועד עובדי הנמל לעומתו, יצאו בחריפות נגד המעצרים טענו כי מדובר ברדיפה של עובדי הנמל. "ועד העובדים קיבל את הידיעה על המעצרים בתדהמה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים ושיהיו בכיה לדורות", נכתב בהודעה מטעם הוועד. "עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם נקיים מכל אשמה".

פרשת השחיתות בנמל אשדוד - הסיקור המלא:

התחקיר שהוביל לחקירה: צפו בכתבה המלאה מתוך "אולפן שישי"

חשד לפרשת שחיתות בנמל אשדוד: בכירים נעצרו

השחיתות בנמל: "תעשיית הונאה וסחיטה שגרפה מיליונים"

ועד עובדי הנמל במתקפה: "זה מסע רדיפה אישי"

החשד לשחיתות בנמל אשדוד: אלון חסן נעצר